Moto Sfera

Jak sfinansować zakup auta dla firmy?

Jak sfinansować zakup auta dla firmy?

Dostępność różnych form finansowania zakupu samochodu sprawia, że coraz mniej kierowców decyduje się na zakup auta za gotówkę. Nic w tym dziwnego, bowiem otrzymanie swoistej pomocy finansowej od banku jest znacznie wygodniejsze niż konieczność wysupłania określonej kwoty z domowego budżetu. Jaką formę finansowania zakupu auta warto wybrać?

 

Zalety leasingu

Według firm monitorujących polski rynek motoryzacyjny, od co najmniej kilku lat leasing samochodu jest jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu auta. Trzeba przyznać, że ten rodzaj finansowania jest z punktu widzenia firmy wyjątkowo korzystny. Przede wszystkim, procedury związane z leasingiem są maksymalnie uproszczone i wymagają prawie minimum formalności. Dodatkowo, otrzymanie zgody na zakup auta w leasingu jest też znacznie łatwiejsze, niż uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. Jednym z atutów leasingu, który przyciąga wielu przedsiębiorców jest fakt, że taka forma finansowania zakupu auta umożliwia otrzymanie szeregu atrakcyjnych zniżek. Przykładowo, firmy zajmujące się leasingiem samochodu mogą zaoferować nam preferencyjne stawki ubezpieczenia czy dodatkowe pakiety w tej samej cenie. Nie wspominamy już nawet o tym, że zakup samochodu w leasingu często uprawnia nas do szeregu zniżek na usługi serwisowe w autoryzowanych stacjach obsługi albo nawet korzystania z darmowej pomocy drogowej. Krótko mówiąc, leasing auta to nie tylko znacznie uproszczone finansowanie, ale również cała gama korzyści.

 

A może kredyt?

Nadal wielu polskich przedsiębiorców decyduje się na ubieganie się o kredyt na samochód. Choć jest to forma zakupu nieco mniej popularna niż leasing, warto podkreślić, że otrzymanie kredytu może mieć szereg zalet z punktu widzenia firmy. Przede wszystkim, kredyt pozwala na maksymalne wydłużenie okresu spłaty, co dla wielu firm może być korzystne (pamiętajmy, że leasing zazwyczaj obejmuje bardzo krótki okres spłaty). Dodatkowo, kredyt samochodu umożliwia zaliczenie świeżo zakupionego samochodu jako części majątku firmy, co pozwala na amortyzację kosztów jego eksploatacji. I jeszcze jedna ważna uwaga – ubieganie się o kredyt z banku może być doskonałym wyborem dla osób, które planują zakup auta używanego do firmy. Zazwyczaj firmy leasingowe nie decydują się na udzielenie wsparcia osobom, które chcą kupić samochód z drugiej ręki, zdecydowanie preferując auta fabrycznie nowe. Z drugiej strony nie zapominajmy, że otrzymanie kredytu obwarowane jest szeregiem procedur oraz dużym ryzykiem odmowy ze strony banku. Uzyskanie pożyczki na zakup auta wpływa również na historię kredytową firmy – staje się ona obciążona, co utrudnia uzyskanie kolejnych kredytów.

 

Co wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Wszystko, bowiem, zależy od tego, jakiego rodzaju auta potrzebuje nasza firma. W przypadku, gdy chcemy kupić auto z salonu, leasing wydaje się być rozsądniejszą opcją. Kupując auto z drugiej ręki możemy zdecydować się na kredyt.