Intymność

Jak wygląda cykl reakcji seksualnej

Jak wygląda cykl reakcji seksualnej

Choć kultura, w jakiej wyrośliśmy i żyjemy, może nas uwrażliwiać bardziej na różnice niż podobieństwa płci, to jednak reakcje na stymulację seksualną są u kobiet i mężczyzn dość podobne. Pokazuje to cykl reakcji seksualnej, który opisuje zmiany, jakie pojawiają się w ciele kobiety i mężczyzny w trakcie pobudzenia seksualnego.

 

Masters i Johnson wyróżnili w cyklu reakcji seksualnej cztery fazy: podniecenie, plateau, orgazm i spadek podniecenia. W trakcie cyklu reakcji seksualnej występuje wzmożony napływ krwi do naczyń krwionośnych w narządach płciowych powodujący ich nabrzmiewanie. Jest to mechanizm erekcji u mężczyzn i nabrzmiewania u kobiet okolicy wejściowej pochwy. Towarzyszy temu rozszerzanie się naczyń krwionośnych i nabrzmiewanie jąder, brodawek piersiowych a nawet płatków uszu.

Inną pojawiającą się zmianą jest miotonia, czyli wzrost napięcia mięśniowego. Powoduje ono grymasy twarzy, skurcze rąk i nóg, a wreszcie skurcze towarzyszące orgazmowi. Przyjrzymy się teraz bliżej zmianom fizjologicznym składającym się na cykl reakcji seksualnej.

 

Faza podniecenia

Wzmożony napływ krwi w fazie podniecenia może spowodować erekcję, która u młodych mężczyzn pojawia się od 3 do 8 sekund po rozpoczęciu stymulacji seksualnej. Towarzyszy temu pogrubienie się skóry krocza, która staje się mniej workowata, wielkość jąder zaś rośnie i stają się one bardziej widoczne.

U kobiet podnieceniu może towarzyszyć zwilżenie ścianek pochwy, co pojawia się od 10 do 30 sekund po rozpoczęciu stymulacji. Wzmożony napływ krwi powoduje nabrzmienie łechtaczki oraz spłaszczenie i rozwarcie warg sromowych. Nabrzmiewają wewnętrzne części pochwy. Piersi ulegają powiększeniu, a podskórne naczynia krwionośne stają się bardziej widoczne.

W fazie podniecenia na skórze może pojawić się rumieniec seksualny, zwykle bardziej zaznaczony u kobiet. Zarówno u kobiet, jak i mężczyzn może pojawić się erekcja sutków. Zwiększa się tempo akcji serca i ciśnienie krwi.

 

Faza plateau

W fazie plateau pobudzenie seksualne utrzymuje się na stałym poziomie. Z powodu wzrostu napływu krwi do narządów płciowych u mężczyzn następuje wzrost objętości zakończenia członka, przybierającego purpurową barwę. Jądra zostają podciągnięte do pozycji umożliwiającej wytrysk i mogą stawać się o połowę większe w stosunku do stanu normalnego.

U kobiet wzmożony napływ krwi powoduje nabrzmienie zewnętrznych części pochwy i jej rozwarcie umożliwiające przyjęcie członka. Następuje też dalszy wzrost objętości wewnętrznych części pochwy. Łechtaczka ulega skróceniu i nakryciu napletkiem łechtaczki.

Rośnie tempo oddechu, a tempo akcji serca może osiągać od 100 do 160 uderzeń na minutę. Nadal rośnie ciśnienie krwi.

 

Faza orgazmu

U mężczyzn faza orgazmu składa się z dwóch etapów skurczów mięśni. W etapie pierwszym płyn nasieniowy zbiera się u podstawy członka. Wewnętrzny zwieracz pęcherza uniemożliwia wypływ moczu i jego zmieszanie z nasieniem. Uczucie przyjemności jest związane z wielkością skurczy i ilością zgromadzonego płynu nasieniowego. Pierwsze 3-4 skurcze są zwykle najsilniejsze i pojawiają się co 0,8 sekundy (5 skurczy na każde 4 sekundy). Kilka następnych skurczy pojawia się nieco wolniej, choć występują tu duże różnice między poszczególnymi osobami.

U kobiet orgazm przejawia się 3-15 skurczami mięśni miednicy otaczających okolice pochwy. Skurcze te pojawiają się co 0,8 sekundy. Podobnie jak u mężczyzn powodują one rozładowanie podniecenia seksualnego. Po nich następuje seria dalszych silniejszych lub słabszych skurczy. Ciśnienie krwi i tempo akcji serca osiągają szczytowe natężenia ze 180 uderzeniami serca na minutę. Oddech ulega przyspieszeniu do 40 razy na minutę.

 

Faza spadku podniecenia

Po orgazmie organizm powraca do stanu sprzed podniecenia. Po wytrysku krew odpływa z nabrzmiałych obszarów ciała, tak więc erekcja zanika, a jądra powracają do swej normalnej wielkości.

Również u kobiet następuje odpływ krwi z nabrzmiałych obszarów ciała. Sutki powracają do swych normalnych rozmiarów, podobnie jak łechtaczka i ściany pochwy. Do normalnego poziomu powraca także tempo akcji serca, oddychanie i ciśnienie krwi. Oboje partnerzy czują się zwykle rozluźnieni i zadowoleni.

Inaczej niż kobiety, mężczyźni wchodzą także w okres refrakcji, podczas którego nie są w stanie doświadczyć następnego orgazmu i ejakulacji. U bardzo młodych mężczyzn okres ten może trwać jedynie minuty, podczas gdy u mężczyzn pięćdziesięcioletnich może trwać nawet cały dzień. Kobiety nie przechodzą okresu refrakcji, mogą więc zostać ponownie pobudzone aż do stanu (wielokrotnego) orgazmu, jeżeli tego pragną i otrzymują stymulację seksualną.