Żyć Dobrze

Jak wywrzeć dobre wrażenie

Jak wywrzeć dobre wrażenie

Zdecydowana większość z nas doskonale wie, że pierwsze wrażenia, jakie wywieramy na innych i jakie oni wywierają na nas, w dużym stopniu kształtują nasze relacje społeczne. Nie zawsze jednak przyjmujemy tę informację tak, aby w różnych sytuacjach znaleźć tę właściwą ścieżkę.

 

Na każdym można wywrzeć jakieś wrażenie. Nie zawsze jednak oczekiwane. W związku z tym warto zapoznać się z informacją jak takim wrażeniem można zarządzać:

  • Staraj się sobie uświadomić, jakie wrażenie wywierasz na innych. Kiedy spotykasz kogoś po raz pierwszy, pamiętaj o tym, jak wielką rolę odgrywa pierwsze wrażenie, i o tym, jak trudno je zmienić.
  • Kiedy ubiegasz się o pracę, pierwsza informacja docierająca do potencjalnego pracodawcy to twoje podanie i życiorys. To na ich podstawie powstanie pierwsze wrażenie pracodawcy na twój temat. Postaraj się więc, by dostarczone przez ciebie dokumenty były schludne i by w początkowej części życiorysu znalazła się informacja o jakimś ważnym osiągnięciu.
  • Warto przećwiczyć kilka wypowiedzi otwierających randkę czy rozmowę z ewentualnym pracodawcą. Możesz sobie wyobrazić sytuację, w której je wypowiesz, a w wypadku rozmowy z pracodawcą - także jego najbardziej prawdopodobne pytania. Jeżeli masz w pogotowiu kilka w miarę gładkich odpowiedzi i miły uśmiech, większa jest szansa, że zostaniesz uznany za osobę sprawną społecznie, a sprawność taka jest w cenie.
  • Uśmiechaj się. Człowiek jest atrakcyjniejszy, gdy się uśmiecha.
  • Wybierając się na jakąś ważną rozmowę, ubierz się stosownie, nawet gdy idziesz do lekarza. Jednak ubiór odpowiedni do wywarcia korzystnego wrażenia może być inny w wypadku randki, a inny – rozmowy z ewentualnym pracodawcą. Za każdym razem zadaj sobie pytanie: „Jaki rodzaj ubioru jest oczekiwany przy takiej okazji? Dzięki czemu mogę wywrzeć jak najlepsze wrażenie na rozmówcy?".
  • Odpowiadając na pisemne pytania, zwracaj uwagę na charakter pisma. To pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy czytającemu. W pierwszym zdaniu lub akapicie pokaż, że masz istotną dla pytania wiedzę bądź przeformułuj pytanie
  • Na zajęciach nawiązuj kontakt wzrokowy z wykładowcą. Sprawiaj wrażenie osoby zainteresowanej tematem nawet, gdy nie ma w nim nic ciekawego.
  • Zastanów się, czy odpowiednio traktujesz innych ludzi. Jeżeli rodzice twojego chłopaka czy dziewczyny traktują cię na początku nieco chłodno, pamiętaj, że jeszcze cię nie znają i martwią się o dobro własnego dziecka. Jeżeli pokażesz im, że masz do ich dziecka przyzwoity stosunek, staną się serdeczniejsi. Nie zakładaj z góry, że są okropni.
  • Zanim usuniesz kogoś z własnego życia z powodu niekorzystnego pierwszego wrażenia, zadaj sobie pytanie: „Czy pierwsze wrażenie mówi coś o całym tym człowieku, czy tylko jest jednym z przykładów jego zachowania?". Daj ludziom drugą szansę, a przekonasz się, że często mają coś do zaoferowania. W końcu czyż sam chciałbyś być pociągany do odpowiedzialności za każde swoje słowo i ruch? Czy tobie samemu nie zdarza się zmieniać na lepsze? Czyż nie stajesz się coraz mądrzejszy?

Oczywiście nie każda z tych porad pasuje do każdego z nas. Niemniej w prosty sposób powyższe punkty pokazują, że jeśli tylko zechcesz, to pierwsze wrażenie jakie wywrzesz na współrozmówcy będzie właśnie takie jakiego oczekujesz. A być może i takie jakiego on oczekuje…