O zdrowiu

morskie świadectwo zdrowia

Jaka jest cena morskiego świadectwa zdrowia?

Dla wielu osób praca na statku to marzenie. Jak jednak można się domyślić, taka praca jest niezwykle ciężka i wiąże się z wieloma niedogodnościami. Mimo to wiele osób nie chce z niej rezygnować i pragnie spełnić swoje marzenie. W tym celu kształcą się w tym kierunku i zdobywają odpowiednie umiejętności. Wszystko po to, aby w przyszłości zostać marynarzem czy mechanikiem okrętowym. Trzeba jednak wiedzieć, że praca na morzu dostępna jest nie tylko dla osób wykształconych w tym kierunku, ale także cieszących się bardzo dobrym zdrowiem. Dlatego konieczne jest tu uzyskanie zgody lekarza medycyny morskiej. Innymi słowy, zdobyć należy morskie świadectwo zdrowia. Co to jest i ile kosztuje?

Czym jest morskie świadectwo zdrowia?

Każda osoba przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy na etap wykonać musi badania medycyny pracy. To, jakie konkretnie badania należy wówczas wykonać, zależy od konkretnego stanowiska pracy i zakresu obowiązków, jakie mają być wykonywane. Jeśli badania nie wskażą żadnych przeciwwskazań, wówczas lekarz medycyny pracy wstawia odpowiednie zaświadczenie potwierdzające dobry stan zdrowia i możliwość podjęcia pracy. Podobną procedurę przejść musi każda osoba zamierzająca rozpocząć pracę na statku. W tym jednak przypadku kandydat do pracy na morzu zgłosić musi się do lekarza specjalizującego się w medycynie morskiej. Jeśli wyniki badań będą dla kandydata pozytywne, wówczas otrzymuje on morskie świadectwo zdrowia umożliwiające rozpoczęcie pracy na statku.

 

Jakie badania przeprowadza lekarz medycyny morskiej?

Aby otrzymać morskie świadectwo zdrowia, kandydat do pracy na morzu musi pozytywnie przejść podstawowe badania laboratoryjne, ogólne, badanie moczu oraz wykonać musi prześwietlenie płuc. Zdarzają się sytuacje, które wynikają z tego, jakie stanowisko ma objąć kandydat na statku, że konieczne jest także wykonanie testów wysiłkowych oraz badania stomatologicznego. Podczas badań wykonywanych w celu otrzymania morskiego świadectwa zdrowia dużą wagę przykłada się do stanu zdrowia oczu. Na statku nie może bowiem pracować osoba, u której zdiagnozowano daltonizm. Nie jest to możliwe, zwłaszcza jeśli dana osoba stara się o pracę na stanowisku nawigatora. Wynika to z tego, że światła burtowe są zielone i czerwone.

 

Jaka jest cena morskiego świadectwa zdrowia?

Cena morskiego świadectwa zdrowia oscyluje w granicach 300-800 zł. Wszystko zależy od tego, jakie konkretnie badania wykonać musi kandydat do pracy na morzu. Warto tu dodać, że część armatorów oprócz morskiego świadectwa zdrowia wymaga od swoich marynarzy także posiadania Międzynarodowej Książeczki Szczepień. Stanowi ona potwierdzenie, że jej posiadacz wykonał wymagane szczepienia przed rozpoczęciem rejsu. Kluczowe jest tu jednak samo morskie świadectwo zdrowia, bez którego praca na statku w ogólne nie jest możliwa. Na szczęście koszt wykonania wszystkich badań nie jest dziś bardzo wysoki i każda osoba zainteresowana pracą marynarza może starać się o jego uzyskanie. W tym celu należy udać się do wybranego gabinetu medycyny morskiej.

Artykuł zewnętrzny