Moto Sfera

Jaki podnośnik samochodowy kupić?

Jaki podnośnik samochodowy kupić?

Podnośniki samochodowe są potrzebne przy drobnych naprawach czy zmianie opon z letnich na zimowe, bądź odwrotnie. Jednak wybranie odpowiedniego nie jest takie proste. Na co powinniśmy zwrócić uwagę kupując podnośnik samochodowy? Jaki będzie odpowiedni do profesjonalnego i przydomowego warsztatu?

 

Rodzaje podnośników

Żaba

Najpopularniejsze podnośniki samochodowe to tak zwane “żaby”. Jest to sprzęt hydrauliczny, który w prosty i łatwy sposób podniesie nasze auto ważące do 3 ton. Jego mały rozmiar i ciężar świetnie sprawdza się w terenie, kiedy nieoczekiwanie zdarzy nam się złapać gumę. Aby go użyć wystarczy przeciętna siła danej osoby i kawałek twardego podłoża. Ten rodzaj podnośników jest przeznaczony dla każdej osoby, o różnym stopniu zaawansowania.

 

Słupek

Do podnośników hydraulicznych zaliczamy także wersje słupkowe. Są w stanie podnieść o 15 do 30 ton. To zadziwiająco dużo jak na dość mały sprzęt. Jego koszt wynosi około 100-300 zł.

 

Bałwanek

Kolejnym rodzajem są podnośniki pneumatyczne zwane “bałwankami”. Używane najczęściej przez profesjonalistów w warsztatach samochodowych. Ich cena jest wyższa niż podnośników hydraulicznych. Są one w stanie unieść 4,5 tony na prawie 40 cm wysokości.

 

Podnośnik warsztatowy

Następnym typem są podnośniki warsztatowe, które są montowane na stałe w danym warsztacie samochodowym. Jest to profesjonalny sprzęt, pozwalający na podniesienie auta na dowolnej wysokości. Dwukolumnowy podnośnik kosztuje kilka tysięcy złotych, jednak bezpiecznie podniesie cały samochód i umożliwi pracę bezpośrednio pod nim. Aby zamontować go, jedynym wymogiem jest położenie pod nim betonu B25 o grubości minimum 30 cm.

 

Na co zwrócić uwagę?

Podczas wybierania podnośnika samochodowego konieczne jest sprawdzenie czy dany model pasuje do wysokości auta. Podnośnik niskoprofilowy jednak nie sprawdzi się przy podnoszeniu SUV’ów czy VAN’ów. Do tego rodzaju aut potrzebny jest podnośnik o rozpiętości o 8 do 36cm.

Wybierając podnośnik musimy zwrócić uwagę też na:

  • jakość wykonania,
  • wbudowane funkcje,
  • udźwig,
  • wysokość podnoszenia,
  • stabilność.

 

Jak używać podnośników samochodowych?

Prawidłowe używanie podnośników nie jest banalne. Nawet profesjonalistom zdarza się źle przygotować do danej pracy co pociąga za sobą bolesne skutki. Jednak przy zachowaniu wyznaczonych zasad używanie podnośników jest w pełni bezpieczne.

  • Amatorzy powinni wypracować sobie pewne nawyki. Jednym z nich jest nie przesuwanie podnośnika w trakcie udźwigi. Jego przechylenie może doprowadzić do poważnego wypadku.
  • Używanie podnośnika musi odbywać się tylko na twardej powierzchni. Podnoszenie auta na trawie jest zakazane. Jedyną możliwością i wyjątkiem jest podłożenie desek pod koła oraz podnośnik.
  • Auto musi stać na równej powierzchni, bez górek czy krzywizn.
  • Zanim przystąpisz do podnoszenia auta - sprawdź czy samochód ma wyłączony silnik, nie stoi na biegu i ma włączony hamulec ręczny.

 

Jaki podnośnik wybrać - podsumowania

Jeśli chcemy wybrać odpowiedni dla nas podnośnik samochodowy, powinniśmy się skupić na jego przeznaczeniu. Jeśli chcielibyśmy posiadać podnośnik, którego możemy używać do naprawy drobnych usterek lub do wymiany opon - najlepszym wyborem będą podnośniki hydrauliczne.

Do aut wyższych typu SUV czy VAN lepszym wyborem będą podnośniki pneumatyczne, ze względu na większy rozstaw. Podczas wyboru musimy zwrócić uwagę na najważniejsze parametry, czyli wysokość podnoszenia, udźwig, jakość i stabilność.

Artykuł zewnętrzny