Żyć Dobrze

Jakie czasy, taki brylant

Jakie czasy, taki brylant - sprawdź, jak wybrać pierścionek dla ukochanej

Decyzja o ślubie jest jedną z najważniejszych w życiu mężczyzny. Jednak sama ceremonia zaślubin poprzedzona jest zaręczynami, które bardzo często bywają równie stresujące co sam ślub. Przyszły mąż musi stanąć wtedy przed ogromnym wyznaniem i zadbać o właściwą oprawę tego uroczystego momentu, a przede wszystkim musi wybrać odpowiedni pierścionek zaręczynowy.

 

Na rynku istnieje ogromna liczba sklepów jubilerskich, które oferują szeroki wybór modeli zróżnicowanych ze względu na rodzaj kruszcu, kamienia szlachetnego, a przede wszystkim ceny. Dlatego przed dokonaniem zakupu należy przede wszystkim poznać gust przyszłej żony. Oczywiście dobrym rozwiązaniem jest również pozostawienie wyboru samej wybrance. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby zaskoczyć ukochaną, warto zadać sobie nieco trudu i poszukać idealnego pierścionka zaręczynowego.

 

Pierścionki zaręczynowe z brylantem – jak wybrać ten właściwy?

Pierścionki zaręczynowe z brylantem to najbardziej popularny rodzaj pierścionków zaręczynowych. To właśnie o takiej biżuterii marzy większość kobiet. Aby wybrać tę właściwą, należy poznać gust wybranki. Z całą pewnością zawęzi to krąg poszukiwań. Następnie warto zastanowić się nad wyborem kruszcu, z którego wykonana będzie obrączka pierścionka. Ten najbardziej popularny to oczywiście żółte złoto, choć ostatnio bardzo modne stało się białe złoto. Wygląda ono szlachetnie i bardzo efektownie podkreśla barwę samego brylantu.

Kolejnym krokiem powinien być wybór odpowiedniego modelu pierścionka. Najbardziej klasyczne pierścionki zaręczynowe z brylantem to takie, które posiadają jeden kamień szlachetny, najczęściej okrągły, osadzony na czterech lub sześciu łapkach. Bardziej nowoczesne pierścionki posiadają kilka albo nawet kilkanaście drobnych brylantów, które razem mogą przybrać różny kształt. Równie nowoczesnym rozwiązaniem jest połączenie klasycznego brylantu z innymi kamieniami szlachetnymi, jak chociażby z szafirem, rubinem czy ametystem.

Oczywiście wybór odpowiedniego pierścionka zaręczynowego bardzo często bywa podyktowany przede wszystkim ceną. Im większy brylant w pierścionku, tym jego cena będzie wyższa. Na szczęście czasy, w których przyszły małżonek powinien na pierścionek zaręczynowy wydać równowartość dwumiesięcznej pensji już dawno minęły. Nie mniej warto pamiętać o tym, że pierścionek zaręczynowy dla ukochanej to podarunek na całe życie, który ma odzwierciedlać trwałość związku. Przed zakupem należy poznać rozmiar pierścionka. Musi to być rzecz jasna rozmiar odpowiedni do obwodu serdecznego palca u prawej ręki.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru pierścionka zaręczynowego?

Pierścionki zaręczynowe z brylantem wykonane ze złota – niezależnie od tego, czy jest to białe czy żółte złoto – powinny mieć przypisaną do tego rodzaju stopu próbę, czyli zawartość czystego kruszcu w stopie złotym. Najniższa dopuszczalna to 333. Jest to najtańsza próba, a w jej składzie, oprócz czystego złota, zawarta jest też domieszka innych metali. Takie złoto najczęściej jest nieco jaśniejsze od z tego cechującego się wyższymi próbami. Natomiast najwyższa próba to 750. Charakteryzuje się ona oczywiście najwyższą zawartością czystego złota, ale uwaga – jest jednocześnie najmniej odporna na zarysowania.

Przed zakupem pierścionka warto zapoznać się z właściwościami, które decydują o szlachetności brylantu i wpływają na jego cenę. Aby brylant efektownie błyszczał, musi być odpowiednio oszlifowany. Tylko właściwy szlif kamienia sprawi, że będzie on pięknie prezentował się na palcu. O ostatecznej cenie pierścionka decyduje też czystość kamienia, czyli brak znamion zewnętrznych i wewnętrznych, jego masa i barwa. Jak widać, kupując pierścionek, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw, ale przy odrobinie zaangażowania można osiągnąć sukces!

Artykuł zewnętrzny