Moto Sfera

Jakie czynniki mają największy wpływ na wysokość składki OC? Wyjaśniamy

Jakie czynniki mają największy wpływ na wysokość składki OC? Wyjaśniamy

Wysokość składek za ubezpieczenie OC zależy od bardzo wielu czynników. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe przygotowuje ofertę indywidualnie, w oparciu o własny algorytm. Niektórzy kierowcy płacą za ten sam zakres ubezpieczenia nawet kilkukrotnie więcej niż inni. Oto główne czynniki wpływające na cenę polisy OC.

 

Zniżki za bezszkodową jazdę

Zniżki za bezszkodową jazdę to jedyne jawne kryterium decydujące o cenie, którym kierują się towarzystwa ubezpieczeniowe, proponując polisy komunikacyjne. W niemal każdym towarzystwie każdy rok bez spowodowanego wypadku sprawia, że składka obniża się o kolejne 10% wobec ceny wyjściowej. Po kilku latach zniżki sięgają 60%, a niekiedy nawet 70%. Spowodowanie wypadku nie powoduje zazwyczaj całkowitej utraty zniżek, ale ubezpieczyciele najczęściej odliczają od 10% do 30%. Kierowcy, którym w ostatnich kilku latach wypadki zdarzały się szczególnie często mogą natomiast spodziewać się zwyżek.

 

Wiek i doświadczenie kierowcy

Bardzo ważnym kryterium jest wiek właściciela pojazdu. Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez policję oraz towarzystwa ubezpieczeniowe, sprawcami wypadków najczęściej są młodzi kierowcy do 26 roku życia. Z tego względu to oni zapłacą najwięcej za ubezpieczenie OC. Na przeciwległym biegunie znajdują się seniorzy, którzy jeżdżą stosunkowo ostrożnie i wolno. Na podobnej zasadzie wysokość składki uzależniona jest od doświadczenia za kierownicą. Tuż po odbiorze prawa jazdy i w ciągu kilku następnych lat płacimy za OC więcej.

 

Miejsce zamieszkania

Wysokość składek na ubezpieczenie OC jest także dość mocno uzależniona od regionu kraju, a przede wszystkim wielkości miejscowości. Na wsi i w mniejszych miastach zarejestrowanych jest mniej samochodów, a ruch na drogach jest mniejszy. W naturalny sposób przekłada się to na statystycznie mniejszą liczbę wypadków, dlatego rejestrując samochód w mniejszej miejscowości, właściciel może liczyć na bardzo atrakcyjną cenę w porównaniu do tej obowiązującej np. w Warszawie, Wrocławiu czy Poznaniu.

 

Model i stan techniczny samochodu

Kolejne kryteria dotyczą samego pojazdu. Ubezpieczyciele zwracają między innymi uwagę na jego wiek i przebieg. Starsze auta, legitymujące się większą liczbą przejechanych kilometrów, są postrzegane jako bardziej skłonne do awarii i mniej bezpieczne, bo wyposażone w mniej nowoczesnych systemów ułatwiających kontrolę nad pojazdem. Nie bez znaczenia pozostaje marka i model auta. Statystyki pokazują bowiem, że właściciele niektórych modeli są sprawcami wypadków częściej.

 

Pojemność silnika

W tym kontekście równie istotna jest pojemność silnika samochodu. Przekłada się ona na wyższą moc, a więc umożliwia szybszą i bardziej dynamiczną jazdę, co zdaniem ubezpieczycieli podwyższa ryzyko spowodowania wypadku drogowego.

Chociaż algorytmy stosowane przez towarzystwo ubezpieczeniowe do obliczenia wysokości składki działają w sposób nieubłagany, istnieje wiele sposobów, aby sięgnąć po tańsze OC. Wiele spośród nich zostało opisanych w artykule poradnikowym dostępnym pod adresem: https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/, przygotowanym przez ekspertów internetowego kalkulatora ubezpieczeniowego KioskPolis.

Artykuł zewnętrzny