Jakie są najlepsze metody leczenia krótkowzroczności

Jakie są najlepsze metody leczenia krótkowzroczności?

Jeszcze do niedawna krótkowzroczność wiązano głównie z czynnikami genetycznymi. Jednak rosnące statystyki dotyczące krótkowzroczności wskazują, że czynniki związane ze stylem życia i zmianami technologicznymi obecnymi w naszym życiu mają duże znaczenie w kształtowaniu się tej wady. Czy leczenie krótkowzroczności jest możliwe? Jakie obecnie dostępne są metody walki z krótkowzrocznością?

 

Skąd się bierze krótkowzroczność?

Najpowszechniejszym typem wady wzroku na całym świecie jest miopia, czyli krótkowzroczność, która polega na tym, że wskutek nieprawidłowego kształtu gałki ocznej obraz nie ogniskuje się na siatkówce tylko przed nią. W efekcie osoby z krótkowzrocznością widzą dobrze z bliska, natomiast obrazy usytuowane w oddali są niewyraźne i rozmyte. Do wydłużenia gałki ocznej może dość z powodów genetycznych, czyli kiedy jeden rodzic boryka się z tą wadą, większe jest prawdopodobieństwo, że u dziecka wystąpi również krótkowzroczność. Jednak genetyka to nie wszystko, bo okazuje się, że wydłużenie gałki ocznej może mieć charakter kompensacyjny. Dzieje się tak, gdy zbyt długo koncentrujemy wzrok na usytuowanych blisko obiektach, a tak dzieje się, odkąd zaczęliśmy całe godziny spędzać ze wzrokiem utkwionym w ekranach, które dodatkowo narażają oczy na zbyt długą ekspozycję na sztuczne światło niebieskie. Na czym polega leczenie krótkowzroczności?

 

Krótkowzroczność – leczenie czy korygowanie?

Krótkowzroczność to wada, której nie da się wyleczyć okularami czy soczewkami. Takie metody pozwalają na korygowane wady. Metody operacyjne polegające na laserowym modelowaniu gałki ocznej pozwalają na trwałe pozbycie się krótkowzroczności. Obecne na rynku soczewki okularowe czy kontaktowe umożliwiają na różne sposoby codzienne korygowanie wzroku. Sedno ich działania polega na tym, że kierują one światło bezpośrednio na siatkówkę, umożliwiając wyraźne widzenie z oddali. Choć okulary są najczęstszą metodą korygowanie krótkowzroczności, w przypadku wysokiej wady bardziej zalecane są soczewki kontaktowe. W mniejszym stopniu niż okulary wpływają one na zmianę wielkości obrazu. W przypadku soczewek możliwe jest wybranie takich, które noszone muszą być tylko w nocy. Są to soczewki ortokorekcyjne i ich działanie polega na zmianie kształtu gałki ocznej, który to efekt utrzymuje się przez cały dzień.

 

Operacyjne leczenie krótkowzroczności

Coraz popularniejszą metodą na pozbycie się nie tylko krótkowzroczności, ale też okularów i soczewek jest laserowe leczenie krótkowzroczności. Polega ono na modelowaniu kształtu powierzchni oka przy pomocy wiązki laserowej. Do najczęstszych zabiegów laserowych należy LASEK, LASIK, keratotomia, fotokeratektomia refrakcyjna. Kwalifikacja do zabiegu to długi proces dokonywany przez lekarza i nie każdy może się poddać laserowym metodom. Zabieg taki trwa zaledwie kilka lub kilkanaście minut, po których następuje krótka rekonwalescencja. Zazwyczaj nie pojawiają się skutki uboczne zabiegu, jak uczycie ciała obcego w oku, pieczenie, łzawienie czy światłowstręt,  a jeśli nawet z reguły mają one charakter tymczasowy.

Artykuł zewnętrzny