Endodoncja - to dział stomatologii zajmujący się rozpoznawaniem i leczeniem miazgi zęba oraz chorób tkanek okołowierzchołkowych. Zabieg leczenia kanałowego najczęściej stosuje się w przypadku głębokiej próchnicy zęba, jednak samych wskazań do jego przeprowadzenia jest znacznie więcej.

 

Leczenie kanałowe polega na usunięciu z komory zęba, oraz kanałów zainfekowanej tkanki. Po przepłukaniu, poszerzeniu i osuszeniu kanału następuje jego szczelne wypełnienie, które zapobiegnie dostawaniu się do wnętrza zęba bakterii - tłumaczy lekarz stomatolog z kliniki Dental Prestige z Poznania. - Istnieje wiele schorzeń zębów, które wymagają tego typu leczenia - dodaje.

Pierwszym wskazaniem do leczenia kanałowego jest wcześniej wymieniona próchnica. Poddawany jest mu pacjent, u którego próchnica "przebiła" się już przez szkliwo i zębinę, a następnie dotarła i zainfekowała miazgę. Przyczyny występowania próchnicy to najczęściej zła dieta, brak odpowiedniej profilaktyki na co dzień i wizyt kontrolnych u dentysty przynajmniej raz na pół roku. Leczeniu kanałowemu zostaniemy poddani jeżeli w zębie rozwinie się martwica jałowa lub zgorzel. To swojego rodzaju przedłużenie próchnicy - najczęściej występuje w momencie, w którym nawet ostre zapalenie miazgi zostanie przez nas zlekceważone i zaczyna ona ulegać rozkładowi. Zaawansowany i przewlekły stan zapalny prowadzi do zmian w kości tzw. zmian okołowierzchołkowych, powstają torbiele i ropnie. Niesie to ze sobą nie tylko ryzyko utraty zęba, ale także zakażenia tkanek znajdujących się w jego pobliżu. W tym przypadku leczenie przebiega podobnie, jednak dużo więcej czasu poświęca się na płukanie chorego kanału środkami odkażającymi. Często nawet po zabiegu konieczne są dodatkowe wizyty, w trakcie których stomatolog wymienia opatrunki w kanałach.

 

Reklama

 

Wskazaniem do leczenia kanałowego są także wszelkiego rodzaju urazy zęba, w wyniku których doszło do odsłonięcia miazgi. Przykładem mogą być określone przypadki złamania brzegu siecznego zęba, zwichnięcie, pęknięcie lub złamania korzenia. Leczeniu kanałowemu poddaje się osoby starsze, u których wraz z wiekiem następuje obumarcie zęba. Z upływem czasu zwężają się kanały zębowe, natomiast miazga ulega degeneracji - zmniejsza się liczba komórek, a nerwy ulegają zwapnieniu.

Kolejnym ze wskazań jest obumarcie zęba na skutek obecności dużego i nieszczelnego wypełnienia. - Nawet po poprawnie przeprowadzonym leczeniu i wypełnieniu zęba nie mamy dożywotniej gwarancji. Szkliwo z wiekiem ulega starciu, powstaje mikroszczelina tworząca „wrota” dla bakterii. Z tego powodu wypełnienie powinno być kontrolowane przez stomatologa i co kilka lat wymienione na nowe, estetyczne i szczelne - zaznaczają stomatolodzy z Dental Prestige. - Dotyczy to przede wszystkim dużych wypełnień uzupełniających znaczną ilość tkanek zęba. Regularne wizyty kontrolne u stomatologa pozwalają na szybkie wykrycie nowego ubytku czy nieszczelności i zastąpienie go nowym. W taki sposób możemy zachować własne zęby do późnej starości.

Jednym z częstych wskazań do leczenia kanałowego jest także starcie zębów – w wyniku tak zwanego bruksizmu. Jeżeli starcie dotyczy znacznej ilości szkliwa, należy wykonać szynę nagryzową chroniącą zęby przed dalszym ścieraniem. W przypadku bagatelizowania problemu starcie w krótkim czasie zniszczy miękką dentynę, zbliży się do granicy komory zęba powodując ból i konieczność leczenia kanałowego. To schorzenie częściej występuje u osób starszych, jednak zdarzają się także takie przypadki u ludzi młodych - w wyniku nieleczonej wady zgryzu lub erozji szkliwa wskutek częstych wymiotów spowodowanych np. przez chorobę zwaną bulimią.

 Reklama

Reklama

Pompka do skutecznego powiększania penisa
Największy zestaw do powiększania penisa

 

Dodaj komentarz
Kod antyspamowy Odśwież