Żyć Dobrze

jedz i pij

Jedz, pij, miej dobry nastrój

Przeciętny człowiek wymieni kilka substancji, które musiałby zażyć, żeby poprawić sobie humor. Zazwyczaj są to jednak używki o krótkim działaniu i dotkliwych efektach ubocznych. Na szczęście jest alternatywa, o której niestety niewielu ludzi wie.

 

Czego lepiej nie zażywać

Jak zostało uprzednio wskazane, alkohol, czy narkotyki, to pierwsze skojarzenia, jakie mamy, kiedy pomyślimy o poprawieniu sobie nastroju za pomocą spożycia jakiejś substancji. Nie trzeba jednak przypominać, jak kończy się nadużywanie wódki, czy zakazanych używek.

Kiedy obudzimy się rano i poczujemy, że chcemy dobrać się do wody z akwarium naszych rybek, to przemyślmy nasze położenie, ponieważ może jednak warto byłoby rozważyć inną, niż alkohol, formę uszczęśliwiania siebie. O narkotykach nawet nie warto wspominać, ponieważ częste tripy kończą się uszkodzeniami w mózgu, albo kilka metrów pod ziemią.

Co zażywać w ilościach umiarkowanych

Spośród mniej szkodliwych substancji od wymienionych powyżej,  nasz humor z pewnością polepszą  cukier oraz kofeina. Tutaj doznania także mogą być intensywne oraz nagłe, jednak nie zmarnujemy sobie życia, czy dnia następnego, zażywając je w umiarkowanych ilościach.

Cukier

cukier dwa koloryZnajdziemy głównie w słodyczach i owocach. Jego obecność w organizmie powoduje wytwarzanie się hormonów szczęścia, czyli endorfin. Są to łagodniejsze kuzynki stosowanej w medycynie morfiny. Ich obecność powoduje poczucie ulgi. Endorfiny potrafią także łagodzić ból, ponieważ są produkowane także podczas nagłych i silnych uszkodzeń ciała, jak złamania.

Spośród efektów ubocznych spożywania cukru wymienić należy, co oczywiste, tycie oraz uzależnienie. Tak, organizm po zjedzeniu kosteczki czekolady będzie chciał więcej i więcej. Odwyk może trwać kilka dni, a w międzyczasie kilkukrotnie będziemy wyobrażać sobie czekoladowe krainy z marcepanowymi drzewami i rzekami z lodów.

 

Kofeina

kawa w filizanceZnana i lubiana przez polaków kawa to często przepis na idealny początek dnia. Uzależniony od kofeiny organizm domaga się tej substancji, żeby poprawić ostrość umysłu i samopoczucie. Rzeczywiście, kawa pobudza umysł, jednak jest to błędne koło, ponieważ wypłukuje się wtedy z organizmu magnez, o którym za chwilę.

Przedawkowanie kofeiny wiąże się z drgawkami, lękami, natomiast odstawienie tej delikatnej używki może powodować bóle głowy, zmęczenie i wręcz pogorszenie nastroju. Warto też pamiętać, że kawa to nie jedyne źródło kofeiny. Jest ona zawarta także w herbacie (teina), nasionach guarany (guaranina) , napojach energetycznych, ale również w coli.

Co naprawdę poprawi nasze samopoczucie    

Istnieje także kilka podstawowych składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na nasz nastrój nie powodując efektów ubocznych. Ich działanie pozostawia jednak wiele do życzenia, jeżeli potrzebujemy ulgi natychmiast.

Spośród kilku wymienić warto:

Witamina B12 - niepozorna witamina o niespotykanie wysokim numerze odpowiada przede wszystkim za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Przeciętny mięsożerca nie ma problemu z jej niedoborem, ponieważ występuje w szerokiej gamie produktów pochodzenia zwierzęcego takich, jak mięso, jajka, podroby, mleko. Wegetarianie muszą zaopatrzyć się w produkty wzbogacone o witaminę B12.
Kluczem do zauważalnego poprawienia nastroju jest jednak spożywanie tej witaminy w postaci suplementu diety, chociażby w pastylkach. Po przedawkowaniu witaminy B12 w tej postaci, osiągniemy efekt, który powoduje znaczące wyostrzenie umysłu oraz uczucie zrelaksowania.
Uwaga, mimo, że B12 to witamina, która łatwo jest usuwana z organizmu wraz z moczem, nie należy przesadzać, ponieważ u niektórych po kilku przedawkowaniach dziennej dawki w ciągu mogą wystąpić reakcje alergiczne.

naturalne witaminy i mineralyMagnez - to jeden z najważniejszych pierwiastków chemicznych w naszym organizmie. Regularne spożywanie tego pierwiastka niweluje ryzyko wystąpienia depresji i polepsza kondycję umysłu, a co za tym idzie, nasze samopoczucie. Skutków niedoboru jest wiele, od wypadania włosów, przez częste dekoncentracje, próchnicę, po drgania powiek i skurcze nóg.
Magnez naturalnie występuje w kaszy gryczanej, pestkach dyni , szpinaku, fasoli, orzechach i kakao. Warto jednak stosować suplementy diety wzbogacone o witaminę B6, która ułatwia przyswajanie Magnezu, ponieważ szeroko stosowane potasowe nawozy zmniejszają jego zawartość w produktach spożywczych.

Istnieje także kilka pomniejszych substancji, które długofalowo wpływają na nasz nastrój. Ważne jest więc to, co jemy, jeżeli chcemy zapomnieć o ochocie na kawę, żeby "postawić się na nogi", powinniśmy dobrze zbilansować nasz posiłek i uzupełnić go o kwasy omega-3, witaminę B1, czy żelazo.

One wszystkie w mniejszym lub większym stopniu wpływają na pracę układu nerwowego

Pamiętajmy także, że diety złożone z dużej ilości tłuszczów, czy węglowodanów mogą nawet negatywnie wpłynąć na nasz nastrój. Prawdopodobnie przeciętny człowiek nawet się nie zorientuje, tylko uzna to za naturalny stan rzeczy, a o tym, że może być lepiej przekona się, gdy zmieni nawyki żywieniowe. Zachęcam do spróbowania, różowe okulary nałożą się same.