Nieśmiały mężczyzna nie ma w życiu lekko. Jest to szczególnie widoczne w kontekście relacji z kobietami – ta cecha charakteru znacznie utrudnia nawiązanie pierwszego kontaktu i tym samym może odebrać szansę na bliższą znajomość. Skąd się bierze nieśmiałość i jak z nią walczyć?
Postępująca blokada
Dlaczego mężczyzna się blokuje? Gdzie tkwi problem? Otóż często jest on przekonany o tym, że zostanie źle odebrany, oceniony, a w konsekwencji odrzucony. Obawia się odrzucenia, znudzenia swoją osobą, braku akceptacji. Takie podejście może być w dużym stopniu odzwierciedleniem tego, co on sam o sobie myśli. Co to oznacza? Że taki mężczyzna ma zaniżone poczucie własnej wartości. Zakorzenione w nim kompleksy nie pozwalają mu pokonywać własnych słabości.
Inna sprawa to uczucia takie jak strach oraz lęk – mogą się one wiązać np. z traumatycznymi przeżyciami z przeszłości (często z okresu dzieciństwa) i oprócz niezdolności do zabrania głosu powodują nieufność do drugiej strony. Dla takiej osoby najważniejsze jest własne bezpieczeństwo, dlatego trzyma się z tyłu i nie chce zwracać na siebie uwagi.
Kolejny powód blokady we włączaniu się do rozmowy związany jest poniekąd z lękiem oraz strachem, jednak przybiera dużo poważniejszą postać. To depresja, a osoby jej doświadczające zachowują się bardzo podobnie, jak osoby nieśmiałe – uważają, że nie warto zabierać głosu, bo i tak nie zostanie on zauważony ani doceniony. Dodatkowo, depresja wpływa na zmniejszenie chęci i potrzeby do rozmowy – zamiast tego pojawia się obojętność i brak chęci do uczestnictwa w dyskusji.
To wszystko wpływa na jakość relacji międzyludzkich, w tym również intymnych. Poznawanie nowych osób jest znacznie trudniejsze, podobnie, jak czerpanie pozytywnych emocji z takiego kontaktu. Co więcej, nieśmiałość może sprawić, że mężczyzna nie da się poznać z jego dobrej, mocnej strony i kobieta nie będzie miała możliwości docenić jego atutów. Nieśmiały mężczyzna może mieć problemy w wyrażeniu siebie, swojego zdania, w podejmowaniu nawet prostych decyzji. W sytuacjach sam na sam z kobietą zwykle towarzyszy mu zakłopotanie, stres, zawstydzenie. Przejmuje się on tym, co robi i mówi. Dodatkowo stres utrudnia logiczne myślenie, co częstą jest przyczyną różnorakich „wpadek”.
Jak przełamać blokadę?
Sposoby radzenia sobie z nieśmiałością są zróżnicowane, a podstawa to nazwanie źródła nieśmiałości i określenie jej intensywności. Niektórym pomogą samodzielne ćwiczenia, a inni będą musieli wspomóc się dodatkowym wsparciem, np. podczas terapii. Oto sposoby, od których można zacząć pracę nad swoją nieśmiałością:
1. Tematy do rozmowy
A konkretnie ich wymyślenie i spisanie na kartce. Na pierwszy rzut oka to się wydaje zabawne i mężczyźni nie traktują tego poważnie, ale prawda jest taka, że ta kartka bardzo pomaga. Najlepiej, aby znalazły się na niej tematy/pytania uniwersalne, dotyczące ogólnych pojęć, dziedzin i dyscyplin życia. Oto przykładowe z nich:
- Jakie są Twoje plany na weekend?
- Jak Ci się pracuje w Twojej firmie? Szef jest bardzo wymagający?
- Obejrzałbym jakiś film – co możesz polecić?
Można też zacząć od siebie – wydaje się to trudniejsze, ale najważniejsze to przełamać się:
„Dawno nie oglądałem fajnego filmu, ale nie mogę się zdecydować. Może coś polecisz?”
2. Mowa ciała
W pokonywaniu nieśmiałości ważna jest nie tylko praca nad mówieniem, ale też nad reakcjami ciała. Osoby nieśmiałe często wyrażają siebie poprzez zaciśnięte pięści, skrzyżowane ręce, zachowywanie dystansu w odległości, odwrócony wzrok, czy spięcie mięśni. Konwersację znacznie ułatwi naturalna, swobodna postawa, a także nawiązywanie kontaktu wzrokowego. Jak je uzyskać?
Za pomocą głębokich wdechów i wydechów – taką sekwencję można wykonać tuz przed rozmową. Podczas rozmowy warto również przemóc się i skrócić nieco dystans fizyczny, a nawet pochylić się nieco w kierunku rozmówcy. Dobrze jest również utrzymywać kontakt wzrokowy, uśmiechać się. Te elementy można przećwiczyć np. z bliską osobą.
3. Ja pierwszy
Przełamać się i zacząć jako pierwszy – to nieraz klucz do sukcesu. Czasami wystarczy proste pytanie w stylu: jak się dziś miewasz? W pytaniach warto unikać słowa „czy” – rozmówca może się wtedy ograniczyć tylko do odpowiedzi „tak” lub „nie”.
4. Obserwacja
Podczas przeprowadzanych rozmów trzeba zwracać uwagę na poruszane przez drugą stronę tematy i zapamiętywać je lub … zapisywać, przy czym ten drugi sposób będzie zdecydowanie łatwiejszy do realizacji w większej grupie osób. Następnie, jeśli już mamy w głowie lub na kartce listę takich tematów, zróbmy ćwiczenie: zastanówmy się, co my mamy do powiedzenia w tych kwestiach i głośno wypowiedzmy swoje zdanie.
5. Wspomagacze
Czy wiesz, że istnieją produkty, które potrafią wywołać zainteresowanie kobiet i przyciągnąć ich uwagę. Jednym z nich jest Pheroin – bezwonna substancja, którą rozpylasz na sobie. Dzięki temu kobieta otrzymuje impulsy, które powodują u niej określone zachowania: fizjologiczne oraz seksualne. Między innymi, staje się ona bardziej otwarta i skłonna do kontaktu. Co więcej, Twoje zachowanie również ulega zmianie – stajesz się bardziej pewny siebie i odważny w swoich słowach i ruchach. Wypróbowanie tego produktu to dla Ciebie szansa na przełom w nawiązywaniu kontaktów z kobietami.
W trudnych przypadkach możesz również skorzystać z konsultacji z psychologiem i zdecydować się np. na terapię grupową, na której można spotkać się i porozmawiać z ludźmi o podobnych problemach.
Pamiętaj, tylko Ty sam jesteś w stanie coś zmienić. Aby to zrobić, potrzebny jest pierwszy krok. Spróbuj powalczyć ze swoimi słabościami – wyjdzie Ci to tylko na dobre.