Dla wielu mężczyzn zwykłe przeziębienie to nie lada dramat! Tym łatwiej zrozumieć nam złe samopoczucie naszych przeziębionych pociech. Kaszel to jeden z najczęstszych objawów infekcji wirusowej. Jak możemy skutecznie z nim walczyć?
Akcja „przeziębienie”
Układ odpornościowy małego dziecka nie jest jeszcze do końca uregulowany, dlatego może ono chorować częściej niż osoba dorosła. Nie ma co panikować – zwykłe przeziębienie to nie koniec świata, a naszym zadaniem jest po prostu złagodzenie jego objawów. Do najczęstszych należą m.in. podwyższona temperatura, ból gardła, katar czy właśnie kaszel. Pamiętajmy, że utrzymująca się długo gorączka u dziecka wymaga sięgnięcia po bezpieczne dla malucha środki przeciwgorączkowe, jak np. bazujący na ibuprofenie Nurofen. Jeśli chodzi o kaszel, to zaczyna się on zwykle od drapania w gardle i jego pobolewania. Na ból gardła u dziecka zastosować możemy różnego rodzaju płukanki oraz specjalne aerozole, a u starszaków – tabletki do ssania o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwzapalnym.
Powiedz „stop” kaszlowi!
Ból gardła u dzieci często pojawia się w początkowej fazie infekcji, następnie przeradzając się w suchy kaszel. Stopniowo w drogach oddechowych malucha gromadzi się wydzielina, która podczas mokrego kaszlu jest wydalana na zewnątrz. Jeśli chcemy leczyć kaszel skutecznie, musimy wiedzieć dokładnie, z jakim jego rodzajem mamy do czynienia. Na etapie kaszlu suchego staramy się zahamować odruch kaszlenia, natomiast później stosujemy środki wykrztuśne, pomagające pozbyć się zalegającej w organizmie wydzieliny. Masz problem z rozpoznaniem rodzaju kaszlu u dziecka? Możesz też sięgnąć po specjalne środki oddziałujące na oba jego typy, które coraz częściej znaleźć możemy w aptekach.
Nie tylko leki
Dzięki różnym domowym sposobom możemy skutecznie wspomagać leczenie kaszlu będącego objawem przeziębienia. Przede wszystkim warto zadbać o nawilżanie dróg oddechowych, które często są podrażnione, co powoduje nieprzyjemne drapanie. Pomoże nam w tym podawanie dużej ilości płynów, także tych z dodatkiem np. soku malinowego czy miodu. U starszaków świetnie sprawdzi się też np. napar z siemienia lnianego. Warto również zadbać o odpowiednią wilgotność w pokoju, kładąc wilgotny ręcznik na grzejniku bądź używając specjalnego nawilżacza powietrza. Aby kaszel nie przeszkadzał dziecku podczas snu, ułóżmy nieco wyżej jego poduszki lub podłóżmy pod głowę specjalny wałek.
Dokuczliwy kaszel potrafi przerywać sen, zakłócać zabawę i skutecznie popsuć humor maluchowi. Podejmijmy wyzwanie – poprawmy komfort naszego dziecka i pomóżmy mu w walce z tym nieprzyjemnym objawem przeziębienia.