O zdrowiu

Katar towarzyszący reakcjom alergicznym

Katar towarzyszący reakcjom alergicznym – jak sobie z nim poradzić?

Wraz z nadejściem wiosny i lata, zaczynają się nasze problemy z kwitnącymi roślinami. Niewiele nam radości po pięknych pąkach, aromatycznych drzewach i krzewach, kiedy to pylące rośliny wywołują uciążliwe objawy, w tym katar, kichanie, łzawienie. Staramy się radzić sobie powszechnie dostępnymi środkami, kupując Claritine tabletki bądź inne specyfiki łagodzące objawy alergii, ale to wciąż nie wszystko. Co robić, by katar alergiczny nie był aż tak uciążliwy, a także w jaki sposób go rozpoznawać?

 

 

Alergia – uciążliwa nie tylko dla dzieci

Alergia stanowi nadmierną, swoistą odpowiedź immunologiczną na pojawiające się czynniki zewnętrzne. W jej wyniku dochodzi do wystąpienia objawów chorobowych. 1963 roku przyniósł klasyfikację czterech typów reakcji alergicznych: I – typ natychmiastowy, II – typ cytotoksyczny, III – typ kompleksów immunologicznych, IV – typ komórkowy. Niestety ostatnie lata nie przynoszą dobrych wieści w tej kwestii, bowiem szacuje się, że coraz więcej dzieci będzie zmagało się z chorobami o podłożu alergicznym.

U dzieci objawy alergiczne najczęściej wywołują alergeny wziewne oraz pokarmowe. Najczęściej, nie tylko dzieci, ale i dorośli, zmagają się z katarem alergicznym. Mowa w dużej mierze o alergicznym nieżycie nosa, który nazywany bywa nieprawidłowo katarem siennym, ale i pod tą nazwą bardzo często występuje. Nawet 15% 6-7 latków oraz 20-30% nastolatków i młodych dorosłych cierpi z powodu alergicznego nieżytu nosa. Przyczyną są najczęściej pyłki roślin oraz roztocza kurzu domowego, a niekiedy również pleśnie.

Z alergiami powyższego typu najprościej i najszybciej można sobie poradzić, korzystają ze środków dostępnych bez recepty, jak Claritine tabletki. W jaki sposób działa i na jakie efekty można liczyć? Więcej informacji w tej kwestii, znajdziemy pod adresem witryny internetowej https://www.claritine.pl/pl/produkty/claritine-active/.

Poza tym w grę wchodzi unikanie czynników alergennych, choć w przypadku pyłków roślin jest to trudne do wykonania.

 

Objawy alergicznego nieżytu nosa

Objawy i stopień ich nasilenia w przypadku dolegliwości powstających na bazie kontaktów z alergenami, mogą się różnić od siebie. W dużej mierze to kwestia indywidualnych uwarunkowań organizmu, ale wymienia się objawy pojawiające się najczęściej. Klasyczne objawy to kichanie i świąd nosa oraz łzawienie, obrzęk nosa, a także wydzielina z nosa. Wiosną lub latem mogą być zaczerwienione oczy, które szczypią. Te objawy są głównie wynikiem pylenia drzew, szczególnie nasilonego wiosną bądź pylenia trwa na przełomie wiosny i lata. Niekiedy alergenami są pleśnie lub chwasty, które najbardziej dają o sobie znać późnym latem i w dużej mierze zmagają się z nimi młodzi ludzie.

Przewlekłe objawy alergicznego nieżytu nosa, kiedy to Claritine tabletki bądź innego tego typu specyfiki mogą być niewystarczającymi formami leczenia, to uczucie zatkania nosa o charakterze przewlekłym, czasami z wodnistą wydzieliną, ogólne osłabienie i kaszel. Takie objawy najczęściej towarzyszą pojawiającym się czynnikom alergennym w postaci roztoczy kurzu domowego, sierści zwierząt domowych, a czasami pleśni.

Objawy określa się jako okresowe, gdy trwają mniej niż 4 dni w tygodniu oraz przez krótszy czas niż kolejne 4 tygodnie. Powyżej tych okresów, mowa już o objawach przewlekłych.

 

Leczenie alergicznego nieżytu nosa

Objawy alergicznego nieżytu nosa z jednej strony wydają się być dość oczywiste i łatwe do rozpoznania, a jednak pacjenci pozostają niezdiagnozowani bądź źle zdiagnozowani. Wpływa to na stosowanie błędnych formuł terapeutycznych, a co za tym idzie, zwiększa ryzyko powikłań, w tym schorzeń obejmujących głównie dolne drogi oddechowe.

Nieżyt nosa to aż 30-60% powodów zgłaszania się pacjentów do lekarzy rodzinnych. To oni stają na pierwszej linii rozpoznania i są w stanie prawidłowo pokierować pacjenta oraz wspomóc efektywną walkę z alergią. Duże znaczenie ma potwierdzenie zgodności typowych objawów z zebranego wywiadu lekarskiego wraz z wynikami dodatkowych badań przeprowadzonych celem rozpoznania alergii.

Tak zwane „objawy nosowe” są podstawą do wypełnienia kwestionariusza, w którym pacjent odpowiada na pytania dotyczące pojawiających się objawów, jak i ich częstotliwości występowania. Ponadto przeprowadza się rynoskopię przednią i endoskopię jam nosa. Alergię potwierdza się dodatkowo w momencie ustąpienia objawów, po podaniu leku antyhistaminowego bądź donosowo kortykosteroidu.

Diagnostyka chorób alergicznych opiera się z kolei na przeprowadzaniu alergenowych testów skórnych, co daje szansę na rozpoznanie specyficznej alergii, ale i ustalenie predyspozycji do rozwoju chorób właśnie na tle alergicznym.

W zależności od potrzeb postępowanie terapeutyczne opiera się oczywiście na unikaniu kontaktu z alergenami, jak i podawaniu odpowiednich środków farmaceutycznych. Może być również stosowana immunoterapia, a wspomagająco zabieg chirurgiczny. Podstawą jest jednak wywiad lekarski, odpowiednie rozpoznanie i wdrożenie indywidualnie dopasowanego leczenia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

 

Źródła:

  • http://www.ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2009/10-2009/08b%20%20Katar%20sponsorowany.pdf
  • http://www.europeanlung.org/assets/files/pl/publications/allergic-rhinitus-hayfever-pl.pdf
  • Ewa Dadas-Stasiak, Bolesław Kalicki, Anna Jung - Najczęściej występujące przyczyny i rodzaje alergii u dzieci w świetle aktualnej epidemiologii; Pediatr Med Rodz 2010, 6 (2), p. 92-99;
  • Standardy diagnostyczne i terapeutyczne alergicznego nieżytu nosa - Wojciech Brzoznowski - Katedra i Klinika Chorób Uszu, Nosa, Gardła i Krtani Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego; WYBRANE PROBLEMY KLINICZNE

Artykuł zewnętrzny