Żyć Dobrze

Wielki powrót Kettlebell

Wielki powrót Kettlebell

Odważniki Kettlebells znane są od setek lat. Używane były już przez dawnych strongmanów i atletów.  Jest to unikatowe i skuteczne narzędzie do wzmocnienia siły, rozwoju fizycznego oraz do skutecznego spalenia tkanki tłuszczowej. I chyba nic w tym dziwnego, że znalazły również swoje nawet w świecie fitness.

 

Co to jest Kettlebell?

Kettlebells to żeliwne odważniki o kształcie kuli armatniej opatrzonej rączką. Owe odważniki są dostępne w wielu rozmiarach oraz wagach. Standardowa waga odważnika to 1 pud (tj. 16 kg) oraz jego wielokrotność.

Kettlebells mają swoje korzenie w Rosji. Po raz pierwszy zanotowano ich istnienie w 1704 roku w Rosyjskim słowniku. Rosjanie nazywają je „girya", a rosyjscy atleci używający tychże odważników po dziś dzień nazywani są „girevikami". Najstarsze egzemplarze były sygnowane od spodu podobizną aktualnie panującego cara w Rosji.

Od zarania dziejów Rosjanie ponad wszystko cenili sobie wytrzymałość fizyczną. W przeszłości zaszczytem było zdobyć miano najsilniejszego człowieka. We wszystkich wsiach i miasteczkach stale organizowane były swoiste konkursy wytrzymałości. Najsilniejszy człowiek określany był wówczas mianem „Bogatira", co oznaczało człowieka niezwykle silnego i honorowego. Bogatir był również honorowany za swą dobrotliwość, gdyż używał swojej ponad przeciętnej siły tylko w dobrych intencjach oraz do walki ze złem.

Były to czasy, gdy Kettlebells nie były jeszcze uznawane za dyscyplinę sportową.  Były one bardziej formą rozrywki. Podczas miejskich festynów, Rosyjscy mężczyźni pokazywali swoje umiejętności władania odważnikami.  Kettlebells były używane wówczas do porównania wytrzymałości, trwałości i koordynacji między konkurentami. Tego typu konkursy były częste częścią życia społecznego wsi i miasteczek. Po Drugiej Wojnie Światowej, podnoszenie ciężarów stało się popularne nie tylko w Rosji, ale również w innych krajach. W całej Europie wzrosło zainteresowanie olimpijskimi dyscyplinami związanymi ze sportami siłowymi. Motywacją dla ludności było wygrywanie, zdobywanie tytułów, stawanie się Mistrzami dyscyplin sportowych. Żaden inny przyrząd treningowy nie był w Rosji tak popularny jak Kettlebell. Odważników używali wszyscy: rolnicy, rybacy, wojskowi, którzy to kierowani swoim zamiłowanie do sportów siłowych organizowali amatorskie konkursy w Kettlebell. Nie było jeszcze żadnych oficjalnych reguł. Zwycięzcą był człowiek, który podniósł najwięcej razy najcięższy odważnik.

Kettlebells zyskały sobie miano super przyrządu treningowego, gdy po raz pierwszy wspomniano o nich w magazynie sportowym „Hercules" w 1913 roku.

W 1948 roku miały miejsce pierwsze oficjalne zawody w kettlbell. W latach '70 sport ten stał się niezmiernie popularny, zwłaszcza w Rosji, jak również na Ukrainie, Litwie, Łotwie i w Estonii. Girevoy Sport został uznany dyscypliną narodową republik radzieckich w 1974 roku. Ostatecznie w 1985 roku, po raz pierwszy zorganizowano Narodowe Mistrzostwa w Kettlebell.  Piętnaście lat później, w roku 2000, Kettlebells po raz pierwszy pojawiły się sie Stanach Zjednoczonych.

Aktualnie Girevoy Sport jest najszybciej rozwijającą się dyscypliną sportową w USA. W 2002 roku, amerykański magazyn Rolling Stone ogłosił Kettlebell „Hot Weight of the Year". Obecnie zyskały już sobie niesamowitą popularność w USA dzięki osobie Pavla Tsatsouline'a. Tsatsoulin jest autorem wielu publikacji wychwalających siłę drzemiącą w tych uroczych żeliwnych ciężarkach. Dawniej Tsatsoulin trenował nie tylko siły zbrojne USA, ale również służby specjalne Rosji. Gdy zauważył, że Amerykanie nie są tak wytrzymali jak Rosjanie, dołączył zajęcia z ketllebell do ich programów treningowych, co przyniosło niesamowite efekty.

Obecnie, trening z Kettlebell jest coraz częściej proponowany nie tylko wyczynowym sportowcom, jako że okazały się być jednym z najbardziej użytecznym narzędziem przy budowaniu siły. Osoby wzbogacające swoje treningi o regularne zajęcia z Kettlebell, robią niesamowite postępy zwłaszcza, jeśli chodzi o rozwój siły.

 

Korzyści treningu Kettlebell

Jak dowodzi niezmiernie długa i bogata historia Kettlebell, trening przy ich użyciu wnosi mnóstwo korzyści, które obejmują m.in.:

  • budowanie wytrzymałości,
  • trening zmusza do pracy prawie każdy mięsień na ciele człowieka,
  • trening zwiększa elastyczność
  • wzmacnia siłę uderzenia - stąd też jest szalenie przydatny w sportach walki,
  • rozwija koordynację ruchową,
  • jest niezastąpiony w walce ze zbędną tkanką tłuszczową,
  • Kettlebell to mała, mobilna siłownia - trening możesz śmiało wykonywać w domu czy ogrodzie albo zabrać ze sobą na wakacje.

Coraz więcej osób poznaje i docenia rezultaty, jakie są możliwe do osiągnięcia trenując z Kettlebell. Boom na Kettlebell wkracza coraz szybciej również do Polski.