Moto Sfera

Kia Sportage

Kia Sportage

Przewaga samochodów Made in Korea nad tym co jest oferowane przez europejskich producentów widoczna jest gołym okiem. Jednym z przykładów może być nowa Kia Sportage, której odważnego designu i jakości wykonania mogą pozazdrościć niektóre marki japońskie i niemieckie. Dopiero na widok logo firmy malkontenci robią kwaśną minę, ale zupełnie niepotrzebnie, bo Sportage jest samochodem kompletnym, a nawet wyprzedzającym o lata świetlne nudną konkurencję.

 

Kamera cofania - można napisać, że jest zbędna, ale w samochodzie o takich gabarytach na pewno się przydaje. Macie swobodę w ocenie tego co znajduje się za pojazdem podczas manewru cofania. Obraz z kamery może być przekazywany na 7 calowy ekran zintegrowany ze sprzętem audio lub lusterko wewnętrzne. Wszystko jest czytelne, wystarczy nauczyć się rozróżniania funkcji kolorów linii w obrazku. Czerwona oznacza, że wciśnięcie szpilki między samochody będzie niemożliwe. Jest jeszcze czujnik parkowania /dopłata 1000 złotych / - ciągły sygnał oznacza STOP!. Sprawdziłem działa.

Panoramiczny dach - wymaga dopłaty 4 tysięcy złotych, ale podziwianie świata to rzecz ważna, szczególnie gdy wieziemy na tylnych fotelach nasze pociechy. Dlatego warto w niego zainwestować. Jest ogromny, a jedyny jego feler to konieczność ręcznego odsłaniania żaluzji. Szkoda. Na jego korzyść przemawia jeszcze pochłanianie promieni słonecznych i ochrona przed nimi poprzez zastosowanie filtra UV. Opalanie głów podczas jazdy - niemożliwe.

Napęd 4x4 - Kia oferuje elektroniczny napęd na cztery koła AWD. Działa tylko wtedy, gdy jest potrzebny. Załącza się automatycznie, gdy przednie koła stracą przyczepność. Wówczas odpowiednia ilość momentu obrotowego przenoszona jest na tylną oś i Kia Sportage drapie asfalt czterema kołami. Można też skorzystać z blokady momentu obrotowego, co pozwala na otrzymanie stałego napędu na cztery koła przekazywanego na obie osie w równym stopniu czyli 50:50 /przycisk Lock/. Jeżeli dojeżdżacie do domu drogą, która po opadach deszczu zamienia się w bajoro to polecam korzystanie z tego dobrodziejstwa - istnieje szansa że nie utkniecie. Sportage ułatwia też wdrapywanie się pod górę i zmniejsza stres podczas zjazdów. W tym celu stworzono dwa systemy : DBC - pomaga w hamowaniu podczas zjazdu , oraz HAC - układ wspomagający ruszanie pod górę. Obydwa zdały egzamin.

Wnętrze - w doborze jakości materiałów do wykończenia można by się rozpisywać, ale ja skupiłem swoją uwagę na dwóch istotnych elementach - producent nowego Sportage uzmysławia nam, że w schowkach na drzwiach można przewozić jedynie butelki, a nie kubki z kawą z McDonalda - macie wyraźny, tłoczony znaczek z informacją na ten temat. Zaglądając do schowka zauważycie, że jest on klimatyzowany - zimne napoje możecie serwować przez cały czas, brakuje tylko kostkarki do lodu.

7 letnia gwarancja - to jeden z największych gadżetów Kia. Firma jest jedynym producentem samochodów udzielającym tak długiej gwarancji na cały pojazd, ważnym atrybutem jest także jej obowiązywanie nawet po odsprzedaży auta kolejnemu właścicielowi. Ten przez kolejne lata może spać spokojnie.

Sławomir Herman