Żyć Dobrze

Kiedy mokra karma dla kota jest lepsza

Kiedy mokra karma dla kota jest lepsza niż karma sucha?

Koty to wybredne zwierzęta i jeśli nie zasmakują w określonym rodzaju karmy, zwyczajnie jej nie tkną. W związku z tym, że karma mokra dla kota jest zwykle produktem bardziej smakowitym, bogatszym w naturalne aromaty, a przy tym bardziej zbliżonym do naturalnego pokarmu zwierząt mięsożernych, większość kotów wybiera właśnie ten rodzaj pokarmu przed jego suchymi odpowiednikami w granulkach.

 

Zalety karmy mokrej dla kotów

Głównym składnikiem każdej mokrej karmy dla kotów jest woda. Warto pamiętać, że większość kotów niechętnie pije wodę surową lub pije jej zbyt mało, co grozi przewlekłym odwodnieniem i wszystkimi związanymi z tym negatywnymi konsekwencjami, na czele ze schorzeniami układu moczowego i wydalniczego. Karma mokra dla kota uzupełnia wodę surową, dzięki czemu właściciel zwierzęcia nie musi obawiać się o jego odwodnienie. Duża zawartość wody w karmie mokrej oznacza również, że jest ona produktem o niższej gęstości kalorycznej niż karma sucha. Porcja karmy mokrej zawiera mniej kalorii niż taka sama porcja karmy suchej. To korzystne dla kotów z nadwagą i po sterylizacji, gdy w naturalny sposób koty mają większą tendencję do tycia. Mokre karmy są również bardziej apetyczne i łatwiej strawne, a przez to chętniej pobierają je szczególnie wybredne zwierzęta.

 

Weterynaryjne karmy mokre pełnoporcjowe

Obok standardowych, suchych i mokrych karm dla kotów, w sprzedaży dostępne są również karmy specjalistyczne, weterynaryjne. To niemal wyłącznie karmy mokre, o odpowiednio zmodyfikowanym składzie, przeznaczone dla zwierząt o specjalnych potrzebach żywieniowych, przede wszystkim kotów chorych, z alergiami, problemami gastrycznymi, otyłych i po zabiegu sterylizacji. Specjalistyczna karma mokra dla kota wciąż może być jednak produktem pełnoporcjowym, a zatem zaspokajającym pełnię potrzeb żywieniowych zwierzęcia. Gdy kot choruje na nerki, ma cukrzycę, jest otyły lub po sterylizacji, zdecydowanie lepszym wyborem od tradycyjnej, suchej karmy bytowej będzie karma mokra specjalnego przeznaczenia, o odpowiednio dobranym składzie, pomocna w walce z chorobą lub doskwierającym kotu dolegliwościami.

Produkowane z dobrej jakości surowców, pełnoporcjowe, mokre karmy dla kotów, bytowe i specjalistyczne, są lepszym wyborem niż karmy suche, gdy zależy nam na obniżeniu kaloryczności podawanych kotu posiłków, gdy chcemy zadbać o prawidłowe nawodnienie zwierzęcia lub gdy kot jest zwierzęciem wybrednym. Mokre karmy są polecane również wówczas, gdy kot ma specjalne potrzeby wynikające ze stanu jego zdrowia, oczywiście pod warunkiem, że są to odpowiednio skomponowane karmy weterynaryjne.

Artykuł zewnętrzny