Żyć Dobrze

Kiedy należy wymienić fotele fryzjerskie?

Kiedy należy wymienić fotele fryzjerskie?

Fotele fryzjerskie są podstawowymi elementami wyposażenia każdego salonu. Producenci oferują bogaty wybór ich modeli różniących się od siebie pewnymi parametrami. Fotel fryzjerski musi być przede wszystkim wygodny w siedzeniu, ale musi też ułatwić pracę fryzjera. Ważną kwestią jest też design tych mebli. Powinny one pasować co całej aranżacji salonu fryzjerskiego.

 

Niestety z biegiem lat, tracą one swój estetyczny wygląd, przez co zachodzi potrzeba ich wymiany. Jeżeli z foteli nie można pozbyć się brzydkich plam czy też widać na nich znacznie rozdarcia, wówczas jest to najlepszy moment na ich wymianę.

 

Jak wygląda profesjonalny fotel fryzjerski?

Fotele fryzjerskie to element wyposażenia salonu, który podlega wielu unowocześnieniom i ciągłym modyfikacjom. Projektanci tworzą coraz to ciekawsze rozwiązania, które stanowią połączenie wygody klienta, jak i komfortu pracy fryzjera. Nowoczesne meble dostosowywane są pod indywidualne zamówienie klienta. Co ważne, można dobrać ich kształt, kolor obicia czy materiał podstawy. Profesjonalny fotel fryzjerski musi być przede wszystkim stabilny, komfortowy dla obu stron, jak i dosyć lekki. Musi też pasować do koncepcji aranżacyjnej salonu. Nie bez znaczenia jest jego materiał obicia siedziska oraz oparcia. Profesjonalny fotel musi być pokryty ekoskórą. Materiał ten jest nie tylko wytrzymały, ale też łatwy w czyszczeniu. Nadaje się też do odkażania preparatami o silnym działaniu. Co ważne, na ekoskórę nie wpływa szkodliwie także ciepłe powietrze generowane przez suszarkę do włosów. W sprzedaży dostępne są modele z pompą gazową oraz hydrauliczną. Te pierwsze zakupić można w niższej cenie, jednak to meble z pompą hydrauliczną okazują się wygodniejsze w używaniu. Ponadto, podnośniki gazowe są mniej żywotne od hydraulicznych. Do tego dochodzi konieczność proszenie klienta o wstanie, w celu podwyższenia czy obniżenia mebla. Dobrze, więc jeśli fotele fryzjerskie mają na wyposażeniu właśnie pompę hydrauliczną. Popularne są zwłaszcza modele z podstawą oraz podnóżkiem. Takie meble gwarantują klientowi i fryzjerowi pełną wygodę. Fryzjer może ustawić fotel w dowolny sposób, aby móc sprawnie wykonać swoją pracę. Profesjonalne fotele fryzjerskie muszą być wytrzymałe, łatwe w pielęgnacji oraz komfortowe.

 

Jak dbać o meble fryzjerskie?

Do ich czyszczenia nie należy używać zbyt agresywnych preparatów chemicznych i detergentów. Mebli tapicerowanych ekoskórą nie powinno się też woskować. Taki zabieg może przyczynić się do sztywności, a nawet pęknięcia po pewnym czasie tkaniny. Meble fryzjerskie należy czyścić regularnie, a więc od razu po powstaniu przebarwień czy zabrudzeń. Chcąc, żeby przetrwały przez długie lata, należy pamiętać o prawidłowej i systematycznej pielęgnacji. Do ich czyszczenia polecane są preparaty zawierające w sobie wosk, terpentynę, lanolinę czy olej z kopyt wołowych. Substancje te nadają powierzchni połysk, a przy tym ochraniają obicie. Szczególną uwagę należy zwrócić na załamania fotela oraz szwy. Do pielęgnacji mebli fryzjerskich można też na co dzień używać wody i szarego mydła. Innym rozwiązaniem jest zakup profesjonalnych produktów do czyszczenia ekoskóry. Do przecierania powierzchni należy używać miękkich i delikatnych ściereczek czy gąbek. Odradzane są więc szorstkie szmatki i twarde szczotki, które mogłyby uszkodzić ich strukturę. W przypadku silnych zabrudzeń należy nalać na problematyczne miejsce trochę mydła, po czym delikatnie przetrzeć chropowatą częścią gąbki. Meble fryzjerskie po zakończonych zabiegach należy osuszyć papierowym ręcznikiem czy szmatką.

 

Kiedy niezbędna jest wymiana fotela fryzjerskiego?

W niektórych przypadkach jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wymiana fotela fryzjerskiego. Dzieje się tak, zwłaszcza jeśli jego mankamentów nie da się zamaskować czy też usunąć. Poplamioną tapicerkę można spróbować doczyścić, jednak niekiedy nawet silne środki nie poradzą sobie z zabrudzeniami. W sytuacji bardzo widocznych plam jedyną opcją okazuje się wymiana mebla. Tak samo jest w przypadku pęknięć na powierzchni ekoskóry. Jeśli są one niewielkie, wtedy można spróbować je zacerować. Jeżeli jednak znajdują się w bardzo widocznym miejscu i znacznie pogarszają estetykę fotela, najlepiej zdecydować się na zakup nowego mebla. Podsumowując, duże zabrudzenia tudzież rozdarcia tapicerki zazwyczaj wykluczają jej doczyszczenie czy naprawę. W takiej sytuacji wyjściem jest zużytych już foteli fryzjerskich na profesjonalne meble do salonu, które posłużą przez kolejne lata.

Artykuł zewnętrzny