Moto Sfera

elektrostart pl

Kiedy wymiana rozrusznika jest koniecznością?

Samochody projektowane są z myślą o komforcie użytkowników. Do ich produkcji stosuje się komponenty wyłącznie najwyższej jakości. Bywa jednak, że niektóre z nich z czasem zawodzą. Wówczas niezbędna jest ich naprawa lub wymiana. Dotyczy to również rozrusznika i jego oprzyrządowania.

 

Rozruszniki są niezbędne w każdym pojeździe. Umożliwiają one uruchomienie samochodu. Z tego względu trudno wyobrazić sobie sprawne działanie auta bez takiego urządzenia. Gdy jednak rozrusznik zawodzi, konieczna jest jego naprawa lub wymiana. Zadanie to można wykonać samodzielnie, można również zdać się na specjalistów. Drugie rozwiązanie polecane jest zwłaszcza osobom, które nie mogą pochwalić się znajomością konstrukcji pojazdu i nie wiedzą, w jaki sposób zaplanować niezbędne prace. W takim przypadku skorzystanie z pomocy profesjonalistów jest koniecznością.

 

Po co rozrusznik w samochodzie?

Najpopularniejsze rozruszniki samochodowe to urządzenia elektryczne. Napędzane są prądem stałym, a ich działanie polega na obracaniu wału korbowego silnika. Dzięki temu silnik jest przygotowywany do rozpoczęcia pracy. Wszystko dlatego, że to właśnie rozrusznik zapewnia minimalną prędkość obrotową silnika.

Współcześnie rozruszniki budowane są w taki sposób, by były niezawodne. Wśród podstawowych części, które składają się na ich budowę wskazać należy: bieguny, wirnik, komutator, szczotki czy uzwojenie wzbudzenia. Każde urządzenie jest też wyposażone w mechanizm załączający i sprzęgający. Z uwagi na skomplikowaną budowę, nie każdy kierowca będzie w stanie wybrać taki rozrusznik, jakiego potrzebuje.

Niepokojące objawy sygnalizujące wymianę

Kiedy wiadomo, że niezbędna jest naprawa lub wymiana rozrusznika? Kierowcy z całą pewnością nie powinni ignorować pierwszych sygnałów. Do tych należą przede wszystkim nietypowe odgłosy, towarzyszące uruchamianiu samochodu. W takiej sytuacji dobrze zdać się na pomoc specjalistów i upewnić się, że na pewno problemem jest rozrusznik.

Dobrym rozwiązaniem jest udanie się do warsztatu ukierunkowanego na naprawę takich urządzeń. Jej pracownicy są w stanie nie tylko szybko zlokalizować usterkę, lecz także ją wyeliminować. Powinno być to szczególnie istotne dla wszystkich kierowców, którzy wykorzystują samochód na co dzień do pracy zawodowej. W takiej sytuacji fachowa pomoc jest nie tylko nieoceniona, lecz także jest inwestycją w bezpieczeństwo na drodze.