Klimatyzacja w samochodzie

Klimatyzacja w samochodzie - serwis, naprawa, utrzymanie w doskonałym stanie technicznym w warsztacie Dr Mechanik

W dzisiejszych czasach posiadanie własnego środka transportu, jakim jest samochód osobowy, to powszechna i znana praktyka. Nic więc dziwnego, że komfortowe przemieszczanie się stało się kwestią priorytetową. Zwłaszcza w upalnej części w roku najbardziej dokuczliwa bywa wysoka temperatura. Właśnie dlatego klimatyzacja w samochodzie to jeden z najważniejszych elementów, który musi być sprawny, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Nasz warsztat samochodowy Dr Mechanik zajmie się każdą klimatyzacją. Poznajmy ofertę z bliska.

 

Klimatyzacja w samochodzie- jak jest zbudowana?

W celu zrozumienia, jak działa klimatyzacja w samochodzie, z całą pewnością warto poznać jej budowę. Schładzanie wnętrza samochodu, jak również usuwanie z niego wilgoci, to główne zadania, jakie stawia się przed klimatyzacją w naszych autach. Od wielu lat budowa klimatyzacji nie ulega większym zmianom. Dodano jedynie w najbardziej nowoczesnych układach większą ilość czujników, jak również nowe rodzaje czynników chłodzących. Klimatyzacja sterowana jest przez komputer pokładowy, komputer komfortu, jak również przez komputer klimatyzacji (który jest oddzielnym sterownikiem).

W najprostszym ujęciu można założyć, że w układzie klimatyzacji krąży czynnik chłodniczy. Jego zadaniem jest odbiór ciepła z powietrza, które kierowane jest do wnętrza kabiny. W układzie klimatyzacji można wyróżnić kilka kluczowych elementów. Z całą pewnością należy do nich: 

 • Kompresor klimatyzacji,
 • Skraplacz,
 • Osuszacz,
 • Zawór rozprężony,
 • Parownik klimatyzacji,
 • Panel sterowania,
 • Bezpieczniki,
 • Czujniki,
 • Elementy wspólne z układem wentylacji samochodowej, tj. kanały wlotowe, kratki nawiewów, filtr kabinowy. 

 

kliamtyzacja

 

Klimatyzacja w samochodzie- najczęstsze wady i elementy wymagające naprawy 

Klimatyzacja w samochodzie, jak każdy jego układ, ulega awariom i konieczności wykonania  wielu, różnego rodzaju naprawom. W tym celu szczególną uwagę należy zwrócić przede wszystkim na:

 • Czystość filtrów,
 • Stan paska klinowego, którego zadaniem jest napędzanie sprężarki,
 • Temperaturę zewnętrzną,
 • Obecność czynnika chłodniczego w układzie. 

Jak dokonuje się oceny stanu technicznego klimatyzacji w samochodzie? Przede wszystkim sprawdza się ciśnienia, jakie panują w układzie. Dokonuje się oceny temperatury przewodów, które doprowadzają czynnik chłodniczy wprost do elementów układu. W tym celu najważniejszymi elementami do oceny podczas sprawdzania stanu technicznego klimatyzacji jest przewód tłoczny, który zlokalizowany jest pomiędzy skraplaczem, a sprężarką. Klimatyzacja w samochodzie oceniana jest także na podstawie badania przewodu cieczowego, jak również gazowego, który znajduje się między zaworem rozprężnym a parownikiem. 

 

Jak często należy dbać o klimatyzację we własnym samochodzie?

Wielu posiadaczy pojazdów mechanicznych zastanawia się, jak właściwie dbać o swoją klimatyzację. Otóż okazuje się, że klimatyzacja w samochodzie, przynajmniej raz w roku powinna znaleźć się w rękach profesjonalistów. Kluczowe jest odgrzybianie klimatyzacji. W środku układu chłodzącego gromadzi się niezliczona ilość bakterii, wirusów, grzybów, roztoczy, i innych drobnoustrojów. Używając klimatyzacji w samochodzie narażamy swój układ oddechowy na wdychanie tak szkodliwych związków, co często może stać się przyczyną chorób. Co więcej, niejednokrotnie po upływie danego czasu, klimatyzacja wymaga uzupełnienia czynnika chłodzącego, który w naturalny sposób nie ulatnia. Dzięki temu będzie można uzyskać niższą, preferowaną temperaturę w środku pojazdu. Co więcej, raz w roku specjaliści określą, czy nie ma wad, elementów wymagających naprawy klimatyzacji. Dzięki temu można uniknąć poważnych awarii, które w dłużej perspektywie czasu będą mogły okazać się niezwykle kosztowne. 

Jeśli klimatyzacja w samochodzie ma zostać utrzymana na najwyższym poziomie, bez względu na jej stopień eksploatacji, z całą pewnością warto postawić na nasz warsztat samochodowy Dr Mechanik. To miejsce, w którym pracują wykwalifikowani specjaliści, których głównym celem pracy zawodowej jest zadowolenie swoich klientów. Rzetelność, terminować i solidność to nasze drugie imię.  

Artykuł zawnętrzny