Kłykciny kończyste i wirus brodawczaka ludzkiego HPV są znane również jako brodawki narządów płciowych. HPV to wirus wywołujący różnego typu zmiany skórne w postaci brodawek. Należą do nich brodawki narządów płciowych tworzące się na ściankach pochwy, szyjce macicy, sromie, penisie, odbycie, odbytnicy lub cewce moczowej.

 

Jak można się zarazić?

Wirusem można łatwo zarazić się podczas stosunku płciowego oraz poprzez kontakt z zainfekowanymi narządami płciowymi.

Wirus może powodować wystąpienie komórek przedrakowych w śluzówce szyjki macicy, dlatego kobiety zarażone wirusem HPV powinny zgłosić się do ginekologa. Inne typy wirusa HPV mogą nawet powodować raka szyjki macicy.

Regularne badania cytologiczne umożliwiają wykrycie zmian i nie dopuszczenie do rozwoju nowotworu.

Reklama

Jakie są objawy?

U wielu osób nie tworzą się widoczne zmiany skórne, a organizm sam radzi sobie z wirusem.

U innych na skórze całego ciała pojawiają się małe cieliste zmiany grudkowe. Czasem zmianom tym towarzyszy uczucie swędzenia lub pieczenia w okolicach narządów płciowych.

klykciny kobieta

klykciny - mężczyzna

Jak się ich pozbyć?

Kłykciny kończyste można leczyć, jednak bywa to bardzo czasochłonne.

Istnieje kilka różnych sposobów leczenia, takich jak:

  • Terapia laserowa
  • Zamrażanie (krioterapia)
  • Leczenie chirurgiczne
  • Leki na receptę w postaci kremów lub płynów

Leczeniu zawsze powinni poddawać się oboje partnerzy.

Zapobiegaj zakażeniu - używaj prezerwatyw!

HPV nie przenika przez ścianki prezerwatywy, jednak prezerwatywa nie zakrywa całej okolicy narządów płciowych, stąd w dalszym ciągu możliwe jest zakażenie poprzez kontakt z zainfekowaną skórą.

Seks jest chyba największą przyjemnością naszego życia. Niesie za sobą jednak pewne konsekwencje. Trzeba mieć więc ich świadomość, aby życie było lepsze.

Komentarze  

0

#27 Piotrek 2015-03-23 18:22

Interesująca choroba. Ja miałem 2 razy zabieg wycięcia jakiejś narośli na penisie. Teraz w ostatnich badaniach wyszło mi, że były tam wirusy tego brodawczaka i jest to dla mnie zaskakujące, bo jestem prawiczkiem.
Cytować
0

#26 krystian1234 2013-07-11 10:47

HPV to wirus, który pomimo pozornego wyleczenia choroby, zostaje w organizmie przez całe życie. Dlatego też, nawet jeśli wyleczyliśmy kłykciny, za jakiś czas może nastąpić nawrót - ich bądź jakiejś innej choroby powodowanej przez HPV. Dlatego też w tym przypadku niezwykle istotna jest odpowiednia profilaktyka, która polega na regularnych badaniach ginekologicznych - o istocie profilaktyki można przeczytać na stronie: klykciny-pl. Zdecydowanie jednak, nie wolno tego problemu lekceważyć.
Cytować
0

#25 Katarzyna 2013-04-17 15:31

Dana - masz rację. Najczęstszą formą zarażenia są kontakty seksualne, jednak należy wiedzieć, że NIE JEDYNĄ. Kłykcinami można zarazić się w podobny sposób jak w przypadku grzybicy, czyli właśnie np. baseny, sauny itp. Polecam wejść na stronę: [..oj..]://klykciny.pl/ , która bardzo dokładnie opisuje całą chorobę, sposoby w jakie można się nią zarazić i jak należy ją leczyć.
Cytować
0

#24 bartez 2013-03-08 13:09

borzęcki jest taki lekarz w lublinie mnie wyleczył a ja też byłem w senatorium i na basenie wywalczyłem ogromne odszkodowanie za tego wirusa
Cytować
0

#23 dana 2012-11-22 00:38

czytam te Wasze komentarze i chce przekazać że to dziadostwo jest wszędzie,moje córcia jest za mała na sex a też to ma się okazuje i wiecie skąd? dermatolog powiedziała ze basen :sad:((i mam dziecko usunąć ze szkoły?bo basen to jej zajęcia.Zaczynamy to zamrażanie i mam nadzieje że pomoże.
Cytować
0

#22 joanna 2012-11-19 12:18

czy trzeba z tym iść do lekarza?mozna kupić maść bez recepty?widze że pojawiaja mi się takie ojawy coraz większe jaka to nazwa tego lekarstwa?
Cytować
0

#21 viki 2012-11-11 22:11

ja mam to od roku mnie zarazil moj byly maz niby ginely teraz znow jestem wysypana ma rowniez moj partner juz niemam sily bralam maście płyny tabletki mam isc na zamrazanie jestem juz bezsilna
Cytować
0

#20 monastyr 2012-09-07 18:34

w większości przypadków są wywoływane przez HPV 6 i 11. Kobiety mogą się szczepić przeciwko tym wirusom. I jeszcze ciekawostka - mężczyźni często przechodzą infekcję zupełnie bezobjawowo, mogą zarażać wirusem HPV swoje partnerki nieświadomie.
Cytować
0

#19 wyleczona 2012-09-07 12:15

Nie wiem co sądzić o Waszych komentarzach. Też u mnie ginekolog stwierdził wczesne stadium brodawczaka ludzkiego. Sama się zgłosiłam bo wyczułam pod palcami zgrubienie. Dostałam Condyline. Smarowałam 3 dni bo tyle pisało w ulotce. Zginęło i do tej pory nie ma wysypu. Mineły 3 miesiące. Niestraszcie mnie bo myślałm, że to już koniec. Z drugiej strony wydaje mi się, że zwiększyłam odporność pochwy używając probiotyki doustne. Jestem cukrzyczką i tak mi doradziła ginekolog bym go brała codziennie. Może to pomogło....
Cytować
0

#18 emi 2012-06-19 01:21

mój mąż też to miał ale wyleczył się w 3 tyg z tego,lekarz przepisał mu płyn którym musiał smarować 3 razy dziennie tylko te krostki,bo to był silny płyn.A co do zarażenia to nie tylko drogą płciową można się tym zarazić,można po prostu przez dłonie czy podobnie,bo to jest takie coś jak kokosiuny a mój mąż je miał na dłoniach i łokciu i często drapał,skubał...więc te bakterie przeniósł dłońmi na ''ptaszka'' bo tam się dotykał.
Cytować