Skąd kobiety wiedzą, że mężczyzna będzie dobrym ojcem? Albo idealnym kochankiem? Okazuje się, że potrafią to odczytać z jego twarzy. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara oraz University of Chicago przeprowadzili badania na grupie 40 studentów. Zmierzyli im poziom testosteronu - hormonu odpowiadającego za męskie cechy płciowe i zachowania. Uczestników poddano też testom, które miały sprawdzić ich podejście do dzieci i ewentualnego ojcostwa.

 

Fotografie mężczyzn pokazano następnie 30 studentkom, które poproszono o ocenę ich atrakcyjności, "męskości" oraz stosunku do dzieci. Panie typowały też na podstawie twarzy na zdjęciach potencjalnych partnerów "na całe życie" albo na krótkotrwały romans. Okazało się, że uczestniczki badania w większości dokonywały trafnych wyborów.

 

co widzisz na twarzy

 

Mężczyźni, którzy lubili dzieci i deklarowali chęć posiadania potomstwa, zostali ocenieni przez panie jako najlepsi partnerzy do poważnego związku i potencjalni mężowie.

Ci uczestnicy, których kobiety określały jako najbardziej "męskich" i idealnych na krótki romans, cechowali się zaś najwyższym poziomem testosteronu wśród badanych.

 

Reklama

 

To proces ewolucji sprawił, że kobiety szukają wszelkich możliwych do zdobycia informacji, które pomogą im w znalezieniu i wyborze właściwego partnera - podkreślają naukowcy.

Okazuje się, że niektóre wskazówki kobiety rejestrują nieświadomie - odczytując je z męskiej twarzy. Potrafią zauważyć subtelne oznaki świadczące o chęci posiadania dzieci oraz poprawnie ocenić poziom męskiego hormonu płciowego - testosteronu.

Interpretacja zauważonych u mężczyzny cech zależy od nastawienia pań. Gdy kobiety rozważają krótki romans, najbardziej cenią u panów męskość.

U kandydata do stabilnego, długiego związku, jak małżeństwo, najbardziej pożądaną cechą staje się zaś jego pozytywny stosunek do dzieci.

Więcej w "Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences".

 Reklama

feromony skuteczne

 

Komentarze  

0

#3 ja 2010-11-03 16:35

jak widzę to kolega ma problemy emocjonalne..., kobiety jak i mężczyźni bywają różni. czasem trafia się na sukę albo na bydlaka, nie jest tak jednak zawsze... życie weryfikuje takie układy
Cytować
+1

#2 1,5 goscia 2010-11-02 19:59

:P
nie prawda,
panie nadaja sie tylko do tego zeby je wybzykac i wyrzucic za okno, ewentualnie wybzykac dwa razy, zanim zdaza upomniec sie o pieniadze.
chyba ze lubisz placic raty bez konca...
uslugi wychodza znacznie taniej i robi tak jak chcesz ty a nie ona.
Cytować
0

#1 karol 2010-11-01 23:05

A co z facetami którzy mają wysoki poziom test. i planują ojcostwo ?
Cytować