Podwójne espresso przed snem powoduje 40 minut opóźnienia wobec wewnętrznego zegara biologicznego, który mówi nam, kiedy przygotować się do snu i kiedy się obudzić.
Nie jest tajemnicą, że spożywanie napojów zawierających kofeinę w godzinach wieczornych może zakłócać sen. Ale nowe badania pokazują po raz pierwszy, że wieczorna dawka kofeiny opóźnia wewnętrzny zegary dobowy, który mówi nam, kiedy przygotować się do snu i kiedy się obudzić. Dowiedziono, że ilość kofeiny zawarta w podwójnym espresso lub jej równowartość na trzy godziny przed snem powodował opóźnienie fazy o 40 minut w 24-godzinnym zegarze biologicznym człowieka.
Jest to pierwsze badanie, które pokazuje, że kofeina to powszechnie stosowany lek psychoaktywny na świecie mający wpływ na ludzki zegar dobowy.
Badanie przeprowadzono na 5 osobach – 3 kobietach i 2 mężczyznach, którzy zostali wyłonieni z podwójnie ślepej próby, 49-dniowego badania z kontrolowanym placebo w laboratorium snu. Badanych testowano w czterech fazach: w słabym świetle z pigułkami placebo; słabym świetle i odpowiednikiem 200 miligramów kofeiny w pigułkach - w zależności od wagi pacjenta; w jasnym świetle z pigułkami placebo; w jasnym świetle z pigułkami kofeiny.
Próbki śliny każdego uczestnika były okresowo sprawdzane podczas badania na poziom hormonu melatoniny, który jest produkowany naturalnie przez szyszynkę. Ci, którzy wzięli pigułkę kofeiny przy słabym oświetleniu okazali się mieć mniej więcej 40 minut opóźnienia w swoim nocnym rytmie dobowym w porównaniu do tych, którzy wzięli tabletkę placebo przy słabym oświetleniu. Wielkość opóźnienia była o połowę mniejsza wśród badanych z użyciem kofeiny i poddawanych przez trzy godziny na ekspozycję jasnego, górnego światła.
Badanie wykazało, że kofeina może blokować receptory komórkowe neuroprzekaźnika adenozyny, która normalnie promuje sen i tłumi podniecenie.
Wśród niewątpliwie najważniejszych wyników przeprowadzonych badań są te, które pomogą leczyć zaburzenia snu. Można je jednak wykorzystać również do regulacji snu wśród osób podróżujących na długich dystansach. Prawidłowo planowane wykorzystanie kofeiny może pomóc przesunąć biologiczne zegary dobowe dla osób przemieszczających się przez różne strefy czasowe.
Przy okazji badacze wykazali, że wystarczy jeden tydzień z daleka od dóbr cywilizacji: bez sztucznego światła, nawet latarki, a zegary biologiczne większości badanych dostosowują się do funkcjonowania zgodnie ze wschodem i zachodem słońca.
Materiał udostępniony przez University of Colorado w Boulder.