Nadwzroczność to obok krótkowzroczności i astygmatyzmu jedna z trzech najpopularniejszych wad wzroku. Na czym polega i jak się objawia? W jaki sposób odbywa się korekcja nadwzroczności tradycyjnymi metodami, a jak koryguje się ją na stałe metodą laserową?
Na czym polega nadwzroczność?
Równoległe promienie świetlne, które wpadają do oka poprzez soczewkę powinny ogniskować się dokładnie na siatkówce, by umożliwiać człowiekowi prawidłowe, ostre widzenie. Gdy się tak nie dzieje, mamy do czynienia z wadą wzroku. Nadwzroczność oznacza sytuację, w której ogniskowanie promieni świetlnych odbywa się za siatkówką. Jest to standardowa sytuacja u małych dzieci, zaś w przypadku osób dorosłych może wynikać z nieprawidłowej krzywizny soczewki lub zbyt małych rozmiarów gałki ocznej.
Jak objawia się nadwzroczność?
Osoba cierpiąca na nadwzroczność, zależnie od wielkości wady wzroku, ma przede wszystkim problemy z prawidłowym widzeniem z bliska. Dostrzeganie przedmiotów znajdujących się w większej odległości również nie jest doskonałe. Nieprawidłowa praca układu optycznego oka, niezależnie od przyczyny, sprawia, że do mózgu dociera zniekształcony i rozmyty obraz. Mała nadwzroczność (do 2,5D) to standardowa przypadłość małych dzieci, których oko wciąż się rozwija. Dolegliwość pojawia się również u osób starszych. Wyższa wada wzroku sprawia, że korekcja nadwzroczności okazuje się niezbędna.
Tradycyjna korekcja nadwzroczności
Korekcja nadwzroczności odbywa się przy pomocy soczewek skupiających promienie świetlne o znaku +. Mają one formę okularów lub szkieł kontaktowych. Zdarza się, że mniejsze wady wzroku, szczególnie w przypadku małych dzieci, zostają w ten sposób całkowicie wyleczone. Wówczas wystarczy odbywająca się przynajmniej raz w roku kontrola okulistyczna. U osób z większymi wadami wzroku, korekcja nadwzroczności może być konieczna do końca życia. Istnieją jednak nowoczesne metody trwałej korekcji.
Trwała korekcja nadwzroczności metodą laserową
Wiele osób nie przepada za okularami i soczewkami kontaktowymi. Korekcja nadwzroczności może mieć charakter trwały, dzięki metodzie chirurgicznej. Zabieg odbywa się przy pomocy specjalnego lasera i polega na uwypukleniu kształtu rogówki, by promienie wpadające do układu optycznego oka ogniskowały się na siatkówce, co umożliwi ostre widzenie. Laserowa korekcja nadwzroczności trwa zaledwie kilka minut i jest bezbolesna, ponieważ odbywa się przy znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu pacjent może na zawsze pożegnać się z okularami lub soczewkami kontaktowymi.
Więcej na: https://vidiummedica.pl/korekta-stozka-rogowki/
Artykuł zewnętrzny