Sypiasz mniej niż 5 godzin na dobę? Uważaj, bo zwiększasz ryzyko zaburzeń psychicznych - ostrzegają naukowcy z George Institute on Global Health na łamach czasopisma medycznego Sleep.

 

Badacze przeanalizowali dane 20 822 pacjentów w wieku 17-24 lata, śpiących średnio mniej niż 5 godzin każdej nocy. Na podstawie danych zebranych przez blisko 18 miesięcy naukowcy stwierdzili wyraźny związek pomiędzy brakiem wystarczającej ilości snu a złym stanem psychicznym.

 

Reklama

 

„Badanie ujawniło szereg powiązań między problemami zdrowia psychicznego i brakiem snu u młodych osób. Zaburzenia te mogą się silniej rozwijać szczególnie u osób śpiących mniej niż statystyczna średnia" - podkreślił prof. Nick Glozier, główny autor badania.

Naukowcy dodali, że brak snu może również zwiększyć ryzyko chorób układu krążenia, jak również wpływać na zwiększenie masy ciała u młodych osób.

Może warto się nad tym chwilę zastanowić i podjąć próbę zaśnięcia ze dwie godziny wcześniej niż zazwyczaj. W sumie wyjdzie to tylko na zdrowie.

 

 

Komentarze  

0

#1 Adek 2010-09-23 15:10

..i co z tego. Tak chrapię, że moja kobieta tego nie wytrzymuje. Chodzi spać do innego pokoju. Może to głupie, ale boję się, że odejdzie. Sam nie słyszę tego chrapania, ale ona codziennie narzeka. Wczoraj nakręciła mi nawet film bo znalazła w necie jakąś symfonie chrapania gdzie można wygrać zabieg.
Cytować