Kto może korzystać ze skupu metali szlachetnych?

Każdy, kto chciałby zamienić posiadane metale szlachetne na gotówkę. Profesjonalny skup metali szlachetnych skupuje platynę, złoto i srebro pod różnymi postaciami począwszy od sztabek i monet, skończywszy na "złomie" czyli najczęściej uszkodzonej lub zniszczonej biżuterii i na tak zwanym granulacie – czyli złocie technicznym występującym w postaci okrągłych bryłek, które stanowią surowiec do produkcji biżuterii lub monet inwestycyjnych i sztabek.

 

Jakie ceny oferuje skup metali szlachetnych?

Ceny skupu metali szlachetnych zależą od kilu czynników. Pierwszy to aktualne notowania wartości złota na światowych giełdach. Drugi to kurs złotówki w stosunku do dolara amerykańskiego (bo wartość na giełdzie określa się w dolarach). Trzeci to próba złota i jakość surowca. Ostatni to oczywiście marża dla kupującego, która zazwyczaj waha się w granicach od kilku do 10%. Nie bez znaczenia jest też ilość i waga – na przykład stara, zniszczona biżuteria zawiera sporo zanieczyszczeń w porównaniu do sztabki czy monety. Na cenę ma wpływ również region i wielkość miasta.

 

W skupie metali szlachetnych preferowane są przedmioty posiadające tak zwaną "próbę" czyli specjalne oznaczenie Polskiego Urzędu Probierczego gwarantujące zawartość czystego złota w produkcie. Jeżeli przedmiot nie posiada "próby" lub jest zniszczona i nieczytelna należy wykonać badanie spektrometryczne, które pozwoli precyzyjnie określić zawartość procentową metalu szlachetnego w danym przedmiocie bez potrzeby jego uszkodzenia.

 

Gdzie znaleźć w Warszawie skup metali szlachetnych?

W Warszawie działa sieć skupu metali szlachetnych – artar.eu, która obecnie posiada 6 oddziałów na terenie stolicy. Firma Artar S.C specjalizuje się nie tylko w skupie metali szlachetnych, ale również dokonuje wycen metali i kamieni szlachetnych i napraw biżuterii, prowadzi komis i lombard. Wszelkie transakcje dokonywane są zgodnie z prawem i z zachowaniem tajemnicy handlowej. Każdy kto posiada wyroby z metali szlachetnych może liczyć na całkowicie bezpłatną wycenę bez podejmowania z góry decyzji o sprzedaży.

 

Czy obowiązuje podatek od skupu metali szlachetnych?

W przypadku sprzedaży własnej biżuterii lub innych wyrobów ze złota, w których posiadaniu jesteśmy co najmniej pół roku podatek nie obowiązuje, o ile wartość nie przekracza 1000 PLN. W przypadku droższych przedmiotów obowiązuje podatek PCC (od czynności prawnych) - taki jak na przykład przy sprzedaży samochodu. Wysokość podatku PCC to 2% wartości przedmiotu transakcji. O tym po której stronie pozostanie opłacenie tego podatku decyduje umowa kupna-sprzedaży.

Artykuł zewnętrzny