Żyć Dobrze

Kto może korzystać ze skupu metali szlachetnych?

Kto może korzystać ze skupu metali szlachetnych?

Każdy, kto chciałby zamienić posiadane metale szlachetne na gotówkę. Profesjonalny skup metali szlachetnych skupuje platynę, złoto i srebro pod różnymi postaciami począwszy od sztabek i monet, skończywszy na "złomie" czyli najczęściej uszkodzonej lub zniszczonej biżuterii i na tak zwanym granulacie – czyli złocie technicznym występującym w postaci okrągłych bryłek, które stanowią surowiec do produkcji biżuterii lub monet inwestycyjnych i sztabek.

 

Jakie ceny oferuje skup metali szlachetnych?

Ceny skupu metali szlachetnych zależą od kilu czynników. Pierwszy to aktualne notowania wartości złota na światowych giełdach. Drugi to kurs złotówki w stosunku do dolara amerykańskiego (bo wartość na giełdzie określa się w dolarach). Trzeci to próba złota i jakość surowca. Ostatni to oczywiście marża dla kupującego, która zazwyczaj waha się w granicach od kilku do 10%. Nie bez znaczenia jest też ilość i waga – na przykład stara, zniszczona biżuteria zawiera sporo zanieczyszczeń w porównaniu do sztabki czy monety. Na cenę ma wpływ również region i wielkość miasta.

 

W skupie metali szlachetnych preferowane są przedmioty posiadające tak zwaną "próbę" czyli specjalne oznaczenie Polskiego Urzędu Probierczego gwarantujące zawartość czystego złota w produkcie. Jeżeli przedmiot nie posiada "próby" lub jest zniszczona i nieczytelna należy wykonać badanie spektrometryczne, które pozwoli precyzyjnie określić zawartość procentową metalu szlachetnego w danym przedmiocie bez potrzeby jego uszkodzenia.

 

Gdzie znaleźć w Warszawie skup metali szlachetnych?

W Warszawie działa sieć skupu metali szlachetnych – artar.eu, która obecnie posiada 6 oddziałów na terenie stolicy. Firma Artar S.C specjalizuje się nie tylko w skupie metali szlachetnych, ale również dokonuje wycen metali i kamieni szlachetnych i napraw biżuterii, prowadzi komis i lombard. Wszelkie transakcje dokonywane są zgodnie z prawem i z zachowaniem tajemnicy handlowej. Każdy kto posiada wyroby z metali szlachetnych może liczyć na całkowicie bezpłatną wycenę bez podejmowania z góry decyzji o sprzedaży.

 

Czy obowiązuje podatek od skupu metali szlachetnych?

W przypadku sprzedaży własnej biżuterii lub innych wyrobów ze złota, w których posiadaniu jesteśmy co najmniej pół roku podatek nie obowiązuje, o ile wartość nie przekracza 1000 PLN. W przypadku droższych przedmiotów obowiązuje podatek PCC (od czynności prawnych) - taki jak na przykład przy sprzedaży samochodu. Wysokość podatku PCC to 2% wartości przedmiotu transakcji. O tym po której stronie pozostanie opłacenie tego podatku decyduje umowa kupna-sprzedaży.

Artykuł zewnętrzny