Żyć Dobrze

Kto zdradza częściej

Kto zdradza częściej – kobiety czy mężczyźni?

Zdradziłeś raz, zdradzisz ponownie. To stwierdzenie ma swoje podstawy, lecz  nie dotyczy każdego. Znane są bowiem przypadki, że zdrada, która zaistniała z jakiegoś powodu jest jedynym skokiem w bok i nigdy więcej się nie powtórzyła. Są bowiem różne powody i okoliczności powstania takiego stanu rzeczy.

 

Kto jest bardziej podatny do zdrady partnera – kobieta czy mężczyzna?

Pytanie niby proste, a jednak nie do końca – różne badania przedstawiają różne wartości. Wiele zależy od kręgu kulturowego, wyznania i środowiska, w jakim przyszło nam funkcjonować.

New York Times opublikował dane na temat niewierności w monogamicznych związkach, z których wynika, że liczba mężczyzn przyznających się do utrzymywania stosunków pozamałżeńskich wynosi 12 procent, a kobiet, 7 procent. Biorąc jednak pod uwagę również przypadki, które są ukrywane przez badanych, szacuje się, że liczby te realnie wzrastają odpowiednio do 15 i 10 procent. To dużo, jeśli spróbujemy przełożyć to na liczby.

 

kto

 

To badanie ma jednak drobną wadę – dotyczy wyłącznie obywateli USA. Świat jednak nie pozostaje z boku. Badania takie prowadzone są w wielu krajach, przez różne instytucje. Rezultaty są często sprzeczne. Jeśli jednak pokusić się o jakiś rodzaj konsensusu, to wydaje się, że:

 

• Kobiety są nieco bardziej skłonne do zdrady, co nie znaczy, że częściej zdradzają (jest to zależne od etapu i rodzaju związku).

• Kobiety są bardziej narażone na zdradę z większą liczbą partnerów.

• Kobiety potrafią fakt zdrady utrzymać w tajemnicy lepiej niż mężczyźni.

• Mężczyźni zdradzają żonę częściej z singielkami, niż kobietami w stałym związku.

 

Czy takie wnioski mogą być satysfakcjonujące? Raczej nie, gdyż nadal nic z nich nie wynika. Wiele zależy od przyjętej tezy. Z jednej strony możemy powiedzieć, że mężczyzna ma z natury mniejsze opory przed zdradą i przychodzi mu to łatwiej, rozsiewa swoje nasienie jak tylko może, z drugiej zaś strony, kobieta w sposób naturalny jest bardziej wybredna, poszukuje najlepszego kandydata na ojca swojego potomstwa i opiekuna stada.

Oczywiście z jednej strony, możemy stawiać uwarunkowania biologiczne, jednak z drugiej – musimy mieć na względzie społeczne umiejscowienie. Często jedno z drugim nie idzie w parze, stąd wynika trudność sprecyzowania konkretnej odpowiedzi.

Jeden wynik z większości badań jest jednak zbliżony. Kobiety zdradzają częściej w tak zwanych wolnych związkach. Natomiast w związkach sformalizowanych, małżeńskich – częściej zdradzają mężczyźni. Ale jak wiemy - zawsze może być inaczej...