Żyć Dobrze

mieszkanie2

Kupujemy mieszkanie. Nowe czy używane?

W życiu każdego człowieka przychodzi moment, w którym postanawia on opuścić rodzinny dom i rozpocząć samodzielne życie. Jest to zjawisko zazwyczaj ściśle powiązane z  poszukiwaniami własnego mieszkania.  Trzeba zatem ocenić sytuacje i dokonać wyboru - mieszkanie nowe czy używane?

 

Jakie czynniki wpływają na wybór mieszkania? Co dla Ciebie ma największe znaczenie?

  • Lokalizacja
  • Infrastruktura i otoczenie
  • Metraż
  • Standard
  • Technologia budowy
  • Stan techniczny budynku i mieszkania
  • Wykończenie
  • Remonty
  • Czas realizacji
  • Bezpieczeństwo transakcji
  • Cena

 

Lokalizacja

Jest to bardzo istotny czynnik, dla niektórych może okazać się on nawet najważniejszy. Poszukując mieszkania blisko centrum miasta, będziesz się skłaniać bardziej ku rynkowi wtórnemu, szukając natomiast mieszkania nowego - szukać będziesz raczej na peryferiach. Oczywiście nie jest to regułą, niemniej tendencja jest oczywista. Tereny miejskie są coraz bardziej eksploatowane i ciężko tu o miejsce pod nowe inwestycje. Większość mieszkań pochodzących z rynku pierwotnego lokalizowana jest na obrzeżach, zazwyczaj w postaci małych, ale licznych osiedli. Natomiast te lokalizowane w centrum z reguły kierowane są do tych zamożniejszych klientów, co wynika już z samej ceny i dostępności gruntów pod zabudowę.

Infrastruktura i otoczenie

Rynek pierwotny, jak wiesz, lokalizowany jest zazwyczaj na peryferiach. Oznacza to, że infrastruktura towarzysząca danej inwestycji nie musi być w pełni rozwinięta - o ile w ogóle istnieje. Droga dojazdowa i mały sklep spożywczy, niektórym to może wystarczy. Niemniej ci bardziej wymagający będą oczekiwali przynajmniej kilku sklepów, punktów usługowych, dobrego skomunikowania z centrum, bliskości przedszkola, szkoły, a także miejsc wypoczynkowych i rekreacyjnych. Infrastruktura towarzysząca rynkowi pierwotnemu, zwłaszcza temu lokalizowanemu na obrzeżach, z reguły dopiero się buduję, można powiedzieć, że jest „w proszku". Bardzo często też brakuje tu wieloletniej roślinności, która ot tak, z pojawieniem się mieszkań, nie wyrośnie.

 

Standard

Nowe mieszkania, zwykle znajdujące się na małych, hermetycznych osiedlach, posiadają często szereg udogodnień. W budownictwie takim stosowane są najnowocześniejsze rozwiązania. W dzisiejszych czasach poszukujemy mieszkań przede wszystkim funkcjonalnych. Każdy posiada jakieś wyobrażenie swojego nowego lokum. Zakup nowej nieruchomości w dużej mierze ułatwi dopasowanie oferty do Twoich oczekiwań.

Firmy stawiają na budowanie według nowoczesnych projektów. Już w czasie budowy możesz zażyczyć sobie na przykład zmiany umiejscowienia ścian. Przy mieszkaniach z rynku wtórnego wiąże się to z kosztownym i kłopotliwym remontem, który czasem obarczony jest koniecznością uzyskania odpowiednich pozwoleń.

Warto też zwrócić uwagę na drobiazgi jak chociażby miejsca parkingowe. O ile w przypadku nowego budownictwa jest to sprawa mało problematyczna, niekiedy nawet bardzo wygodna, ponieważ miejsca na parkingu jest zwykle pod dostatkiem, a czasem możliwe jest też posiadanie garażu, tak w przypadku mieszkań lokalizowanych w centrum, głównie tych używanych, zaparkowanie niedaleko nowego miejsca zamieszkania może być niezwykle trudne i uciążliwe z czasem.

 

Bezpieczeństwo transakcji

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na zakup mieszkania od dewelopera, czy też mieszkania używanego, musisz poświęcić trochę czasu na sprawdzenie podstawowych informacji.

Kupując na rynku pierwotnym pamiętaj, że jeżeli budowa Twojego przyszłego mieszkania nie została jeszcze ukończona musisz dowiedzieć się, czy deweloper jest właścicielem gruntu, czy ma pozwolenie na budowę oraz jakimi zrealizowanymi dotychczas inwestycjami może się pochwalić. Warto też udać się do sądu i przejrzeć księgę wieczystą oraz sprawdzić w Krajowym Rejestrze Sądowym czy firma, której zamierzasz powierzyć własne pieniądze nie jest w stanie upadłości.

 

Cena

Ceny mieszkań zależą od bardzo wielu czynników. Zarówno tych dotychczas wymienionych, jak i innych, rynkowych oraz indywidualnych uwarunkowań. Mieszkania na rynku wtórnym, choć z drugiej ręki, charakteryzują się zwykle wyższą ceną, ponieważ są bliżej centrum oraz mają lepszy dostęp do komunikacji, infrastruktury. Ponadto zawsze widzimy co kupujemy, nie ma więc ryzyka inwestycyjnego związanego z ciągłym trwaniem budowy naszego nowego lokum. Ponadto dostępność takiego mieszkania jest teoretycznie znacznie szybsza.

Ale może warto zatrzymać trochę pieniędzy na inne wydatki? Warto poszukać swojego nowego M w ofercie deweloperów. Oferują oni nieraz mieszkania po naprawdę atrakcyjnych cenach, z dala od hałaśliwego i zatłoczonego centrum miasta.

Łukasz Heger