Intymność

Kuvada – męski wariant ciąży

Kuvada – męski wariant ciąży

Zjawisko znane w wielu różnych kulturach - męski wariant ciąży. Doniesienia o syndromie Kuvada znane są z Chin, Indii, mitologii Irlandczyków, Celtów, Basków. Na podstawie opisów można wyodrębnić 3 formy tego zespołu.

Prenatalna polega na podporządkowaniu się "mężczyzny w ciąży" różnym tabu dietetycznym, zakazowi polowań oraz sprawowania różnych prac.

Drugi wariant, to wariant porodowy, w którym mająca rodzić kobieta usuwała się w cień, w domu zostawał mężczyzna i otoczony przez bliskich nader przekonująco oraz ekspresyjnie "rodził" dziecko. To na mężczyznę spływały wszelkie zaszczyty rodzicielstwa przy minimalizowaniu roli oraz pozycji matki.

Wariant poporodowy jest rzadziej spotykany - mężczyzna "karmi" w nim niemowlę.

Syndrom ten występuje w wielu kulturach zdominowanych przez mężczyzn. Badania na terenie współczesnej Europy i Stanów Zjednoczonych wykazały, że u 20 % mężczyzn występują podobne zjawiska w trakcie ciąży partnerki.

Objawy są zróżnicowane: mężczyźni odczuwają zaburzenia jelitowe, nudności, wymioty, bóle głowy, brzucha, podbrzusza, zębów, drżenia mięśni, zmiany łaknienia, pociąg do pewnych pokarmów, przyrost wagi, pojawia się nawet ginekomastia. Okazało się, że fenomen ten u mężczyzn z nietradycyjnych kultur ma charakter podświadomy. Jest to typowy zespół psychosomatyczny.

Ojciec mającego urodzić się dziecka ujawnia somatyczne objawy pojawiające się w trakcie ciąży kobiety, choć nie mają one żadnych fizjologicznych podstaw. Symptomy takie pojawiają się najczęściej w przypadku pierwszej ciąży kobiety, zaczynają się w pierwszym trymestrze ciąży, a nasilają w ostatnich miesiącach, z reguły kończą się z porodem.

Zjawisko to tłumaczone jest podświadomymi mechanizmami związanymi z relacjami partnerskimi i innymi uwarunkowaniami psychicznymi.