O zdrowiu

Lesbijki i choroby weneryczne

Lesbijki i choroby weneryczne

Kobiety uprawiające miłość lesbijską zwykle łudzą się wzajemnie poczuciem bezpieczeństwa. Są przekonane o bezpiecznych aspektach uprawianego przez nich seksu i nie boją się chorób wenerycznych przenoszonych drogą płciową.

 

Sprawą tą zainteresowali się eksperci z uniwersytetu stanowego w stanie Washington, którzy stwierdzili, że kobiety o orientacji lesbijskiej są, niestety, narażone na zarażenie się chorobami wenerycznymi w stopniu podobnym do tego, jak w przypadku konwencjonalnych, heteroseksualnych stosunków płciowych.

Badania pilotażowe, opisywane przez "CBS" na próbie 149 lesbijek, dowiodły, że 30 proc. badanych kobiet zaraziło się tzw. ludzkim wirusem papilloma (HPV); 19 proc. spośród zarażonych kobiet deklarowało, że nigdy nie utrzymywały kontaktów seksualnych z mężczyznami. Wysoki był też wskaźnik (26.9 proc.) zarażenia bakterią o nazwie vaginosis (BV). Z tej grupy cztery kobiety nigdy nie odbywały stosunków heteroseksualnych. Na uwagę zasługuje także fakt, iż wspomniana infekcja bakteryjna występowała u wszystkich partnerek zakażonych kobiet.

Zakażenie wspomnianym wirusem papilloma (HPV) jest niebezpieczne, ponieważ rozwija się w raka szyjki macicy, chorobę postępującą wolno i stosunkowo łatwą do wyleczenia, o ile zostanie wcześnie zdiagnozowana, co nie jest łatwe. To zaś sprawia, że w wielu przypadkach choroba może przebiegać w sposób utajniony. Natomiast bakteria vaginosis może w konsekwencji powodować niską wagę ciała u noworodków, jeśli lesbijka zdecyduje się na dziecko, co jest niemal regułą. Lekarze ostrzegają, że infekcja ta wywołuje również inne komplikacje zdrowotne u noworodków.

Trzeba tu wspomnieć o problemie oświaty zdrowotnej. Nawet wielu lekarzy nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń zdrowotnych związanych z uprawianiem miłości lesbijskiej i tylko znawcy zachęcają kobiety o tej orientacji do stosowania elementów ochronnych, o ile używają w kontaktach z partnerkami akcesoriów erotycznych oraz do utrzymywania sprzętu w jak największej czystości. Poza tym uprawianie seksu głęboko penetracyjnego za pomocą akcesoriów lub rąk może wywołać zmiany chorobowe w pochwie.