Żyć Dobrze

Męskie finanse. A ty jak zarządzasz swoimi finansami?

Męskie finanse. A ty jak zarządzasz swoimi finansami?

Bankowość elektroniczna jest już faktem – korzystasz z niej na co dzień. Ale czy rzeczywiście stały dostęp do środków zgromadzonych na rachunku pozwala ci lepiej nimi zarządzać? Czy umiejętnie korzystasz z funkcji udostępnionych przez bank?

 

Bankowość elektroniczna rozwijała się stopniowo. Poszczególne banki działające na polskim rynku wprowadzały i udostępniały swoim klientom systemy obsługi internetowej w różnych latach: Millennium Bank wdrożył Millenet w 2002 r., Euro Bank postawił Euro Bank Online w 2008 r., a neoBANK uruchomił neoBANK24 w 2011 r. Dziś trudno wyobrazić sobie brak dostępu do konta osobistego przez internet. Czy potrafisz jednak wykorzystać fakt, że masz stały dostęp do rachunku?

 

Co możesz robić…

Współcześnie możesz założyć konto przez internet i wykonywać przelewy online. Bankowość elektroniczna pozwala ci zaoszczędzić sporo czasu – nie musisz udawać się do placówek bankowych, a gdy potrzebujesz skontaktować się z bankiem, możesz to zrobić przez internet lub telefonicznie. W efekcie nie tracisz czasu na dojazd czy stanie w kolejce.

Bankowość elektroniczna to również możliwość kontrolowania funduszy. W każdej chwili – przez komputer czy smartfona – masz dostęp do historii swojego rachunku bankowego. Dzięki temu sprawdzisz, ile pieniędzy wydajesz na podstawowe potrzeby, ile zaś na przyjemności. Jeżeli poza rachunkiem osobistym podpiszesz umowę o prowadzenie rachunku oszczędnościowego, to możesz również regularnie oszczędzać i kontrolować, czy bank dopisuje odsetki do twojego konta.

 

…a co rzeczywiście robisz?

Choć bankowość elektroniczna pozwala na wiele, na co dzień możesz nie korzystać ze wszystkich możliwości. Jeżeli masz do dyspozycji sporo rozwiązań, a ograniczasz się jedynie do szybkiego płacenia za drobne zakupy (np. zbliżeniowo), to twoje finanse mogą nie być w najlepszym stanie. Jak to zmienić?

Regulowanie płatności za przeprowadzone transakcje kartą płatniczą nie jest złym rozwiązaniem, o ile na bieżąco kontrolujesz wydatki. Jeżeli tego nie robisz, to może się okazać, że twoje konto na długo przed wypłatą świeci pustkami. Rozwiązanie? Powinieneś lepiej poznać bankowość elektroniczną i możliwości, które niesie ona ze sobą.

 

Korzystaj ze wszystkich rozwiązań i oszczędzaj

Dzięki rozwojowi bankowości elektronicznej możesz nie tylko lepiej zarządzać finansami, szybciej komunikować się z pracownikami banku, gdy jest to konieczne, lecz także płacić mniej. Poza możliwością regularnego porównywania produktów oferowanych przez twój bank z konkurencyjnymi podmiotami zaoszczędzisz też na kosztach przeprowadzanych transakcji – koszt zlecenia przelewu internetowego jest niższy niż np. zlecenie przelewu w okienku na Poczcie Polskiej.

Jeżeli chcesz lepiej zarządzać zgromadzonymi środkami i kontrolować swój budżet, to bankowość internetowa ci w tym pomoże. Wystarczy, że zapoznasz się ze wszystkimi możliwościami, jakie daje dziś korzystanie z internetowego rachunku osobistego czy założenie internetowego konta oszczędnościowego.

 Artykuł zewnętrzny