Żyć Dobrze

Metody utrzymania moczu u mężczyzn

Metody utrzymania moczu u mężczyzn

Choć dla wielu osób naturalną rzeczą wydaje się, że wypróżnianie wymaga parcia, zdarza się, że ten proces przebiega nieświadomie. Wiele osób zdziwionych jest wówczas plamami po moczu, które zostają na ubraniu, pościeli lub meblu, na którym się siedziało. Jakie są tego przyczyny i jakie można spotkać sposoby na nietrzymanie moczu u mężczyzn (czyli inkontynencji)?

 

Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn i leczenie

Nietrzymanie moczu u mężczyzn może być związane z przyjmowaniem określonych leków, operacją prostaty, infekcjami obejmującymi układ moczowy, nadwagą, cukrzycą, czy też chorobami zwyrodnieniowymi układu nerwowego (przykładem jest tutaj choroba Alzheimera). Problemy z utrzymaniem moczu mogą być bowiem trudne do zidentyfikowania samodzielnie. Przy kłopotach z utrzymaniem moczu w pęcherzu warto udać się do lekarza, który postawi trafną diagnozę i wdroży odpowiednie do stanu zdrowia leczenie (np. leki lub rehabilitację). Doskonały uzupełnieniem takiej terapii są ćwiczenia na nietrzymanie moczu. Może je wykonywać z powodzeniem większość osób, które nie są niepełnosprawne ruchowo.

Nietrzymania moczu nie można w żaden sposób bagatelizować. Prowadzi to bowiem do znacznie groźniejszych schorzeń, które mogą rzutować bardzo poważnie na funkcjonowanie organizmu. Nie warto zatem ryzykować i należy podjąć odpowiednie kroki ku minimalizowaniu skutków tej przykrej dolegliwości jak najszybciej.

 

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu u mężczyzn

Najlepszym sposobem na zlikwidowanie takiego problemu inkontynencja, jest podjęcie próby wzmocnienia mięśni dna uda, przez szereg ćwiczeń. Polegają one na zaciskaniu mięśni dna miednicy na kilka sekund. Wykonuje się około 10 powtórzeń z odpoczynkiem sięgającym 10 sekund. Dla osiągnięcia optymalnego efektu należy pamiętać o unikaniu zaciskania jednocześnie ud, brzucha oraz pośladków. W ten sposób znacznie szybciej przyzwyczai się organizm do właściwego zachowania w zakresie wypróżniania się i trzymania moczu. Intensywność treningu na nietrzymanie moczu należy w miarę możliwości zwiększać. Dodaje się wówczas w trakcie ćwiczeń opór podbrzusza. Należy pamiętać o tym, że uzyskanie odpowiednich wyników w zakresie utrzymania moczu wymaga sporej cierpliwości w ćwiczeniach. Istotna jest bowiem regularność.

 

Wkładki dla mężczyzn – idealne przy inkontynencji

W przypadku problemów z utrzymaniem moczu należy wyposażyć się w odpowiednie produkty medyczne jak wkładki dla mężczyzn. Przykleja się je do bielizny za pomocą bardzo mocnego paska. Ich atutem jest to, że są one cienkie i doskonale dopasowują się do ciała. Zastosowano w nich ponadto innowacyjne rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. We wkładkach TENA jest to specjalny absorbent, który blokuje wilgoć i zapewnia uczucie suchości przez długi czas, czy też system Odour Control chroniący przed nieprzyjemnymi zapachami. To spore udogodnienie, szczególnie dla osób, które w ciągu dnia są aktywne (np. pracują lub uprawiają sporty).

Artykuł zewnętrzny