Intymność

Mężczyzna samotny

Polski mężczyzna z zaburzeniami erekcji to mężczyzna samotny

Polski mężczyzna z zaburzeniami erekcji jest samotny - lekarz rzadko podejmuje ten problem podczas konsultacji, a na pomoc ze strony partnerki też nie zawsze może liczyć - wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Badania Opinii Publicznej Pentor, na zlecenie Fundacji „Żyjmy Zdrowo" .

 

  • Co trzeci mężczyzna nie rozumie nawet słowa „erekcja", a pojęcie „zaburzeń erekcji" jest mu obce.
  • Ponad połowa mężczyzn uważa, że zaburzenia erekcji są czymś normalnym, co przychodzi z wiekiem.
  • Co trzeci mężczyzna nie wie, że zaburzenia erekcji należy leczyć.
  • Mężczyzna informacje o zaburzeniach erekcji czerpie z telewizji i prasy.
  • Mężczyzna nie rozmawia z lekarzem o zaburzeniach erekcji.
  • Mężczyzna nie może liczyć na pomoc lekarza, gdyż ten bardzo rzadko pyta o problemy intymne.
  • Większość mężczyzn nie rozmawia o takich problemach z partnerką.
  • 2/3 mężczyzn nie może liczyć na pomoc partnerki.
  • Mężczyzna wstydzi się rozmawiać o zaburzeniach erekcji.
  • Mężczyzna nie wie jak mówić o zaburzeniach erekcji, brakuje mu neutralnego słownictwa do nazywania problemów ze wzwodem, więc mówi: ‘członek w złej formie', ‘efekt suchego długopisu' ‘kapeć' oraz ‘słaby chłop'.

Wyniki przeprowadzonego badania pokazują, iż mimo faktu, że słowo erekcja badani słyszeli, to niekoniecznie rozumieją jego znaczenie. Choć kojarzą je ze sferą seksualną, to nie zawsze właściwie - zdarzają się też przypadki całkowicie błędnego rozumienia tego pojęcia.

 

Ponad połowa Polaków uważa, że zaburzenia erekcji to coś normalnego, co przychodzi z wiekiem i zwyczajnie należy się z tym pogodzić

Tak więc wiek jest zdaniem badanych główna przyczyną omawianego problemu, a zaburzenia erekcji świadczą ich zdaniem przede wszystkim o starzeniu się.

Połowa badanych uważa, że zaburzenia erekcji należy leczyć, ponad 1/3 nie ma zdania, natomiast kilkunastoprocentowy odsetek jest leczeniu przeciwny. Wymieniane sposoby leczenia to przede wszystkim kontakt z lekarzem oraz leczenie farmakologiczne.

Wiedzę na temat zaburzeń erekcji badani pozyskali głównie z telewizji, prasy oraz magazynów dla mężczyzn. Dla co czwartego respondenta jest ona wystarczająca. Źródła, dzięki którym badani uzyskali wiedzę na temat erekcji to przede wszystkim telewizja wskazana przez ponad 50% oraz prasa 35% respondentów. Magazyny dla mężczyzn wskazała 1/4 badanych, specjalne broszury dostępne w przychodni 1/5 spośród nich.

 

samotny

 

Spośród badanych niemal co piąty odpowiedział, iż doświadczył zaburzeń erekcji. O ile jednak badani przyznają się do zaburzeń erekcji, to w zasadzie nie przyznają się do stosowania jakichkolwiek środków.

 

Rozmowa z lekarzem może mieć ogromne znaczenie profilaktyczne

Jednak zaledwie kilkuprocentowy odsetek badanych zadeklarował, iż zdarzyło mu się rozmawiać z lekarzem na temat dolegliwości. Spośród osób, które zadeklarowały, iż zdarzyło się im rozmawiać z lekarzem na temat zaburzeń erekcji zdecydowana większość 61% zadeklarowała, iż uczyniła to podczas wizyty niezwiązanej z tymi dolegliwościami i nastąpiło to z inicjatywy pacjenta. Co trzeci badany deklaruje, że wynikało to z inicjatywy lekarza, lekarz sam rozpoczął rozmowę na temat tego typu problemów. Zaledwie pojedyncze osoby stwierdziły, że problem zaburzeń erekcji był bezpośrednim powodem wizyty u lekarza.

Z deklaracji mężczyzn wynika, że aż w 2/3 przypadków żony oraz partnerki badanych cierpiących na erekcję nie udzielają im żadnej pomocy, co czwarty badany udzielił odpowiedzi twierdzącej. Rozmowa, wsparcie psychiczne, konsultacja z lekarzem oraz zrozumienie to najczęstsze sposoby pomocy partnerki, żony w sposobie radzenia sobie z dolegliwością.

Pomoc, którą otrzymują badani od żon oraz partnerek to przede wszystkim rozmowa, zrozumienie, wyrozumiałość oraz wsparcie psychiczne. Rzadziej wymieniano pomoc oraz oczekiwania polegające na masażu, współpracy w grze miłosnej, itp. Warto dodać, że niemal połowa badanych, nie wie na czym miałoby wsparcie partnerki polegać.

 Reklama

pompki wodne

 

Badani zapytani o słowa jakich użyliby rozmawiając na temat zaburzeń erekcji używali bardzo szerokiej gamy słów: brak wzwodu, niemożność kochania się, problem z erekcją, ale także świadczących o niezrozumieniu problemu, a nawet wulgarnych. Prawie 2/3 nie wie jakich słów by użyło rozmawiając o problemie zaburzeń erekcji.

 

Z odpowiedzi badanych wynika, że dosyć szerokie jest także rozumienie męskości

Od cech fizycznych siły, mocnej sylwetki poprzez odpowiedzialność obowiązkowość, opiekuńczość do możliwości zadowalania kobiety, współżycia z partnerką oraz płodzenia potomstwa. Dla niektórych męskość to również inteligencja, a także ogół cech mężczyzny, coś, co sprawia, że mężczyzna jest mężczyzną. Warto dodać, że ponad 1/3 spośród badanych nie udzieliła odpowiedzi na pytanie czym jest męskość.