Nikt nie chce bez przerwy dochodzić szybko. Przy okazji, założenie dwóch prezerwatyw nie pomoże, podobnie jak myślenie o zadaniach matematycznych lub o tym, co masz jutro zrobić w pracy.
Prawda jest taka, że samce w świecie zwierząt zostały zaprogramowane do szybkiego wytrysku. W prehistorii szybki seks to był bezpieczny seks, zwłaszcza gdy uprawiany był w tajemnicy przed samcem dominującym. Ale tak podstawowe biologiczne potrzeby nie są pomocne w naszej kulturze, gdzie pożądane jest wydłużenie czasu trwania stosunku. Co więc można zrobić w przypadku przedwczesnego wytrysku?
Przyczyny i leczenie przedwczesnego wytrysku
W zależności od tego, jak definiuje się przedwczesny wytrysk, jest to problem, z którym zmaga się nawet 40 milionów mężczyzn w samych tylko Stanach Zjednoczonych. Jednak nie wszyscy dostrzegają u siebie problem przedwczesnego wytrysku, ponieważ jest to kwestia bardzo subiektywna, zależna od tego, czy partnerzy faktycznie są nieusatysfakcjonowani stosunkiem do czasu wytrysku. Innymi słowy - mężczyzna cierpi na przedwczesny wytrysk tylko wówczas, gdy wytrysk następuje wcześniej, niż on i jego partnerka sobie tego życzą.
Zajmijmy się najpierw mitami, istniejącymi wokół kwestii przedwczesnego wytrysku. Jest wiele powodów tego zjawiska, ale na pewno nie należą do nich następujące: nadmierne podniecenie, uniemożliwiające mężczyźnie skupienie się na reakcjach swojego ciała, nieudany, pełen obaw pierwszy stosunek, który zakończył się szybkim wytryskiem, zbytnie przejmowanie się mężczyzny tym, jak wypadnie w łóżku, wina z powodu aktywności seksualnej, obawa o utrzymanie erekcji, nierozwiązane problemy w związku, stres i niepokój.
Co więc sprawia, że mężczyzna dochodzi zbyt szybko? Przez wiele lat podawano wiele odpowiedzi na to pytanie, nawet dziś trudno udzielić na nie jednoznacznych odpowiedzi. Obecnie popularne jest myślenie o przyczynach fizycznych, czyli odnoszenie się do ewentualnych dolegliwości fizycznych. Przykładowo, badania wykazują, że mięśnie Kegla, zwłaszcza te mające wpływ na wytrysk, rozmieszczone wokół podstawy penisa, są nadaktywne w przypadku mężczyzn cierpiących na przedwczesny wytrysk. Należy również zastanowić się nad tym, dlaczego te mięśnie są nadaktywne - nie stało się tak bez powodu. Jedna z teorii głosi, że mężczyźni cierpiący na przedwczesny wytrysk posiadają zwiększoną wrażliwość penisa w porównaniu do mężczyzn, którzy nie mają podobnych problemów. Nie ma jak dotąd dowodów na poparcie tej teorii.
Inne wyjaśnienie zjawiska przedwczesnego wytrysku, sugerujące że problem leży w braku równowagi chemicznej mózgu, bazuje na stwierdzeniu, że zażywanie antydepresantów takich jak Prozac może spowolnić wytrysk. Wydaje się zupełnie oczywiste, że nie jest to związek przyczynowo - skutkowy, a zażywanie antydepresantów z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny jako metody profilaktycznej, chroniącej przed przedwczesnym wytryskiem, traci efektywność po ok. 5 tygodniach. Wydaje się niepoważnym przepisywanie antydepresantów, które miałyby pomóc kontrolować przedwczesny wytrysk, jeśli leki te nie uzyskały atestu w tym celu.
Najprostsze wyjaśnienie przedwczesnego wytrysku głosi, że mężczyzna jest zbyt podniecony seksualnie, a jego pobudzenie sięgnęło zbyt wysokiego poziomu, lub też nie był on w stanie utrzymać pobudzenia w tak zwanej fazie plateau. Plateau to poziom pobudzenia, w którym stymulacja nie jest na tyle intensywna, by doprowadzić do wytrysku. Metody terapeutyczne, które się w związku z tym zaleca, mają na celu kontrolę wzrostu stymulacji seksualnej mężczyzny. Zakładają one pracę nad poznawaniem reakcji swojego ciała, zwłaszcza stref genitalnych, w trakcie stymulacji seksualnej. Wymagają one takiej ilości samodyscypliny, aby mężczyzna zatrzymał aktywność seksualną zanim dojdzie do punktu, w którym nie będzie mógł powstrzymać wytrysku. Należy wówczas zrobić przerwę, aby poziom pobudzenia obniżył się, a następnie można wznowić aktywność seksualną. Istnieje dowód na to, że przedwczesny wytrysk można leczyć przez przerywanie dążenia do wytrysku za każdym razem, gdy pobudzenie osiągnie pewien poziom. Ważne jest także skupienie się na utrzymaniu ciała w stanie relaksu oraz zmniejszenie obaw i niepokoju.
Należy również wspomnieć, że skuteczne są dwie staromodne metody leczenia przedwczesnego wytrysku, a mianowicie technika ucisku oraz technika: „stop-start". Niestety efekt ich stosowania jest krótkotrwały.