Intymność

Seks i mowa ciała

Miłość a język niewerbalny ciała

Sukces, jaki ludzie odnoszą w kontaktach z płcią przeciwną, wiąże się bezpośrednio z ich zdolnością wysyłania sygnałów zalotów i rozpoznawania tych, które są im odsyłane w odpowiedzi. Kobiety są świadome tych gestów, natomiast mężczyźni dostrzegają je w daleko mniejszym stopniu, lub też w ogóle.

 

Często zadaje się pytanie "Jakich gestów i ruchów ciała używają ludzie, aby zakomunikować swoje pragnienie bliskiego kontaktu z drugą osobą ?". Podamy teraz listę sygnałów stosowanych przez przedstawicieli obu płci w celu przyciągnięcia potencjalnych partnerów. Będą to w większym stopniu sygnały zalotów kobiecych niż męskich, a to ze względu na większy zakres sygnałów, jakimi dysponują kobiety. Podczas, gdy niektóre gesty zalotów są wystudiowane i rozmyślne, inne robi się zupełnie nieświadomie. Trudno wytłumaczyć, jak uczymy się tych sygnałów, toteż obowiązuje stwierdzenie, że są one wrodzone.

Doktor Albert Scheflen w artykule "Zachowanie quasi-kokieteryjne w psychoterapii" zauważa, że zachodzą pewne fizjologiczne zmiany u osoby, która nagle znajdzie się w towarzystwie osoby płci przeciwnej. Stwierdził on, że w przygotowaniu do ewentualnego kontaktu pojawia się duże napięcie mięśni, zmniejszają się worki pod oczami i zwiotczenie twarzy, znika również obwisła sylwetka, jako że pierś wypina się, brzuch automatycznie zostaje wciągnięty, ciało prostuje się i człowiek sprawia wrażenie odmłodzonego. Idealnym miejscem obserwacji jest plaża, gdy mężczyzna i kobieta podchodzą do siebie z pewnej odległości. Zmiany te następują, gdy mężczyzna i kobieta są na tyle blisko, aby dostrzec się wzajemnie i utrzymują do momentu wyminięcia się po którym to czasie powraca postawa wyjściowa.

 

niewerbalnie

 

Męskie gesty zalotów

Jak większość zwierząt, także osobnicy rodzaju męskiego gatunku ludzkiego zachowują się w określony sposób w sytuacjach, gdy zbliża się do nich osoba rodzaju żeńskiego.

Oprócz wymienionych wcześniej automatycznych reakcji fizjologicznych, mężczyzna dodatkowo często jeszcze sięga ręką do krawata, aby go poprawić. Jeżeli nie ma krawata, poprawia kołnierzyk, spinki do mankietów, koszulę, marynarkę lub inną część garderoby, ewentualnie strzepuje też nie istniejący pyłek z ramienia. Często też porządkuje swój wygląd przez przygładzanie włosów.

Może on również zwrócić swoje ciało w kierunku kobiety, wysuwając ku niej stopę, ogarnąć ją intymnym spojrzeniem (spojrzenie utkwione pomiędzy oczami lub w partiach ciała leżących poniżej podbródka), zatrzymać na niej wzrok odrobinę dłużej, niż normalnie. Jeśli rzeczywiście jest nią zainteresowany, źrenice jego rozszerzają się.

Często też staje z rękami na biodrach, aby zaakcentować swoją fizyczną wielkość i zamanifestować gotowość do zaangażowania. W pozycji siedzącej lub opierając się o ścianę, może również rozszerzać nogi.

Jeśli chodzi o rytuał zalotów, większość mężczyzn jest prawie tak efektywna, jak ktoś stojący w wodzie i próbujący złowić rybę przez uderzenie jej w głowę za pomocą dużej pałki :) Kobiety, jak to zobaczymy, w takiej sytuacji mają więcej przynęt i umiejętności wędkarskich, o jakich mężczyźni mogą tylko marzyć :)

 

Gesty i sygnały kobiecej kokieterii

Kobiety posługują się w większości tymi samymi co mężczyźni, zasadniczymi gestami "porządkowania" sylwetki, takimi jak: dotykanie włosów, przygładzanie ubrania, kładzenie rąk na biodrach, kierowanie stopy i ciała ku mężczyźnie, długie, intymne spojrzenie oraz zwiększony kontakt wzrokowy. Przyjęły również gest kciuków włożonych za pasek, typowy męski gest agresji, który wykonują z kobiecym wdziękiem: z włożonym tylko jednym kciukiem za pasek lub wystającym z torebki lub kieszeni. Podniecenie rozszerza im źrenice i pojawiają się rumieńce na policzkach. Mogą również wystąpić następujące gesty:

 

odrzucanie głowy

- gest ten polega na określonym ruchu głową, aby odrzucić włosy z ramion lub z twarzy. Używają tego gestu nawet kobiety z krótkimi włosami.

 

wyeksponowane nadgarstki

- zainteresowana kobieta stopniowo eksponuje gładką, miękka skórę swoich nadgarstków swemu potencjalnemu partnerowi. Okolicę nadgarstków już od dawna uważa się za jedna z najbardziej erotycznych części ciała. Podczas rozmowy z mężczyzną kobieta odsłania również dłonie. Kobietom, które palą, łatwo przychodzi wyeksponowanie nadgarstka i dłoni podczas palenia papierosa.

 

rozchylone nogi

- nogi kobiety rozchylają się nieco szerzej, niż to wynika z normalnej pozycji, gdy pojawia się mężczyzna. Dzieje się tak bez względu na to, czy kobieta siedzi, czy stoi, inaczej niż w przypadku kobiety, która przyjmuje postawę defensywną, trzymając ciągle nogi założone lub złączone razem.

 

kołyszące się biodra

- podczas chodzenia biodra kołyszą się w charakterystyczny sposób, by podkreślić okolicę miednicy.

 

spojrzenie w bok

- z częściowo spuszczonymi powiekami kobieta wytrzymuje spojrzenie mężczyzny przez czas wystarczająco długi, aby on to zauważył, a następnie szybko odwraca wzrok. Ma to zwodniczy posmak podglądania i bycia podglądanym, co z reguły rozpala namiętność u większości mężczyzn.

 

kobiece sposoby krzyżowania nóg

- kobiety posługują się trzema zasadniczymi pozycjami do zakomunikowania postawy zainteresowania mężczyzną:

pozycja kolana wskazującego kierunek zainteresowania

- polega na podwinięciu jednej nogi pod drugą i skierowanie jej ku osobie, którą kobieta jest zainteresowana. Jest to zrelaksowana pozycja, która sprawia, że konwersacja staje się mniej oficjalna i stwarza okazję do przelotnego ukazania ud.

pieszczotliwe zabawianie się butem

- również wskazuje na postawę zrelaksowaną i daje falliczny efekt poruszania stopą, jakby wkładając ją i wysuwając z buta, co może absorbować niektórych mężczyzn.

krzyżowanie i rozchylanie nóg

- połączone z lekkim uderzeniem ud ręką, może wskazywać na to, że kobieta pragnie być dotknięta przez mężczyznę. Często towarzyszy temu mówienie niskim głosem.

 

Większość mężczyzn zgodnie uważa, że splecione nogi to najbardziej przyciągająca siedząca pozycja, jaką może przyjąć kobieta. Jest to gest wykonywany przez kobiety z pełna świadomością chęci zwrócenia na siebie uwagi.

Reklama

feromony sa dobre