Zakup pierwszego samochodu to dla każdego młodego kierowcy ogromna satysfakcja i duże emocje. Wiąże się jednak również z koniecznością wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia komunikacyjnego, co oznacza czasem poniesienie naprawdę dużych opłat. Warto wiedzieć, jakie elementy wpływają na wysokość składki, którą zapłacisz za polisę.
Jakie ubezpieczenie musisz wykupić?
Jednym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest OC — posiadać je musi każdy kierowca, w przeciwnym razie zapłaci wysoką karę. Ta polisa chroni osoby poszkodowane w wypadku, zapewniając odszkodowanie, kiedy powstanie szkoda (ochrona obejmuje zdrowie, życie oraz mienie). Z kolei sprawca wypadku dzięki tej polisie unika problemów finansowych, ponieważ odszkodowanie płaci za niego ubezpieczyciel. Oprócz obowiązkowego OC możesz też wykupić dodatkowo ubezpieczenia dobrowolne np. AC, czyli autocasco czy NNW — ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.
Dlaczego OC dla młodych kierowców jest drogie?
Warto pamiętać, że OC dla młodych kierowców jest szczególnie drogie. Wszystko dlatego, że są to osoby mające niewielkie doświadczenie za kółkiem oraz powodujące stosunkowo dużo wypadków. Towarzystwa ubezpieczeniowe zabezpieczają się więc, dając takim szczególnie ryzykownym klientom tzw. zwyżki. Na szczęście istnieje wiele sposobów na poradzenie sobie z wysokimi kosztami ubezpieczenia np. wybór OC na raty (dowiedz się więcej tutaj: https://kioskpolis.pl/oc-na-raty-procenty-o-wielkim-znaczeniu/).
Co dokładnie wpływa na wysokość składki?
Kluczowe przy wyliczaniu składki są takie elementy jak wspomniany już wiek kierowcy, ale też np. miejsce zarejestrowania pojazdu — w dużych miastach trzeba zapłacić więcej, ponieważ łatwiej tam o stłuczkę.
Duże znaczenie ma samo auto, którym jeździsz. Przy wyliczaniu OC istotna jest np. pojemność silnika; pojazdy z dużym silnikiem okażą się droższe. Z kolei przy wyliczaniu AC bierze się pod uwagę markę samochodu, jego model i wartość rynkową.
Nie bez znaczenia są stosowane przez różne firmy ubezpieczeniowe zwyżki i zniżki. Zwyżki otrzymać można np. za młody wiek. Zniżki dotyczą zwykle starszych, doświadczonych kierowców, mogących się wykazać długą bezszkodową jazdą. Jeśli chodzi o osoby młode, zniżki często otrzymują małżeństwa z dziećmi.
Jak możesz obniżyć składkę OC?
Wiele młodych osób decyduje się na zarejestrowanie samochodu razem ze współwłaścicielem, mającym wysokie zniżki — wtedy „przechodzą” one również na drugiego współwłaściciela. Zazwyczaj jest to starsza osoba z rodziny np. rodzic czy dziadek. Pozwala to na zapłacenie znacznie niższego OC. Pamiętaj jednak, że gdy spowodujesz stłuczkę, także drugi współwłaściciel straci z tego powodu swoje przywileje.
O opłacie za ubezpieczenie pamiętaj przy zakupie auta. Jeśli zależy Ci na oszczędności, wybierz popularny, prosty model o niewielkim silniku — unikaj szybkich, sportowych aut.
Koniecznie porównaj też oferty różnych ubezpieczycieli — dotyczy to zwłaszcza ubezpieczeń dobrowolnych. Sprawdź, na jakie warunki możesz liczyć w poszczególnych firmach i które zaoferują Ci najlepsze rozwiązanie.
Artykuł zewnętrzny