Intymność

Młodzież zapomina o antykoncepcji

Młodzież zapomina o antykoncepcji

Młodzi ludzie często uprawiają seks bez zabezpieczenia, pokazują wyniki najnowszego, międzynarodowego badania „Antykoncepcja: Kto ponosi odpowiedzialność?" przeprowadzonego wśród młodzieży z 25 krajów świata, m.in. z Polski.

 

Aż 46 proc. młodych osób z Polski (do 24 roku życia) przyznało, że uprawiało seks z nowym partnerem bez antykoncepcji (49 proc. kobiet i 43 proc. mężczyzn). Najczęstszym powodem niestosowania antykoncepcji jest brak dostępu do środków antykoncepcyjnych w odpowiednim czasie, zapomnienie o takiej konieczności lub przeświadczenie, że nie ma ryzyka ciąży. Odsetek młodych Polaków uprawiających seks bez zabezpieczenia jest najwyższy w Europie.

Większość młodych Europejczyków (51 proc.) uważa, że jest bardzo dobrze poinformowana w zakresie antykoncepcji. Największa niepewność w kwestii metod antykoncepcyjnych istnieje w Rosji, Polsce i Turcji. Aż 58 proc. młodych Polaków nie czuje się dobrze poinformowanych lub wręcz czuje się zdezorientowanych, jeśli chodzi o antykoncepcję.

Niemal połowa ankietowanych osób z Polski (47 proc.) spotkała się z przypadkami nieplanowanych ciąż wśród bliskich przyjaciół i rodziny. To kolejny najwyższy wynik, jaki uzyskała polska młodzież wśród wszystkich krajów europejskich.

Zdaniem młodych Polaków, odpowiedzialność za edukację na temat antykoncepcji ponoszą rodzice (takiej odpowiedzi udzieliło 62 proc. respondentów), lekarze (60 proc.) oraz nauczyciele (52 proc.).

Badanie „Antykoncepcja: Kto ponosi odpowiedzialność?" przeprowadził w czerwcu 2010 r. Instytut Badawczy GfK na zlecenie firmy Bayer Schering Pharma z okazji 4 Światowego Dnia Antykoncepcji, który co roku obchodzony jest 26 września. We wszystkich 25 przebadanych krajach świata najpopularniejszymi metodami antykoncepcji okazały się prezerwatywy i pigułki.