Żyć Dobrze

Mowa ciała – symbolika kolorów

Mowa ciała – symbolika kolorów

Ubranie jest elementem wnętrza człowieka i reprezentuje go, ale i człowiek jest elementem ubrania i je reprezentuje. Przez całe, nie tak krótkie dzieje ludzkości barwa stanowiła ozdobę naszych ciał i wzbogacała wygląd, nie tylko wizualnie, ale i symbolicznie. Magii kolorów ulegamy, nie zdając sobie z tego sprawy, w dalszym ciągu.

 

Najprostsze przykłady symboliki koloru, którymi posługujemy się w codziennym działaniu to choćby biała suknia panny młodej (symbol czystości i niewinności). Czarny kolor noszony jest jako żałoba, kolor różowy i niebieski przypisuje się niemowlętom (określają płeć dziecka).

W zależności od tego, na jakiej wysokości zostanie użyty kolor, na jakiej głębokości, czyli w której warstwie ubioru i oczywiście w zależności od samej barwy, kolor będzie nas Informował każdorazowo o czymś innym.

Na poczatek proponujemy absolutną podstawę - symbolikę kilku najczęściej uzywanych kolorów:

 

1. Czerwony

- symbolicznie mówi o potrzebie aktywności emocjonalnej i fizycznej (dostrzeż we mnie człowieka z jego problemami).

 

gra kolory 2

 

2. Pomarańczowy

- symbolizuje dążenie do osiągnięcia celu, który odpowiada za nasze szczęście (zobacz jak świetnie sobie radzę, wszystko u mnie działa jak w zegarku).

 

3. Żółty

- symbolicznie podpowiada potrzebę kontaktów z innymi oraz próbę rozładowania własnych problemów psychicznych, symbolizuje lęk przed samotnością, może wskazywać też na kłopoty z przewodem pokarmowym na tle nerwowym (porozmawiajmy).

 

4. Zielony

- symbolizuje potrzebę skupienia się na sobie, potrzebę równowagi wewnętrznej, kłopoty emocjonalne. Jest kolorem środka tęczy, między fioletem a czerwienią.

 

5. Niebieski

- symbolizuje potrzebę dokonań i tworzenia czegoś oryginalnego i docenianego społecznie, pragnienie mądrości (zobacz jestem inteligentny i twórczy).

 

gra kolory 3

 

6. Granatowy

- podkreśla naszą odpowiedzialność i chęć kontroli ze światem zewnętrznym (nadaję się na przełożonego to przecież oczywiste).

 

7. Fioletowy

- symbolizuje poszukiwanie odpowiedzi na pytania przez zainteresowania sferą duchową, religią, osobowością (jestem wspaniały i uduchowiony).

 

8. Złoty

- symbolizuje umiłowanie materii, marzenia i cele związane z wartościami wymiernymi i konkretnymi. Mówi o pragnieniu znaczenia i podatności na pochwały (pochwal mnie).

 

9. Srebrny

- symbolizuje tęsknotę za uczuciami, poczucie osamotnienia, romantyzm. Kolor ten to tęsknota za miłością, potrzeba przyjaciół i podpory duchowej (jestem spragniony uczuć).

 

10. Brązowy

- symbolizuje zagrożone poczucie bezpieczeństwa, potrzebę stabilizacji, brak wiary w siebie i niepewność przyszłości (zobacz jak świetnie daję sobie radę w pracy).

 

11. Czarny

- symbolizuje próbę skoncentrowania się na sobie, odnalezienia energii do działania. Jest to kolor żałoby i smutku (nie wtrącajcie się w moje sprawy, kiedyś sobie poradzę).

 

gra kolory 4

 

12. Szary

- jest kolorem pośrednim między czarnym a białym. Określa potrzebę równowagi i wyciszenia bez manifestowania tych uczuć na zewnątrz (wybacz, że Ci nie pomogę, ale mam wystarczające kłopoty własne, których i tak Ci nie wyjawię, ale rozumiesz...)

 

13. Biały

- symbolizuje ludzi zachłannych na życie, ten kto go nosi, lubi jak coś się wokół dzieje i otrzymuje coraz to nowe bodźce (potrzebuję przestrzeni zobacz jaki jestem wspaniały).

 

Oczywiście jest to skrótowy opis symboliki kolorów najczęściej występujących. Jeśli temat wydaje ci się ciekawy to oczywiście polecamy sięgnięcie do materiałów profesjonalnych.

 Reklama

feromony skuteczne