Intymność

Mowa ciała - nogi

Mowa ciała - nogi - jakie buty, spodnie, spódnice, itp?

Nogi są w naszym symbolicznym opisie dzieciństwem, podstawą, na której budujemy naszą silę, potrzebą „dojścia". To strefa ciała, w której odbija się nasza podświadomość.

 

Wyobraźmy sobie człowieka mającego na nogach, masywne buciory, sprawiające wrażenie ciężkich i połączmy to symbolicznie z przeszłością. Możemy przypuszczać, że takie buty, zakłada on na pamiątkę przeżyć z dzieciństwa i świadczy to często o „niespokojnym" dzieciństwie, braku poczucia bezpieczeństwa, braku ojca lub uczuć z jego strony. Takie masywne buty na ciężkich podeszwach mają równoważyć brak pewności siebie, dać poczucie bezpieczeństwa, krzyczą one swym wyglądem o samotności wewnętrznego dziecka człowieka, który je nosi.

Buty lekkie o ostrych czubach, sprawiające wrażenie delikatnych to symboliczna pamiątka po dominującym znaczeniu, matki w domu- Zazwyczaj osoba zapytana o to, potwierdzi fakt, iż w jej domu właśnie matka decydowała o najważniejszych sprawach.

Oczywiście jeżeli sami wychowaliście się w rodzinie gdzie głównie o wszystkim decydował ojciec, raczej nie szukajcie sobie partnera w domu, gdzie dominowała kobieta. Każdy z nas przenosi zapisany w dzieciństwie wzorzec dalej i konfrontacja osób o tak różnych wzorcach jest trudna. W takim związku należy liczyć się z częstymi kłótniami o władzę.

Buty sportowe w symbolice, to atrybut ludzi przesadnie karconych i dyscyplinowanych w dzieciństwie. Często spontaniczność w okresie dzieciństwa była tłumiona, dlatego wybierają sportowy styl butów. Pragną być wolni i swobodni, gdyż kiedyś im tego brakowało.

Niektórzy ludzie noszą buty przesadnie lekkie w swoim wyglądzie i nie pasujące (szczególnie u mężczyzn) do reszty ubioru. Jako przykład mogą tu posłużyć tenisówki. Jeżeli widzimy mężczyznę noszącego takie lub podobne w wyrazie obuwie, i nie pasujące do reszty ubioru, interpretujemy to symbolicznie, jako próbę ucieczki od obowiązków ponad siłę, które narzuciła mu w dzieciństwie matka.

Często, kiedy rodzice rozwodzą się, i syn zostaje z matką, stara się szybko dorosnąć. Pragnie jak najszybciej stać się mężczyzną i zaopiekować się matką, młodszym rodzeństwem, chce przejąć obowiązki ojca w domu.

Kłopot polega na tym, że dziecku wychowanemu bez ojca trudno nauczyć się wzorca zachowań męskich i buduje go na podstawie książek i filmów oraz patrząc z cichą zazdrością na ojców swoich kolegów. Aby dodać sobie sil i wartości często taki chłopiec zapisuje się na ćwiczenia siłowe lub trenuje sporty walki np. boks, judo, karate itp. Oczywiście, nie jest w stanie wystarczająco pomóc mamie i zaczyna ją w głębi nienawidzić za kłopoty i trudności, które na niego nałożyła, za trud ponad jego siły. Chłopiec taki, kiedy dorasta wybiera często na partnerkę dziewczynę podobną w zachowaniu do matki.

I znów - dziewczyna ta nakłada na niego obowiązki ponad jego siły. Mężczyzna chętnie się na nie zgadza i podejmuje wysiłek, aby im sprostać, ale często mu to nie wychodzi, i znów, gdzieś tam w środku ma pretensje do partnerki, choć tak naprawdę to on sam lubi przyjmować takie obowiązki, które go potem przerastają. Mężczyzna taki, może mieć również kłopoty z potencją.

Ozdobione buty interpretuje się raczej jako próbę symbolicznego ozdobienia dzieciństwa, które w odczuciu dorosłego człowieka nie było pogodne i wesołe. Przesadnie duże węzły na sznurowadłach to tajemnice, nierozwiązany nabrzmiały problem rodzinny, może rozwód lub nagła śmierć jednego z rodziców. Często ukrywanie sznurowadeł w butach może świadczyć o utrzymaniu jakiejś tajemnicy rodzinnej, a zbyt bogate ozdoby i złocenia podpowiadają „kompleks kopciuszka", czyli chęć dowartościowania „biednej" przeszłości, skromnego dzieciństwa, polega to na pokazywaniu bogactwa, które jest już jednak dorobkiem późniejszego życia.

Posuwając się wyżej w trójpodziale ludzkiej sylwetki trafiamy na kolana, które symbolicznie odpowiadają za sferę świadomego działania, marszu oraz stosunku do rodziców. "jeżeli na kolanach naszyte są łaty - interpretujemy to w zależności od strony lewej lub prawej jako kłopoty i próbę zapomnienia o problemach z ojcem lub matką. Bunt bardziej otwarty, krytyka rodziców i działań społeczności dorosłych to dziury na kolanach potraktowane jako ozdoba.

Wyższe partie sfery podświadomości to seksualizm, jeżeli spodnie są nazbyt opięte i zarazem eksponują narządy płciowe, wtedy u mężczyzny mogą świadczyć o chęci podkreślenia własnej męskości, co do której człowiek tak się ubierający nie ma wewnętrznego przekonania. Jest to zarazem sygnał trudności w osiąganiu satysfakcji seksualnej, jeżeli potwierdzą to inne elementy ubioru np. szeroki skórzany pas symbolicznie dzielący ciało na dwie części.

Ogólnie rzecz biorąc kobiety, które wyraźnie podkreślają seksualność nóg przesadnie je eksponując niezależnie od okoliczności, można podejrzewać o brak pewności siebie. Często kompleksy na tle wartości intelektualnej, kobieta rekompensuje prezentując przesadnie inne walory.

Cynicznie i materialnie nastawiona do życia kobieta, która szuka kogoś w rodzaju ofiary, własnej seksualności traktowanej jako narzędzie do zdobycia władzy nad mężczyzną też może eksponować nogi, ale zwykle inaczej się ubiera np. zakłada wiele tkanin cienkich i podkreśla nogi materiałem o krzykliwych kolorach i wzorach. Może nosić legginsy w rodzaju elastycznych getrów z tworzyw sztucznych, o krzykliwych kolorach, które eksponują i podkreślają nogi, ale jednocześnie są drugą idealnie przylegającą do ciała skórą o dużej odporności na mechaniczne uszkodzenia i broniącą dostępu do ciała.

Ciekawe jest, że moda na taki ubiór stała się dość powszechna i może sugerować coraz większy wpływ pragnienia niezależności u kobiet, ale i kłopotów w kontaktach intymnych.

O kontroli sfery seksualnej oraz o kłopotach w osiąganiu satysfakcji symbolicznie informują również wszelkiego rodzaju rozcięcia spódnic i sukienek z przodu. Kobieta, która odsłania nogi poprzez takie rozcięcie, zdaje sobie sprawę z eksponowania atrybutów własnej kobiecości i zarazem cały czas „ma je na oku". Może to świadczyć o wewnętrznej walce pomiędzy pragnieniami, a brakiem spontaniczności przy podejmowaniu decyzji, a czasem o smutnych doświadczeniach z wcześniejszego okresu życia.

Odcinanie szerokim pasem też symbolizuje odcinanie dolnej części ciała od górnej. Tak jak gdyby seksualizm był w sferze zainteresowań jednej części, a intelektualizm drugiej części ciała i obie miały kłopoty we wspólnym działaniu i przeżywaniu miłości jako jedność.

Wszystkie opisane tu elementy mogą informować nas o kłopotach. Oczywiście każdy przypadek jest inny, ale co do zasady, opisana powyżej symbolika ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.