O zdrowiu

Na przebudzenie wypij guaranę

Na przebudzenie wypij guaranę!

Pijesz kawę zaraz po przebudzeniu? Jeśli tak, to pewnie wiele razy zastanawiałeś się czy jest zdrowa i czy jej picie nie ma negatywnego wpływu na Twój organizm. Otóż okazuje się, że umiarkowane spożycie kawy poprawia samopoczucie, nastrój, dodaje energii do działania, ale już zdecydowanie większa ilość może mieć negatywny wpływ na układ nerwowy. Dlatego warto poszukać zamienników kawy, takich jak guarana, która dobrze sprawdzi się z rana - na pobudzenie.

 

Guarana - "dar od boga"

Guarana to krzew, rosnący w Wenezueli i północnej Brazylii. Jego nazwa pochodzi od plemienia Indian, w którym roślina ta uznawana była za magiczną. Indianie z plemienia Guarani stosowali ją na problemy jelitowe oraz na dodanie sił witalnych. Zgodnie z legendą gurana wyrosła z oczu boskiego dziecka, uduszonego przez węża i dlatego nazywano ją "darem od boga".

 

Co zawiera guarana?

Główna substancją w guaranie jest guaranina, która ma działanie podobne do kofeiny. Jest jednak znaczna różnica, ponieważ guarana działa dłużej - do 6 godzin po spożyciu. Dodatkowo nie uzależnia.
Można znaleźć badania, które potwierdzają, że w guaranie znajduje się tanina, teobromina i teofilina. To taniny, czyli garbniki roślinne są odpowiedzialne za długie działanie guarany. Wszelkie badania an ten temat były jednak prowadzone in vitro na izolowanych jelitach szczurów i roztworach o odpowiednim pH (1).

W suplementach, przeznaczonych dla sportowców i w napojach energetycznych można znaleźć wyciąg z guarany o różnej zawartości kofeiny - od 10 do 12%. Nie zawsze jest to oznaczane na produkcie, a dodatkowo nie wiadomo jaka część kofeiny pochodzi z guarany. Często też w napojach energetycznych sama guarana występuje, jako komponent "mieszanki" producenta i dlatego nie znajdziemy jej w opisie na produkcie (2).

 

Guarana zamiast porannej kawy...

Guarana ma działanie pobudzające. Warto ją pić, kiedy jesteśmy przemęczeni, a potrzebujemy dużej dawki energii. Sesja, intensywny dzień w pracy lub pracowity dzień w domu - w każdej z tych sytuacji przyda się duża dawka energii.
Guarana działa dłużej niż kawa, a niektórzy uważają nawet, że bierze udział w redukcji cellulitu (2).

Jeśli prowadzisz intensywny tryb życia i szukasz sposobu na dodanie sobie energii - wypróbuj guaranę. Jak ją przygotować? Jest to bardzo szybkie i proste. Wystarczy wsypać ok. 1 - 2 łyżek guarany do szklanki i zalać gorącą, ale nie wrzącą wodą. Można pić do 3 filiżanek takiego napoju dziennie.

 

guarana

 

1. Smith N, Atroch AL. Guaraná’s Journey from Regional Tonic to Aphrodisiac and Global Energy Drink. Evid Based Complement Alternat Med. 2010/7(3): 279-82.
2. Bempong DK, Houghton PJ. Dissolution and absorption of caffeine from guarana. J Pharm Pharmacol. 1992;44(9):769-71.

 

Artykuł napisany pod marką ViVio. Jesteśmy dystrybutorami produktów BIO i zdrowej żywności. Zapraszamy do współpracy i do naszego sklepu - cosdlazdrowia.pl