Żyć Dobrze

Na wakacje do Turcji

Na wakacje do Turcji

W roku 2011 wielu z nas musiało zmienić swoje wcześniejsze plany wypoczynkowe. Zakładając, że wypoczynek powinien być bezpieczny zrezygnowaliśmy z wielu ulubionych krajów basenu Morza Śródziemnego. Większość przekierowała swoje zainteresowania wypoczynkowe w stronę Turcji. Wybór wydaje się słuszny. Niemniej przed wyjazdem dobrze jest wiedzieć, że...

 

Położenie geograficzne oraz klimat

Turcja to kraj dwóch kontynentów - Azji Mniejszej i Europy, co ma przełożenie na jej atrakcyjność turystyczną. Kraj ten graniczy z Morzem Egejskim, Morzem Marmara, Morzem Śródziemnym oraz Morzem Czarnym. Swoim zasięgiem obejmuje najbardziej na zachód wysunięty półwysep azjatycki czyli Azję Mniejszą i wschodnią część europejskiego Półwyspu Bałkańskiego. Azjatycką i europejską część Turcji oddzielają cieśniny Bosfor i Dardanele oraz położone między nimi Morze Marmara.

Turcja ma klimat podzwrotnikowy, na wybrzeżach klimat morski typu śródziemnomorskiego, wewnątrz kontynentalny suchy. Na pograniczu Turcji z Irakiem i Iranem występują Góry Kurdystańskie. Kraj pełen jest zachwycających przyrodniczych osobliwości i przepięknych zabytków.

Regiony turystyczne

Turcja dzieli się na trzy główne regiony turystyczne, pierwszy z nich to Riwiera Turecka, która obejmuje swoim zasięgiem takie rejony jak : Alanya, Antalya, Belek, Incekum, Kemer, Side. Następnie jest Wybrzeże Egejskie, którego najatrakcyjniejsze turystycznie rejony to : Bodrum, Icmeler, Kusadasi oraz Marmaris. Ostatni z regionów to Wybrzeże Likijskie, które zachwyca : Dalyan, Fethiye, Kas & Kalkan, Oludenis i Yaniklar.

Piaszczyste i kamieniste plaże, od zatłoczonych - naszpikowanych barami, parasolami, boiskami do siatkówki, skuterami wodnymi i spadochronami - po bezludne i właśnie dlatego równie ciekawe.

Tureckie wody świetnie nadają się do nurkowania i żeglowania. Ciekawą propozycją są "błękitne rejsy" - płynąc żaglowcem, odwiedza się znane porty i niedostępne od strony lądu zatoczki.

 

Religia

Ponieważ Turcja jest państwem muzułmańskim, jest wiele okazji do bliższego poznania tej specyficznej kultury i religii. Około 98% Turków deklaruje się jako wyznawcy Islamu. Jednak ich stosunek do religii jest bardziej tolerancyjny niż w innych krajach muzułmańskich. Turystom wybacza się tu wiele, jednak w miarę możliwości wypada dostosować się do miejscowych obyczajów. Do zwiedzanych meczetów wchodzi się boso, mając zakryte nogi i ręce, w miejscach oddalonych od turystycznych kurortów podczas ramadanu (postu) nie wypada jeść na ulicy.

 

Kulinaria

W tym kraju zawsze lubiano dobrze zjeść. Turecka kuchnia to nadzwyczajne połączenie tradycji śródziemnomorskich i arabskich, która uchodzi za jedną z najlepszych na świecie. Któż nie zna - opiekanych na ogniu szaszłyków (sis kebabi) albo cieniutkich, zarumienionych płatów odkrawanych z kawałka baraniny obracającego się na pionowym rożnie (doner kebabi). Różnią się one od tych, które znamy z polskich barów i restauracji. Dając się na nie skusić w Turcji na pewno się nie zawiedziemy. Jednak to nie mięso, ale warzywa królują na stołach. Na tysiąc sposobów przyrządza się np. niezbyt popularnego u nas bakłażana. Koniecznie trzeba spróbować przepysznych deserów jak na przykład baklavy - bardzo słodkiego ciasta przekładanego miodem, migdałami, orzechami włoskimi i pistacjami.

{jumi[*11]}

Przydatne informacje

Walutą w Turcji jest Lir. Kiedyś ceny w Turcji podawane były w milionach. Od 1 stycznia 2008 roku 10 mln tureckich lir to już tylko 10 lir, ale nie zmienia to faktu, że kraj ten jest dalej tak samo atrakcyjny cenowo jak kiedyś. Właśnie dzięki temu do Turcji przyjeżdżało się kiedyś przede wszystkim na "zakupy".

W Stambule na wielkich targowiskach, można spotkać wielu Turków mówiących po polsku. Oczywiście językiem urzędowym w Turcji jest turecki ale świetnie porozumiemy się również w języku niemieckim i angielskim. Dobrzej jest znać któryś z nich ponieważ przydaje się to gdy chcemy coś kupić. Turcja jak wiele takich krajów to miejsce gdzie trzeba umieć handlować i przede wszystkim umieć się targować. Jeśli umiemy te dwie rzeczy możemy sporo "oszczędzić".

Jeśli chodzi o pamiątki to wyjeżdżając z Turcji nie możemy zapomnieć, o tamtejszym Oku Proroka. Dla nas to oczywiście tylko pamiątka jednak dla tureckiej społeczności to amulet chroniący przed złym spojrzeniem.

 

Ważne dla turystów.

W momencie przekraczania granicy do paszportu wklejana jest wiza turystyczna, która upoważnia nas do poruszania się na terenie kraju do 30 dni. Jeśli planuje się dłuższy pobyt trzeba się już postarać o normalną wizę.