Moto Sfera

fiat 124 spidermain

Nadchodzi Fiat 124 Spider

Do niedawna markę Fiat kojarzyliśmy już tylko z popularnym modelem 500 w swoich pięciuset odmianach. Włosi jednak przyszykowali niemałą ofensywę tworząc kolejno nowe modele: Tipo, Fullback i w końcu 124 Spider. Dziś interesuje nas szczególnie ten drugi.

 

Nowy Fiat 124 Spider ma być hołdem dla włoskiej motoryzacji oraz dla swojego protoplasty. Przedstawiciele włoskiej marki mówią, że samochód ma jeden cel - rozkochać w sobie nowe pokolenie, tak jak to zrobił jego poprzednik wiele, bo prawie 50, lat temu. Włoski roadster ma być zatem bogaty w emocje i styl… nie rezygnując oczywiście z nowoczesnych technologii i bezpieczeństwa.

 

fiat 124 spider1

 

Dobra wiadomość jest taka, że samochód ten trafi do Europy - nie będziemy więc musieli martwić się faktem, że powstał, ale nigdy go nie zobaczymy na własne oczy (a jest na co patrzeć!). Kolejna dobra wiadomość to ciekawa jednostka napędowa, która teoretycznie powinna pozwolić na rozsądne spalanie przy codziennym użytkowaniu oraz na niezłe osiągi - kiedy trzeba. Silnik 1.4 turbo wyposażony został w technologię MultiAir i przenosi moc 140 koni mechanicznych na tylną oś nowego Fiata. Momentem obrotowym z kolei będzie można „sterować” dzięki manualnej, sześciostopniowej przekładni.

 

fiat 124 spider2

 

Za właściwości jezdne oraz komfort odpowiadać ma zawieszenie czterowahaczowe z przodu oraz niezależne typu Multilink z tyłu, w które wyposażony został Fiat 124 Spider. Ma być ono odpowiednio skalibrowane, tak by zwiększyć stabilność pojazdu, a także by usprawnić pracę układu kierowniczego - co w połączeniu zapewnić ma świetną reakcję samochodu na polecenia kierowcy.

 

 

Fiat 124 Spider to także pierwszy kabriolet w nowej gamie Fiata, który aż prosi się o jazdę z otwartym dachem. Producent zapewnia, że ten będzie łatwy w obsłudze, oraz że jego otwarcie wymagać będzie minimalnego wysiłku.

 

fiat 124 spider3

 

Wspomnieliśmy też o bogactwie technologii w nowym modelu włoskiej marki. Auto wyposażone ma być mianowicie w aktywne i pasywne systemy bezpieczeństwa, począwszy od adaptacyjnych świateł przednich i kamery cofania, przez karoserię gwarantującą sztywność i niską masę, po zastosowanie materiałów wysokowytrzymałościowych.

 

fiat 124 spider4

 

Jakby jednak tego było mało, Fiat wyposażył swojego roadstera w 7-calowy monitor dotykowy z cyfrowym radiem, system Bluetooth, podgrzewane fotele oraz system bezkluczykowego dostępu oraz uruchamiania pojazdu Keyless Enter’n Go. Kabriolet wyposażony został także w nagłośnienie Hi-Fi premium Bose składające się z 9 głośników, z których aż 4 wbudowane zostały w zagłówek.

 

fiat 124 spider5

 

Na temat stylistyki można by natomiast napisać niekrótką książkę. Auto nawiązuje w wielu aspektach do swojego poprzednika - Spidera debiutującego w 1966 roku. Z drugiej strony jest to wyraz nowoczesnych trendów i niezmiennie cieszącego oko włoskiego stylu.

 

fiat 124 spider6

 

Fiat 124 Spider jest zatem kolejnym kamieniem milowym włoskiej marki, która rozpoczęła niedawno szturm na klientów innych marek. Tipo, Fullback i 124 Spider - a to prawdopodobnie dopiero początek ofensywy, która zwiastuje koniec kojarzenia włoskiej marki jedynie z małą 500-tką. Wszystkie te auta, a w szczególności nowy roadster, prezentują się świetnie. Nie pozostaje zatem nic innego jak trzymanie kciuków za Włochów.

W salonach auto pojawić ma się latem przyszłego roku, więc już całkiem niebawem.

Łukasz Heger