Moto Sfera

Najchętniej kupowane gadżety do auta

Najchętniej kupowane gadżety do auta

Wydatki na auto to nie tylko benzyna, ubezpieczenie, czy serwisowanie. Jeśli chcemy, by nasz samochód był w pełni funkcjonalny i bezpieczny, a prowadzenie stało się przyjemnością, konieczne będzie czasem zainwestowanie w dodatkowe wyposażenie.

 

Czujniki parkowania

Czujniki parkowania to od kilku lat standardowe wyposażenie samochodów. Nie znaczy to jednak, że właściciele starszych aut nie mogą korzystać z tego rozwiązania. Na rynku znajdziemy systemy asystujące podczas parkowania, przeznaczone do samodzielnego montażu w samochodzie. Składają się one z kilku czujników, które umieszcza się na zderzakach, oraz wyświetlacza, informującego kierowcę o odległości od przeszkody. Czujniki uruchamiają się w momencie wykrycia przeszkody znajdującej się w odległości 1,5 metra od zderzaka – system wydaje wtedy charakterystyczny pulsujący dźwięk. Wraz ze zbliżaniem się do przeszkody zwiększa się częstotliwość dźwięków, po przekroczeniu minimalnej odległości (np. 30 centymetrów) dźwięk staje się ciągły. Aby móc zamontować w aucie system asystujący, samochód musi spełniać pewne wymagania – należy do niej między innymi odpowiednia długość nadwozia oraz kąt nachylenia zderzaków.

 

Wideorejestrator

Kamery samochodowe są szczególnie popularne na wschodzie Europy - każdy zapewne miał okazję oglądać umieszczane w internecie filmiki dokumentujące śmieszne lub nietypowe zdarzenia na drogach. Mimo to kamera samochodowa może mieć również wiele znacznie poważniejszych zastosowań. Nagranie z niej może być dowodem naszej niewinności w sytuacji, kiedy zostaliśmy zatrzymani przez policję lub bierzemy udział w wypadku. Posiadając taki materiał łatwiej będzie nam dochodzić swoich racji przed sądem lub walczyć o odszkodowanie u ubezpieczyciela. Kamera rejestruje nie tylko obraz, ale również prędkość, z jaką się poruszamy.

 

GPS

System nawigacji satelitarnej przyda się szczególnie kierowcom, którzy jeżdżą dużo i nie mają stałych tras. Jest to znacznie wygodniejszy odpowiednik papierowej mapy – wystarczy zaprogramować urządzenie na wskazywanie drogi z jednego punktu do drugiego i system sam nas prowadzi. GPS mogą być używane na cały świecie, jedynym ograniczeniem jest zasięg urządzenia.

 

Uchwyty na urządzenia mobilne

Smartphony i tablety to powszechnie stosowane urządzenia, dla niektórych kierowców wręcz niezbędne do normalnego funkcjonowania. Jednak ich używanie w czasie jazdy jest niewygodne i niebezpieczne, obniża nasze możliwości reagowania na nagłe wydarzenia na drodze. Montowane na desce chwyty znacznie ułatwiają korzystanie z aplikacji mobilnych (np. GPS) w trakcie jazdy.

 

Centrum Motoryzacyjne AutoPlus jest działającym od 1990 roku dystrybutorem aut marek Fiat, Alfa Romeo, Jeep oraz Lancia

Artykuł zewnętrzny