O zdrowiu

Naturalne metody na zgagę – czy działają?

Naturalne metody na zgagę – czy działają?

Zgaga należy do najpowszechniejszych dolegliwości. Trudno jest znaleźć osobę, która choć raz nie doświadczyłaby charakterystycznego palenia w przełyku. Problem ten obecnie znają już nie tylko dorośli, ale też dzieci, co świadczy o tym, że jest bardzo powszechny. Ciągle jednak trudno jest znaleźć skuteczny sposób na zgagę. Znane są pewne domowe metody, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jak jednak wygląda ich skuteczność?

 

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Z pewnością sięganie po tabletki powinno ograniczyć się do sytuacji, gdy jest to bezwzględnie konieczne. Żaden lek nie pozostaje bez wpływu na organizm, a na zgagę mogą podziałać tylko środki o dość silnych właściwościach, nie można więc przesadzać z ich stosowaniem. Co jednak, jeśli ma się tendencje do częstego występowania zgagi? W takich przypadkach najlepiej jest postarać się jej nie wywoływać. Jeśli ktoś często doświadcza tej dolegliwości, zwykle potrafi już powiedzieć, co ją wywołuje – czy jest to spożywanie tłustych pokarmów, czy może picie dużych ilości kawy. Profilaktyka zgagi jest najlepszym naturalnym sposobem na tę przypadłość. Nie zawsze jednak jej stosowanie jest możliwe, zwłaszcza gdy nie można odmówić sobie ulubionych pokarmów, powodujących zwiększone wydzielanie soków żołądkowych.

 

Najpopularniejsze naturalne sposoby na zgagę

Gdy w aptekach nie było silnych leków na zgagę, trzeba było radzić sobie domowymi metodami. Najpopularniejszą jest picie dużych ilości wody, co ma za zadanie spłukanie kwasu drażniącego przełyk. Jest to metoda nadal dość powszechnie stosowana, średnio skuteczna, ale na pewno lepsza niż picie mleka. Wiele osób stosuje ten sposób, nieraz nie zauważając, że właśnie to staje się przyczyną, z powodu której zgaga po krótkim czasie atakuje z jeszcze większą mocą. Skutek odwrotny do zamierzonego przynoszą też próby leczenia objawów zgagi cytrusami, na przykład sokiem z cytryny. Trudno uwierzyć, ale z taką metodą także można często się spotkać, podczas gdy cytrusy należą do tych pokarmów, które w istotny sposób przyczyniają się do powstania zgagi. Stosowanie cukru także nie da większych efektów, gdyż nie ma żadnego sposobu, w jaki cukier miałby podziałać na kwas solny. Również picie ziół nie daje większego pożytku . Pomagają one na inne problemy trawienne, ale zwykle ich działanie opiera się na zwiększeniu wydzielania soków żołądkowych, czego przecież chce się w tym przypadku uniknąć.

 

Dobrą domową metodą na zgagę jest zaś spożywanie migdałów. Alkalizują one organizm, zmniejszając dokuczliwość zgagi. Gdy więc nie chce się od razu sięgać po tabletki, warto mieć pod ręką kilka tych orzechów i sięgać po nie na przykład po obfitym posiłku.

Dowiedz się więcej na temat zgagi -> http://www.controloccontrol.pl/zgaga/co-to-jest-zgaga-i-jakie-sa-jej-przyczyny

 Artykuł zewnętrzny