Gdańsk kojarzy się przede wszystkim z bursztynowym bogactwem oraz zabytkami marynistycznymi. Tymczasem jest nie tylko ważnym ośrodkiem morskim, ale również… jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce. 24% powierzchni miasta zajmują lasy i parki. Sprawdź, które z nich warto odwiedzić w pierwszej kolejności!
Na terenie Gdańska znajduje się 21 parków o łącznej powierzchni ponad 180 ha. To doskonałe miejsca na relaksujący spacer, jazdę na rowerze, nordic walking czy trening biegowy. Nic dziwnego, że parki są chętnie odwiedzane zarówno przez mieszkańców, jak i turystów przebywających w hotelach w Gdańsku.
Park im. Ronalda Reagana – nadmorska perełka
Największym, a jednocześnie jednym z najmłodszych parków w Gdańsku jest Park im. Ronalda Reagana, znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie morza. Od plaży oddziela go ścieżka rowerowa i pasmo wydm, a w niektórych miejscach – również las. Powstał na terenie dawnych nieużytków i zaniedbanych ogródków działkowych. Jego powierzchnia stale się powiększa – rewitalizowane są bowiem kolejne nadmorskie obszary.
Na terenie parku znajdują się dwa malownicze stawy, kanały z drewnianymi kładkami, alejki spacerowe, romantyczne trzcinowiska. Dla miłośników aktywnego wypoczynku przygotowano ścieżki rowerowe oraz skatepark. Park im. Ronalda Reagana jest również chętnie odwiedzany przez rodziców z dziećmi – wszystko dzięki dobrze przygotowanym placom zabaw.
Charakterystyczny punkt parku stanowi pomnik wykonany na pamiątkę spotkania Jana Pawła II i Ronalda Reagana.
Park Oliwski – zgodnie ze światową modą
Początki Parku Oliwskiego sięgają XV wieku, ale pełny rozkwit zespołu ogrodowo-pałacowego nastąpił w połowie XVIII wieku za sprawą Jacka Rybińskiego – ostatniego z opatów oliwskiego zgromadzenia cystersów. Sprowadził on do Gdańska znanego architekta krajobrazu – Kazimierza Dębińskiego – który wykreował park na wzór francuskich ogrodów.
Dziś Park Oliwski zachwyca pieczołowicie ukształtowaną roślinnością i regularną, harmonijną formą. Na szczególną uwagę zasługuje rozległy trawnik przed Pałacem Opatów, udekorowany misternie przyciętymi krzewami bukszpanu, oraz 112-metrowa aleja strzyżonych lip.
Do dziś zachowały się również tzw. groty szeptów, czyli muszle akustyczne, które pozwalają dwóm oddalonym od siebie osobom porozumiewać się przyciszonym głosem. Wystarczy stanąć w grocie i wyszeptać wiadomość.
Na północny-zachód od francuskiej części ogrodu rozpościera się park zrealizowany w stylu angielskim – bardziej dziki i stapiający się z otaczającym krajobrazem. Ta część została zaprojektowana w XVIII wieku przez berlińskiego ogrodnika – Saltzmanna. Jej centralny punkt stanowi staw w kształcie litery L, przez który przepływa Potok Oliwski.
Na terenie Parku Oliwskiego mieści się również Ogród Botaniczny, palmiarnia oraz Wystawa Współczesnej Rzeźby Gdańskiej.
Park Oruński – pamiątka dawnego bogactwa
Okolony wzgórzami Park Oruński jest położony w południowej części miasta. Historia ogrodu sięga końca XVI wieku, kiedy na jego terenach rezydowali gdańscy rajcy, kupcy, burmistrzowie i inni możni. Niestety, czasy wojen napoleońskich przyniosły temu terenowi ogromne zniszczenia. Na szczęście znalazł się bogaty kupiec – Fryderyk Hoene – który stopniowo odbudowywał park.
Obecnie Park Oruński zachwyca stawami, nad którymi zwieszają się wierzby płaczące, malowniczą kaskadą stworzoną przez Potok Oruński oraz bogatą szatą roślinną. Rosną tu okazy rzadkich gatunków roślin – przylaszczka pospolita, dzwonek szerokolistny czy pajęcznica gałęzista. Od odrestaurowanego parkowego dworu biegnie natomiast aleja 40 lip.
Niezwykłe parki to oczywiście nie jedyny powód, dla którego warto odwiedzić Gdańsk. Jeśli chcesz w spokoju zwiedzić to piękne miasto – przygotuj plan wycieczki i zadbaj o komfortowy nocleg (np. w jednym z hoteli sieci AccorHotels). Zapraszamy do Gdańska!
Artykuł zewnętrzny