Żyć Dobrze

instalowanie alarmu

Nie czujesz się w domu bezpiecznie? Zainstaluj alarm!

Każdy z nas chce czuć się bezpiecznie we własnym domu i jego najbliższym otoczeniu. Chcemy również ze spokojem wyjechać na wakacje, nie martwiąc się, że zostawiliśmy dom nienależycie zabezpieczony. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być zainstalowanie systemu alarmowego, który da nam pełen komfort i poczucie bezpieczeństwa.

 

Większość osób w pierwszej kolejności stosuje zabezpieczenia mechaniczne, takie jak solidne zamki w drzwiach, rolety antywłamaniowe, domofon czy wysokie, trudne do sforsowania ogrodzenie. Jednak jak się okazuje, przeszkody te nie stanowią większego problemu dla potencjalnego złodzieja.

Coraz częściej jednak większość z nas decyduje się na założenie systemu alarmowego (np. zakupionego w firmie SMP ELEKTRO) już na etapie projektowania domu. Jeśli jednak na instalację alarmu zdecydujemy się znacznie później, to dobrym pretekstem do jej wykonania może być remont domu.

Jeśli na montaż systemu alarmowego zdecydujemy się jeszcze na etapie budowy domu lub w trakcie remontu, można wtedy pomyśleć o instalacji przewodowej. Na pewno każdy chce, aby wszystkie przewody były jak najmniej widoczne, dlatego też przeważnie montuje się je pod warstwą tynku, a ich końcówki wyprowadzane są dopiero w wyznaczonych miejscach.

 

Każdy element systemu powinien zostać podłączony do centrali oddzielnym przewodem.Jeśli jednak decyzja o założeniu instalacji alarmowej zapadła w momencie, gdy na ściany położone są już tynki, lub gdy od jakiegoś czasu użytkujemy mieszkanie, nie oznacza to, że jesteśmy zmuszeni do kucia w ścianach. W takich przypadkach warto wybrać bezprzewodowy system alarmowy. Co prawda jest on droższy od tradycyjnego systemu alarmowego, jednak uchroni on nas przed prowadzeniem przewodów w listwach lub w ścianach.

W tym przypadku zastosowanie przewodów będzie konieczne tylko przy połączeniu pomiędzy centralą a manipulatorem i ekspanderem. Podczas gdy wszystkie elementy tradycyjnej instalacji alarmowej są zasilane energią elektryczną, czujki systemu bezprzewodowego są zasilane bateriami, a z centralą komunikują się przy pomocy fal radiowych. Mają one zasięg od 30 do 150 metrów i bez problemu sprawdzą się nawet w bardzo dużym domu. Korzystanie z systemu bezprzewodowego (np. firmy SMP ELEKTRO) jest całkowicie bezpieczne, ponieważ został on tak skonstruowany, aby uniemożliwić zniszczenie jakiegokolwiek elementu bez uruchomienia alarmu. Czujki są także odporne na wszelkie zakłócenia radiowe. Zaletą bezprzewodowej instalacji alarmowej jest również możliwość łatwej zmiany ustawień oraz rozbudowanie jej o kolejne elementy.

Większość systemów alarmowych ma nam sygnalizować włamanie lub napad. Ich rolą jest wykrycie i zasygnalizowanie, że wystąpił stan zagrożenia spowodowany wtargnięciem do chronionego obiektu niepowołanych osób. Wywołanie alarmu może być także spowodowane niemal każdą inną groźną sytuacją. W zależności od tego jakiego rodzaju czujki zastosujemy, alarm może nas ostrzec przez pożarem, wyciekiem gazu lub zalaniem wodą z uszkodzonej instalacji. Czujki te mogą samodzielnie sygnalizować zagrożenie lub po podłączeniu do systemu alarmowego mogą wysłać informację o zagrożeniu do odpowiednich służb, które podejmą interwencję, nawet gdy nikogo nie będzie w domu.

 Artykuł reklamowy