Nieświeży oddech, czyli mówiąc wprost - śmierdzący, to problem powszechny, który dotyka mniej lub bardziej każdego z nas. Wywołują go bakterie obecne w jamie ustnej. Jeśli nie używamy regularnie szczoteczki do zębów i nici dentystycznych to bakterie pochodzące z resztek jedzenia rozwijają się w najlepsze w całej jamie ustnej, między zębami. Siarka uwalniana przez owe bakterie powoduje nieświeży oddech. Jest to tym mocniej kłopotliwe, że może dotknąć każdego z nas i w każdej chwili. Zapobieganie to głównie odpowiednia higiena. Często jednak przyczyną są choroby.
Sytuacje i powody powstawania nieświeżego oddechu
- „Poranny oddech" to czasem zapach tego, co się jadło przed snem, a nie następstwo niemycia zębów. Jednak zazwyczaj jest to „zapach głodu" spowodowany rozkładem soku trzustkowego wydzielanego, gdy żołądek potrzebuje pożywienia. Zapach ten staje się mocniejszy, jeśli zapomnimy o zjedzeniu śniadania.
- Gazy powstałe w procesie trawiennym mają swoje ujście także w jamie ustnej. Jeśli do tego dochodzą problemy jelitowe, zaparcia, to nieświeży oddech gwarantowany.
- Niektóre produkty spożywcze, a szczególnie czosnek i cebula, odpowiadają za niezbyt przyjemny oddech. A w przypadku czosnku i cebuli dzieje się to za sprawą ostrych olejków eterycznych w nich zawartych.
- Inną przyczyną nieświeżego oddechu jest to co nazywamy potocznie suchością w ustach. Najczęściej jest to efekt stosowania środków farmakologicznych, a szczególnie różnych rodzajów inhalacji w przypadku astmy i zapalenia oskrzeli. W takich przypadkach można zastosować specyfiki wywołujące sztuczną ślinę.
- Choroby dziąseł czy też kamień nazębny ułatwiają bytowanie i rozmnażanie bakterii, więc tym samym powodują, że nasz oddech staje się nieprzyjemny.
- Dym papierosowy jest wdychany do płuc, a następnie wydychany przez nos i usta. Składniki chemiczne zawarte w papierosach wraz z resztkami dymu osadzają się w jamie ustnej i wpływają na zapach oddechu. „Przy okazji" dym tytoniowy szkodzi dziąsłom, co również ma niemały wpływ na zapach wytwarzany w jamie ustnej.
Zalecamy przy szczotkowaniu zębów wyczyścić także język i dodatkowo wypłukać jamę ustną płynem antybakteryjnym. Jeśli i to okaże się nieskuteczne, lekarz na podstawie specjalistycznych badań, ustali dokładną przyczynę nieprzyjemnego oddechu i zaleci stosowną kurację.