O zdrowiu

Nietrzymanie moczu a problemy z prostatą

Nietrzymanie moczu a problemy z prostatą - czy dolegliwości te są powiązane?

Mimo że nietrzymanie moczu częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn, to jednak u panów nierzadko jest to objaw innych, poważniejszych chorób. Warto to sprawdzić udając się do urologa. Bywa, że wczesne wykrycie problemu i leczenie pozwala na powrót do pełnego zdrowia.

 

Niekiedy nietrzymanie moczu jest objawem łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Nie zaszkodzi też zaznajomić się z czynnikami ryzyka, sposobami przeciwdziałania i możliwościami poprawy komfortu na co dzień.

 

Nietrzymanie moczu - przyczyny

Nie zawsze inkontynencja jest objawem jakiejś poważniejszej choroby. Czasem po prostu jest wynikiem wielu lat ciężkiej, fizycznej pracy, a czasem niezdrowego trybu życia. Najpierw należy przeanalizować, jakie ma nietrzymanie moczu przyczyny. Niektóre z nich można wyeliminować samodzielnie. Należą do nich na przykład otyłość czy palenie papierosów, picie zbyt dużej ilości kawy czy alkoholu. Zwykły, higieniczny tryb życia powoduje, że udaje się uniknąć wielu chorób, takich jak choćby niektóre typy cukrzycy, które także powodują nietrzymanie moczu.

Nierzadko jednak ta dolegliwość występuje na skutek tzw. łagodnego przerostu gruczołu prostaty – zwłaszcza, jeśli pojawia się u mężczyzn po 60. roku życia. Ma to związek z nietrzymaniem moczu, ponieważ przerost prostaty i tkanek wokół niej wywołuje ucisk na cewkę moczową. Stąd też takie objawy jak częste i skąpe oddawanie moczu, nagłe parcie na pęcherz, które powoduje problem z zatrzymaniem moczu. Ponieważ opuchnięte tkanki stanowią przeszkodę, pęcherz nie jest opróżniany całkowicie.

 

Leczenie przerośniętego gruczołu krokowego

Zazwyczaj leczenie obejmuje dwie możliwości: farmakologiczną i chirurgiczną, choć zwykle wystarcza ten pierwszy sposób. Samo nietrzymanie moczu z kolei leczy się zachowawczo do momentu uzyskania odpowiednich efektów. Jeśli leczenie prostaty musiało się odbyć drogą chirurgiczną, nietrzymanie moczu będzie normą w pierwszych dniach po zabiegu. Wówczas zakłada się cewnik, który po kilku dniach jest ściągany.

 

Inne sposoby na nietrzymanie moczu

Zanim uzyskamy pełną diagnozę lub wiemy, że nie jest ona związana z przerośniętą prostatą, można wyeliminować czynniki ryzyka, odstawić używki, zacząć się więcej ruszać, urozmaicić dietę. Bardzo dobrym sposobem są też ćwiczenia mięśni dna miednicy. Jest to niezwykle prosty trening, który daje doskonałe efekty. U zdrowych osób natomiast nierzadko też przeciwdziała wystąpieniu tego schorzenia. Dobrym rozwiązaniem znacząco podnoszącym komfort osoby z nietrzymaniem moczu są chłonne majtki albo wkładki. Istnieją specjalne modele takiej bielizny oraz wkładek dla mężczyzn. Świetnym przykładem jest seria TENA Pants, która łatwo dopasowuje się do ciała, a jednocześnie pozwala skórze oddychać. Nie wywołuje podrażnień skóry. Ważną cechą jest też zdolność do pochłaniania nieprzyjemnych zapachów. Każdy z tych produktów jest zaprojektowany tak, by być jak najbardziej dyskretny i niewidoczny pod ubraniem. Dzięki temu łatwo zapomnieć o problemie z nietrzymaniem moczu.

 Artykuł zewnętrzny