O zdrowiu

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu? Nie wstydź się, działaj!

Chociaż ze względu na inną budowę układu moczowego nietrzymanie moczu dotyka częściej kobiet niż mężczyzn, to także u panów nie jest wcale rzadkim problemem. Kłopot stanowi wstyd, powstrzymujący nas od wizyty u lekarza i podjęcia walki z chorobą. Tymczasem inkontynencja wcale nie musi wykluczać nas z aktywnego życia!

 

Przyczyny inkontynencji

Często inkontynencja, czyli po prostu nietrzymanie moczu (rzadziej kału), kojarzy nam się z osobami starszymi, schorowanymi i wymagającymi opieki. Rzeczywiście, wielu seniorów cierpi na tę przypadłość, towarzyszy też ona nieraz poważnym chorobom, takim jak np. stwardnienie rozsiane.

Jeśli pojawia się, gdy jesteśmy w sile wieku i nie odczuwamy żadnych innych dolegliwości, zwykle jesteśmy zaskoczeni. Tymczasem wiek nie jest tu wcale czynnikiem decydującym. Wielu młodych mężczyzn cierpi chociażby na tzw. pęcherz nadreaktywny, kiedy niekontrolowanemu wyciekowi moczu towarzyszy uczucie wypełnienia pęcherza. Oddajesz mocz zbyt często i nie masz nad tym kontroli? Popuszczasz w trakcie ćwiczeń fizycznych czy intensywnego śmiechu? Weź się w garść i odwiedź lekarza – pamiętaj, że podobne objawy może dawać w początkowej fazie chora prostata.

 

Ochrona na co dzień

Lekarz podczas wizyty pomoże ci z pewnością w dobraniu odpowiedniej terapii, dostosowanej do przyczyny pojawienia się inkontynencji. To jednak nie wszystko, co możesz zrobić. Wbrew pozorom życie z nietrzymaniem moczu wcale nie musi wykluczać chorego z codziennych aktywności ani powodować ciągłego uczucia dyskomfortu. Wystarczy sięgnąć po łatwo dostępne środki ochrony, jak np. pampersy dla dorosłych marki Tena.

Warto wiedzieć, że w wielu przypadkach osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia otrzymają na nie odpowiednią refundację. Specjalnie z myślą o panach powstają wkłady o kształcie dokładnie dopasowanym do męskiej anatomii, a także inne stosownie wyprofilowane produkty chłonne.

 

Jak wybierać środki ochrony?

Wybierając środki ochronne, dzięki którym poczujemy się pewnie i świeżo, kierujmy się przede wszystkim stopniem zaawansowania naszej choroby. W przypadku osób z lekkim nietrzymaniem moczu wystarczą „oddychające” wkłady anatomiczne, pochłaniające wilgoć oraz nieprzyjemny zapach. Przy średnim i ciężkim nietrzymaniu moczu pomogą nam pieluchomajtki oraz majtki chłonne wielokrotnego użytku, uzupełniane specjalnymi wkładami. Możemy również zakupić podkłady, dzięki którym w nocy nie zamoczymy łóżka.

 

Nietrzymanie moczu? Podejdź do tego zadaniowo! Dzięki szybkiej reakcji i wizycie u lekarza, a także zastosowaniu odpowiednich środków ochrony poradzisz sobie z tym problemem.