Problem z niekontrolowanym oddawaniem moczu może mieć każdy, niezależnie od wieku. Choć częściej dotyczy on kobiet, to wcale nie znaczy, że omija mężczyzn. Jeśli i Ciebie dopadła ta przykra dolegliwość, powinieneś koniecznie zawalczyć o to, by jak najszybciej się jej pozbyć. W końcu żaden facet nie chciałby się narazić na „mokrą wpadkę” podczas wykonywania codziennych obowiązków.
Skąd wiedzieć, że to już nietrzymanie moczu?
Każdemu może się zdarzyć nieprzyjemny incydent. Gorzej jednak, jeśli taką powtarzającą się niespodziankę będziesz uznawał za dzieło przypadku. Tymczasem nietrzymanie moczu u mężczyzn nie powinno być lekceważone, ponieważ wskazuje na obecność jednej z chorób układu moczowego. Bardzo możliwe, że zaczęły się problemy z prostatą bądź cewką moczową. Najczęściej dolegliwość pojawia się w starszym wieku, jednak nie oznacza to, że zupełnie nie dotyczy młodszych mężczyzn.
Jeśli kilkakrotnie nie udało Ci się skontrolować parcia na pęcherz to niezawodny znak, że coś jest nie tak. Właśnie dlatego nie powinieneś lekceważyć swojej choroby – w końcu kto chciałby stale myśleć, czy podczas wypadu z kumplami nie przydarzy mu się zawstydzający wypadek?
Środki wspomagające, które możesz zastosować
Aby nie dać się zaskoczyć i jednocześnie ukryć swoje kłopoty przed najbliższym otoczeniem, najlepiej zadbać o dobre zabezpieczenie. W sklepach można znaleźć chłonne pieluchy, które pomogą każdemu, kto cierpi na nietrzymanie moczu u mężczyzn. Nie należy tego w żadnym wypadku traktować jako żartu. Pieluchomajtki wcale nie są zarezerwowane dla osób zniedołężniałych, które z różnych względów nie mogą skorzystać z toalety. Specjalne modele dopasowują się do naturalnych kształtów ciała, dlatego też nie widać ich pod spodniami, a mężczyźni nie muszą się obawiać, że zostaną w tej sytuacji zdemaskowani. Takie rozwiązanie zapewnia im także pełen komfort, ponieważ pieluchy sprzedawane są w różnych rozmiarach – dzięki temu nie ma mowy o żadnych otarciach.
Nietrzymanie moczu u mężczyzn - jak wyeliminować problem
Przede wszystkim, mężczyzna nie powinien unikać wizyty u lekarza. Z nietrzymaniem moczu należy się zgłosić do specjalisty urologa. Wbrew pozorom, tego rodzaju kłopoty z pęcherzem nie powinny być powodem do wstydu, a mimo tego niektórzy okazują się nimi tak sparaliżowani, że w poradni lekarskiej pojawiają się dopiero po kilku latach. Warto się przełamać i odwiedzić gabinet urologiczny jak najprędzej, by poddać się fachowej diagnozie.
Bardzo ważny okazuje się dobór właściwej terapii. Lekarz wskazuje ją już po przeprowadzeniu wstępnego wywiadu z pacjentem oraz wykonaniu badania przedmiotowego w celu określenia wielkości gruczołu krokowego. Potem może również poprosić mężczyznę o dokonanie próby wysiłkowej (najczęściej badany ma odkaszlnąć, by specjalista mógł sprawdzić, czy tej czynności towarzyszy wypływ moczu).
W pierwszej kolejności, zwłaszcza jeśli nietrzymanie moczu nie ma zaawansowanej postaci, poleca się ćwiczenia mięśni dna miednicy. Można też wykorzystać specjalną doodbytniczą elektrodę, pomagającą ocenić ich pracę. Podpowiada się też, jak zmienić styl życia i ogólne przyzwyczajenia, by objawy przestały występować. W ostateczności można przeprowadzić leczenie chirurgiczne, które z jednej strony okazuje się bardzo skuteczne, a z drugiej – rzadko przynosi komplikacje.
Artykuł zewnętrzny