Żyć Dobrze

Nietrzymanie moczu u mężczyzn

Nietrzymanie moczu u mężczyzn - co warto wiedzieć na ten temat?

Czym jest nietrzymanie moczu u mężczyzn, z jakich przyczyn wynika i co robić, aby poradzić sobie z problemem? Oto kilka podstawowych informacji na ten temat - warto je poznać!

 

Nietrzymanie moczu u mężczyzn - jak się objawia i jakie są jego przyczyny

Nietrzymanie moczu (inkontynencja) to przypadłość, która częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, jednak z wiekiem ta różnica się zaciera. Według statystycznych danych 1 na 4 mężczyzn po 40-stce boryka się z nietrzymaniem moczu, można więc śmiało powiedzieć, że jest to problem powszechny.

 

Z definicji inkontynencja oznacza mimowolne oddawanie moczu, które prowadzi do częściowego lub całkowitego opróżnienia pęcherza. Istnieją różne typu nietrzymania moczu:

  • kropelkowe, kiedy po oddaniu moczu z cewki wycieka kilka kropli,
  • wysiłkowe - w tym przypadku objawy pojawiają się w takich sytuacjach jak kichanie, kaszlenie, śmianie się, aktywność fizyczna, podnoszenie ciężkich przedmiotów,
  • z przepełnienia - występuje wówczas, gdy do mimowolnego oddawania moczu dochodzi z powodu ciągłego lub przerywanego przepływu moczu (pęcherz jest przepełniony). Problemy mogą doskwierać szczególnie w nocy lub gdy częste opróżnianie pęcherza jest utrudnione. U niektórych panów dochodzi do lekkiego wycieku, niestety zdarza się, że wypływ moczu jest bardziej intensywny, co stanowi powód skrępowania.

 

Powody nietrzymania moczu bywają różne - cukrzyca, uraz kręgosłupa, udar, schorzenie o podłożu neurologicznym, przyjmowanie leków (np. środków moczopędnych), infekcje układu moczowego, przebyta operacja prostaty, ale przede wszystkim łagodny przerost stercza i zmiany hormonalne, które zachodzą u mężczyzn wraz z upływem czasu. Jednak bez względu na powód, nietrzymanie moczu nie może być ignorowane. Nie powoduje wprawdzie dolegliwości bólowych, ale znacznie wpływa na codzienny komfort, odbierając przyjemność z uprawiania aktywności fizycznej, spotkań towarzyskich czy wyjść kulturalnych. Potrzeba częstych wizyt w toalecie i troska o ubrudzenie odzieży to niestety przykre skutki braku kontroli nad oddawaniem moczu.

 

Czy nietrzymanie moczu musi powodować poczucie wstydu i dyskomfort?

Istnieje kilka sposobów, aby złagodzić objawy inkontynencji. Choć w niektórych przypadkach pomocny okazuje się zabieg chirurgiczny, tak radykalny krok nie musi dotyczyć każdego. Bardzo często choremu przepisywane są leki lub urolog zaleca pewne zmiany w stylu życia. Pomocne jest pozbycie się nadwagi, uporanie się z nałogiem tytoniowym, unikanie picia alkoholu i napojów kofeinowych, ograniczanie spożycia płynów przed spotkaniami towarzyskimi lub sytuacjami, w których oddanie moczu jest problematyczne, a ponadto w godzinach wieczornych, aby parcie na pęcherz nie zaburzało snu.

 

Dla każdego zadbanego mężczyzny ważną kwestią jest zachowanie suchości, świeżości i kontrola nad zapachem. Dlatego na co dzień warto używać wkładek TENA Men, które stanowią dyskretną ochronę przed przeciekaniem i pomagają zachować higienę w każdej sytuacji. Zaprojektowane specjalnie z myślą o mężczyznach wkładki dostosowują się do kształtów ciała, dlatego ich użytkowanie jest bardzo wygodne.

 

Ogromnie ważną rolę odgrywa także nastawienie do choroby. Nietrzymanie moczu u mężczyzn może budzić zawstydzenie w wielu sytuacjach. Kłopotliwa może wydawać się także rozmowa na temat problemu z partnerką lub lekarzem, jednak zdobycie się na szczerość jest bardzo ważne. Zgłoszenie się do specjalisty pomoże natomiast znaleźć skuteczny sposób na złagodzenie objawów oraz uniknięcie pogłębiania się choroby.

 Artykuł zewnętrzny