Czym jest nietrzymanie moczu u mężczyzn, z jakich przyczyn wynika i co robić, aby poradzić sobie z problemem? Oto kilka podstawowych informacji na ten temat - warto je poznać!

 

Nietrzymanie moczu u mężczyzn - jak się objawia i jakie są jego przyczyny

Nietrzymanie moczu (inkontynencja) to przypadłość, która częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, jednak z wiekiem ta różnica się zaciera. Według statystycznych danych 1 na 4 mężczyzn po 40-stce boryka się z nietrzymaniem moczu, można więc śmiało powiedzieć, że jest to problem powszechny.

 

Z definicji inkontynencja oznacza mimowolne oddawanie moczu, które prowadzi do częściowego lub całkowitego opróżnienia pęcherza. Istnieją różne typu nietrzymania moczu:

  • kropelkowe, kiedy po oddaniu moczu z cewki wycieka kilka kropli,
  • wysiłkowe - w tym przypadku objawy pojawiają się w takich sytuacjach jak kichanie, kaszlenie, śmianie się, aktywność fizyczna, podnoszenie ciężkich przedmiotów,
  • z przepełnienia - występuje wówczas, gdy do mimowolnego oddawania moczu dochodzi z powodu ciągłego lub przerywanego przepływu moczu (pęcherz jest przepełniony). Problemy mogą doskwierać szczególnie w nocy lub gdy częste opróżnianie pęcherza jest utrudnione. U niektórych panów dochodzi do lekkiego wycieku, niestety zdarza się, że wypływ moczu jest bardziej intensywny, co stanowi powód skrępowania.

 

Powody nietrzymania moczu bywają różne - cukrzyca, uraz kręgosłupa, udar, schorzenie o podłożu neurologicznym, przyjmowanie leków (np. środków moczopędnych), infekcje układu moczowego, przebyta operacja prostaty, ale przede wszystkim łagodny przerost stercza i zmiany hormonalne, które zachodzą u mężczyzn wraz z upływem czasu. Jednak bez względu na powód, nietrzymanie moczu nie może być ignorowane. Nie powoduje wprawdzie dolegliwości bólowych, ale znacznie wpływa na codzienny komfort, odbierając przyjemność z uprawiania aktywności fizycznej, spotkań towarzyskich czy wyjść kulturalnych. Potrzeba częstych wizyt w toalecie i troska o ubrudzenie odzieży to niestety przykre skutki braku kontroli nad oddawaniem moczu.

 

Czy nietrzymanie moczu musi powodować poczucie wstydu i dyskomfort?

Istnieje kilka sposobów, aby złagodzić objawy inkontynencji. Choć w niektórych przypadkach pomocny okazuje się zabieg chirurgiczny, tak radykalny krok nie musi dotyczyć każdego. Bardzo często choremu przepisywane są leki lub urolog zaleca pewne zmiany w stylu życia. Pomocne jest pozbycie się nadwagi, uporanie się z nałogiem tytoniowym, unikanie picia alkoholu i napojów kofeinowych, ograniczanie spożycia płynów przed spotkaniami towarzyskimi lub sytuacjami, w których oddanie moczu jest problematyczne, a ponadto w godzinach wieczornych, aby parcie na pęcherz nie zaburzało snu.

 

Dla każdego zadbanego mężczyzny ważną kwestią jest zachowanie suchości, świeżości i kontrola nad zapachem. Dlatego na co dzień warto używać wkładek TENA Men, które stanowią dyskretną ochronę przed przeciekaniem i pomagają zachować higienę w każdej sytuacji. Zaprojektowane specjalnie z myślą o mężczyznach wkładki dostosowują się do kształtów ciała, dlatego ich użytkowanie jest bardzo wygodne.

 

Ogromnie ważną rolę odgrywa także nastawienie do choroby. Nietrzymanie moczu u mężczyzn może budzić zawstydzenie w wielu sytuacjach. Kłopotliwa może wydawać się także rozmowa na temat problemu z partnerką lub lekarzem, jednak zdobycie się na szczerość jest bardzo ważne. Zgłoszenie się do specjalisty pomoże natomiast znaleźć skuteczny sposób na złagodzenie objawów oraz uniknięcie pogłębiania się choroby.

 Artykuł zewnętrzny

 

Dodaj komentarz
Kod antyspamowy Odśwież